Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Грудня станом на 1039 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Представники ТЦК нібито вручають повістки в пунктах видачі товарів Prom.ua

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що українським чоловікам видають повістки біля пунктів видачі товарів Prom.ua. Як «доказ» вони додають скриншоти з сайту відгуків про ці магазини, де обурені користувачі нібито скаржаться на свавілля ТЦК.

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть фахівці проєкту VoxCheck. По-перше, компанія Prom.ua не має власних пунктів видачі товарів ― доставка здійснюється логістичними компаніями або ж товар можна забрати на пунктах самовивозу інтернет-магазинів, які продають товари на Prom.ua.

Скриншот VoxCheck

Також на обох скриншотах вище можна побачити текст «Перший незалежний сайт відгуків України». Це сайт OtzyvUA.net. З огляду на те, що відповіді на гнівні коментарі пишуть про компанію Prom.ua, для створення фейку пропагандисти використали розділ сайту із відгуками саме на цю компанію. На першому скриншоті можна побачити скаргу «Свавілля ТЦК!» від користувачки з нікнеймом «Марина» за 28 травня. Однак такого відгуку насправді не існує. На платформі є один відгук за 28 травня, від іншої користувачки, і він не стосується ТЦК. 

На скриншоті пропагандистів унизу під фейковим відгуком є інший, із темою «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.» від 14 травня від користувача з нікнеймом «Сергій». Цей відгук справжній, втім між ним і відгуком за 28 травня є девʼять інших відгуків користувачів, яких немає на скриншоті з посту пропагандистів. Це означає, що фейкороби зробили скриншот відгуку з сайту, який був одразу після відгуку «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.» та замінили його на фейковий, в якому описуються «грубі дії представників ТЦК». Це підтверджує також той факт, що і фейковий коментар, і справжній, який був одразу після «ДІЧ ТА ЖУТЬ. СЛІВ НЕМА.», написала користувачка з нікнеймом «Марина» і оцінила сервіс на одну зірку з пʼяти.

На другому скриншоті — скарга з темою «дали повістку» за 27 травня від користувачки з нікнеймом «Віка». Такого відгуку теж не існує. На сайті OtzyvUA взагалі немає відгуків на Prom.ua від 27 травня. Фейковий відгук мав одну зірку оцінки якості роботи магазину, дві відповіді, три вподобання від інших користувачів та містить адресу — Столичне шосе в Києві. За такими характеристиками підходить лише один відгук — від 22 травня, і в ньому не згадується ТЦК та видача повісток. Тобто, пропагандисти зробили скриншот оригінального відгуку за 22 травня, змінили дату та текст, написавши скаргу про нібито роздачу повісток. Підтвердженням цього є те, що текст відповіді сервісу на оригінальний і фейковий відгуки починається однаково: «Добрий день, Віко! Шкода, що у вас склалася така думка про Prom».

Ба більше, фахівці з VoxCheck проаналізували всі відгуки на Prom.ua на платформі за 2024 рік і не знайшли жодної згадки про повістки, фронт та ТЦК. Раніше ми спростовували інформацію, що працівники ТЦК оголосили евакуацію з Краматорська та Слов’янська, а потім роздали повістки.

Викриття Фейкове попередження про «жорстокі відключення» від імені нібито «Укренерго»

У соціальній мережі Facebook від імені «Укренерго» поширюється реклама про «жорстокі відключення від електроенергії» в різних областях України. 

Однак у самому «Укренерго» спростували це повідомлення. Там пояснили, що компанія ніколи не публікує графіки погодинних відключень в регіонах. Також на неправдивість повідомлення вказують навіть граматичні помилки ― енергетики ніколи не напишуть «відключення від електроенергії». 

Публікуючи неправдиві повідомлення про відключення, недобросовісні люди в такий спосіб збільшують авдиторію своїх телеграм-каналів, додають в «Укренерго». Правдиву ж інформацію щодо відключень світла можна знайти на офіційних сторінках у соцмережах Міненерго, НЕК «Укренерго», вашого обленерго та місцевих органів влади. 

• Читайте також: Знеструмлення влітку нібито є штучно створеними українськими олігархами для наживи

Джерело: Укренерго

Викриття «Військова поліція пропонує співпрацю»: Кіберполіція та Центр протидії дезінформації виявили російську ІПсО

У мережі від імені нібито Національної поліції України поширюють інформацію, мовляв, «військова поліція» пропонує українцям винагороду за співпрацю у виявленні ухилянтів.

Джерело: Центр протидії дезінформації

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Національна поліція України жодних схожих пропозицій не робила, повідомляють у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Також в Україні просто не існує «військової поліції».

Такі повідомлення є елементом російської інформаційно-психологічної операції (ІПсО) та спрямовані на дестабілізацію ситуації в Україні. У Центрі закликають громадян України не телефонувати за номерами, вказаними в цих повідомленнях, і не переходити за посиланнями від невідомих джерел. При цьому Росія може використовувати реальні номери телефонів органів української державної влади.

Зі свого боку Кіберполіція України нагадує про важливість перевірки фактів, інформації та тверджень, які поширюються різними каналами комунікації. 

Раніше ми аналізували маніпуляцію, яка полягала в тому, що українська влада нібито закупила кілька сотень позашляховиків, щоб «поліція ловила ухилянтів».

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Посольство України у Республіці Кот-д’Івуар нібито вербує найманців для участі у війні проти Росії

Під час моніторингу африканського сегменту мережі Центр протидії дезінформації при РНБО виявив матеріал про те, що Посольство України в Республіці Кот-д’Івуар начебто вербує найманців для участі у війні проти РФ. Зокрема, цю інформацію поширювали через месенджер WhatsApp та соцмережу Facebook.

Скриншот Центру протидії дезінформації

Проте це ― фейк. Документ, який поширюється як «доказ», містить ознаки підробки. В українському посольстві в Кот-д’Івуарі немає дипломата, що зветься Денис Чернишенко, і який зазначений у фейковому документі як контактна особа. Також там указано неправильні адресу та номер телефону відомства, повідомляють у Центрі. 

Росія активізувала спроби дискредитації України на тлі розширення мережі українських дипломатичних представництв у країнах Африки. Також поширення дезінформації про діяльність українських дипломатів в Африці є частиною російської інформаційної кампанії напередодні Саміту миру, який відбудеться у Швейцарії 15-16 червня. Раніше ми аналізували російський меседж, що Саміт миру — це нібито прикриття нелегітимності Зеленського.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.