Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Грудня станом на 1033 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Навіщо в Росії заблокували Discord

Російська влада заблокувала месенджер Discord, який популярний переважно серед геймерів і студентів. Блокування Discord не зупинило навіть те, що його використовують і російські військові. Зараз «воєнкори» (тобто ті ж самі пропагандисти) критикують Роскомнагляд, звинувачуючи його мало не в диверсії. 

Формальна причина блокування ― наявність «незаконного та екстремістського контенту» й небажання керівництва месенджера видаляти публікації на вимогу влади Росії. Однак, як повідомляють у Центрі протидії дезінформації, рішення Кремля заблокувати ще один інтернет-ресурс західного походження є частиною стратегії з інформаційної ізоляції росіян, щоб ті не мали доступу до будь-якої інформації, альтернативної російській пропаганді. 

Раніше російська влада заблокувала Facebook, Instagram, LinkedIn, X та деякі інші ресурси. YouTube стикається з обмеженнями в роботі. У ЦПД додають, що, імовірно, блокування незалежних ресурсів у Росії продовжать і далі аж до створення так званого «суверенного інтернету», повністю контрольованого Кремлем.

Фейк Фейкова реклама про те, що за вступ до лав Українського легіону можна виграти планшет

Проросійський ресурс поширив інформацію, що в польському центрі видачі допомоги в Любліні нібито розмістили рекламу для українців про вступ до Українського легіону. На ній написано, що серед тих, хто вступив до Українського легіону, буцімто розіграють планшет Apple iPad. Як «доказ» пропагандисти публікують відповідне зображення. 

Скриншот із російського пропагандистського джерела

Насправді жодне надійне польське та українське медіа не повідомляло про існування такої реклами. Пошук цього фото за допомогою функції зворотного зображення від Google також не дав результатів

У польському місті Люблін у День захисників і захисниць 1 жовтня 2024 року справді запрацював рекрутинговий центр Українського легіону. Проте ні на сайті Українського легіону, ні в соцмережах Міноборони України немає інформації про розіграш «планшета від Apple». Імовірно, пропагандисти просто вигадали цю новину, реагуючи на відкриття першого рекрутингового центру Українського легіону за кордоном. 

Раніше ми аналізували російську маніпуляцію, мовляв, Україна вербує психічно нестабільних іноземців.

Фейк Фейкове графіті з гуртом The Beatles і Зеленським

Російські телеграм-канали поширюють світлину графіті, яке нібито зʼявилося в Лондоні. Як стверджують пропагандисти, його створили на стіні під мостом поблизу будинку Пола Маккартні. На графіті нібито зобразили гурт The Beatles разом із Володимиром Зеленським, який «краде гаманець» у Джорджа Гаррісона. 

Скриншот ЦПД

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Цей фейк уперше почали поширювати ще в серпні 2024 року, а зараз йому дали «друге життя». Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Немає реальних доказів існування такого графіті. Також жодне надійне британське видання не повідомляло про подібний малюнок у Лондоні. На фейковість зображення графіті вказує й те, що його поширюють переважно в російському сегменті соцмереж і серед проросійської іноземної авдиторії.

Цим дезінформаційним вкидом російські пропагандисти намагаються дискредитувати президента України, зокрема перед західною авдиторією. Ми неодноразово вже документували подібні фейки. Наприклад, про графіті з втраченим в Україні літаком F-16, що нібито зʼявилося біля Пентагону.

Фейк Російський фейк про зникнення 152-ї окремої єгерської бригади ЗСУ разом із командиром

У мережі російські джерела поширюють повідомлення, що під час бойових дій на Покровському напрямку нібито зникла 152-га окрема єгерська бригада ЗСУ разом із командиром. У відповідних публікаціях пишуть, що українські військові масово зникають, а їхні родичі не можуть отримати жодної інформації про долю своїх близьких.

Насправді це – фейк. Центр протидії дезінформації верифікував цю інформацію в Генштабі ЗСУ та повідомив, що 152-га бригада продовжує виконувати бойові завдання, а заяви про її «зникнення» є безпідставними. 

Подібні фейки росіян спрямовані на те, щоб посіяти паніку серед українського суспільства, викликати недовіру до ЗСУ, деморалізувати українських військових та їхні родини. Раніше ми спростовували інформацію, що у 128-й окремій гірсько-штурмовій бригаді ЗСУ нібито знущаються з мобілізованих.

