Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Листопада станом на 997 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 9 грудня

У випуску розбираємо свіжу шахрайську схему, в якій зловмисники від імені Нової Пошти і Укрпошти «роздають» по 5000 грн., а також фейки про те, що Польща «готує референдум» для загарбання західних областей України та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Євросоюз краде російські гроші та передає їх Україні

Подібні повідомлення поширюють пропагандисти та анонімні телеграм-канали, зокрема «СОЛОВЬЁВ». У його повідомленні йдеться, що Євросоюз розкрадає російські кошти задля того, щоб передати їй Україні. Мовляв, Європа ділиться грішми Росії, а не своїми. Проте це — неправда.

Насправді йдеться про російські активи, які Європа нещодавно заморозила. Як повідомляє видання Politico, ЄС заморозив загалом 68 мільярдів євро активів.

Наразі ЄС з партнерами розробляють план конфіскації заморожених російських активів на користь України. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Брюссель спільно з партнерами уже працює над планом заморожених російських активів, щоб потім передати їх на відбудову України та для компенсації збитків, завданих війною, розв’язаною Росією.

Саме це пропагандисти назвали «викраденням», хоча активи містяться на території Євросоюзу.

Цей фейк спрямований на дискредитацію Євросоюзу та його допомоги. Нібито ЄС незаконно послуговується російськими ресурсами задля допомоги Україні.

Викриття Як зреагували пропагандисти на присудження Зеленському звання «Людина року»

Нещодавно журнал «Time» оголосив номінантів премії «Людина року». Цьогоріч звання отримав президент України Володимир Зеленський та дух українців.

Водночас пропагандисти традиційно зреагували зневажливими меседжами, зокрема, розповіли, що:

- «Зеленський — зрадник українського народу»;

- «Геноцид українського народу проводить Зеленський»;

- «Майже все життя Зеленський провів під захистом Росії, яка його годувала, поїла та оберігала»;

- «Україна самотужки позбудеться Зеленського, бо українці ненавидять його».

Усі ці меседжі спрямовані на дискредитацію очільника держави і зниження його авторитету серед українців й українок. Мовляв, саме президент Зеленський винен в тому, що відбувається в Україні, адже якби не його дії й бажання «геноциду», війни б не було. Так агітпроп вкотре намагається перекласти відповідальність за війну на Україну. 

Фейк Американці більше не хочуть, аби їхня країна постачала зброю Україні

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У них ідеться, що американці рішуче засудили постачання зброї Україні. Окупанти підтверджують свою тезу матеріалом видання «The Washington Post»,  у якому нібито йдеться, що американці не підтримують українців та хочуть припинити постачання зброї. Мовляв, Україні варто сісти за стіл переговорів з Росією та припинити ворожнечу. Проте це — неправда. 

Насправді як повідомляють фахівці StopFake, у матеріалі «The Washington Post» не йдеться про те, що "прості американці" закликають американську владу натиснути на Україну, щоби вона уклала мирну угоду з Росією та, як наслідок, США б припинили допомогу. У статті йдеться про те, що "згідно з опитуванням, переважна більшість американців рішуче підтримує відправку зброї та економічної допомоги Україні". Проте видання зазначає, що думки американців різняться, чи варто підштовхувати Україну до перемир’я. Тобто американське суспільство підтримує Україну та не заперечує постачання зброї й іншої допомоги. 

Фейк спрямований на дискредитацію України. Мовляв, Україну залишили напризволяще, та ніхто її не підтримує. 

Фейк Школярі масово здають кров через її брак в Україні

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У повідомленнях ідеться, що в Україні постійно бракує донорської крові, тож навіть школярів залучають до її збирання. Пропагандисти до допису прикріплюють фейкове оголошення, в якому нібито школярів закликають здавати кров. Мовляв, уже починаючи з шостого класу, діти здають кров на потреби ЗСУ: треба принести лишень свідоцтво про народження. Проте це — неправда. 

Як повідомляють аналітики НотаЄнотаґ, Україна повністю забезпечує себе донорською кров’ю. Людмила Лінник, координаторка всеукраїнської платформи ДонорUA, розповіла: 

“Від 24 лютого в Україні не було жодного разу дефіциту крові та її компонентів. Ці потреби закривалися і закриваються за допомогою волонтерів та регулярних донорів”.

До того ж здавати кров можна лише повнолітнім людям, а зі свідоцтвом зробити це неможливо, потрібен винятково паспорт. Та й варто зазначити, що у фейковому оголошенні йдеться про 12 клас школи. Однак він лише з’явиться у 2029 році. 

Пропагандисти неодноразово маніпулювали питанням про донорську кров. Наприклад, раніше вони писали, що НАТО постачає заражену кров. Проте це виявилося також неправдою. Фейк спрямований на дискредитацію Збройних сил України, Міністерства охорони здоров'я України та країн-членів НАТО.

Викриття Німці отримують фейкові листи з пропозицією за грошову винагороду приєднатися до іноземного легіону в Україні

Нібито такі листи громадянам Німеччини надсилає на пошту генеральне консульство України в Дюссельдорфі. Спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко заявив, що такі листи — це підроблення. «Жодних таких повідомлень українська консульська установа не надсилала», – зазначив він.

У МЗС сповістили, що консули вже звернулися до німецької поліції для проведення розслідування.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.