Викриття Як Росія маніпулює цифрами, щоб створити ілюзію «процвітання» на окупованих територіях

Росіяни поширюють інформацію, що обсяги виплавки сталі на окупованих територіях нібито зросли на 25% упродовж 2023 року ― ідеться про 2,33 млн тонн. Повідомляючи це, пропагандисти посилаються на російського міністра промисловості та торгівлі Антона Аліханова.

Проте насправді наведені російським урядовцем цифри є мізерними в порівнянні з обсягами роботи металургійної галузі в регіоні до повномасштабного вторгнення та окупації. Один лише завод «Азовсталь», який росіяни знищили масованими обстрілами, у 2021 році виробив сталі вдвічі більше, ніж уся нинішня металургійна промисловість на окупованих територіях. Про це пишуть у Центрі протидії дезінформації.

Розповідаючи про «успіхи», російський міністр просуває пропагандистський наратив, що Росія нібито приносить стабільність, інвестиції та економічний розвиток в окуповані регіони, чого начебто не було під контролем України. У такий спосіб він намагається виправдати окупацію українських територій і створити ілюзію великих перспектив для регіону. 

Раніше ми писали, що на окупованих територіях Кремль активізував заходи так званого «побєдобєсія».

Фейк Відео про 70-річну пенсіонерку, яку нібито побили за те, що вона відмовилась здавати картоплю на ЗСУ

Пропагандисти регулярно створюють відео для дискредитації українських військових і волонтерів, а також для деморалізації суспільства. Цього разу через коментарі в різних каналах і групах вони масово поширюють черговий фейк, на що звернули увагу фахівці проєкту «НотаЄнота». Це коротке відео тривалістю 46 секунд, зняте у вертикальному форматі з логотипом телемарафону «Єдині новини». У ньому розповідається про історію 70-річної пенсіонерки, яку нібито побили за відмову надати бійцям ЗСУ картоплю. Мовляв, через її рішення військові залишаться голодними. У відео вказано, що вона «грубо відмовила», говорила російською та нарікала на низькі пенсії і високі ціни.  

Однак такого відео не було на жодному медіа, що входить до телемарафону «Єдині новини». Логотип використовується для надання відео авторитетності, щоб створити враження, що це достовірний матеріал. Пропагандисти часто використовують логотипи відомих медіа заради ілюзії правдивості. Це відео добре грає на емоціях, але жодної конкретної інформації в ньому немає – ні імені пенсіонерки чи волонтера, який нібито її побив, ні згадок про картоплю. Поліція не повідомляла про такі інциденти, а відео складається з розмитих кадрів, де неможливо ідентифікувати жодну особу. Такі фейки навмисно спрощують ситуацію, викликаючи емоційний відгук і змушуючи людей додумувати деталі. У відео згадують, що ДБР нібито відкрило кримінальне провадження, хоча це неправда, оскільки у підслідності ДБР перебувають лише високопосадовці, правоохоронці та військові злочинці. 

Пропаганда у такий спосіб намагається створити образ жорстоких і бездушних військових або волонтерів, які нібито нападають на мирних громадян. Це спрямовано на підрив довіри та підтримки до захисників України, зокрема серед населення, яке надає їм допомогу. Фейк також покликаний загострити ворожнечу між різними групами населення –  волонтерами, військовими та цивільними. Цей розкол сприяє послабленню єдності, що є ключовим складником для захисту країни у війні. Поширюючи фейкові історії про конфлікти всередині українського суспільства, пропагандисти намагаються деморалізувати громадян і створити відчуття безнадії. Такі відео використовують для того, щоб сіяти сумніви та песимізм, створюючи уявлення про розлад у суспільстві. Використання фейкових сюжетів з емоційними тригерами, як-от побиття пенсіонерки, має на меті викликати обурення та негативні емоції, що сприяє швидшому поширенню дезінформації серед людей. Кремль також намагається зобразити Україну як нестабільну державу, де відбуваються соціальні конфлікти, що може вплинути на міжнародну спільноту і зменшити рівень підтримки з боку інших країн. 

Автор: Артур Колдомасов,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.