Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Грудня станом на 1030 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2600
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня, як нібито в Україні «заборонили» поєднання синього, червоного та білого кольорів

У анонімних телеграм-каналах поширюють фото, де на шкільній дошці висить оголошення про начебто заборону поєднувати синій, червоний та білий кольори, адже з них складається прапор Росії. На фото зазначили, що порушники платитимуть штраф.

Але це — фейкове оголошення. Такого розпорядження просто не існує. 

Понад те, фейк поширюють лише російські та проросійські джерела. На офіційних державних сторінках, шкільних ресурсах чи надійних медіа подібної новини немає.

Скриншот — VoxCheck

В оголошенні прописана заборона на використання кольорів у малюнках, одязі та канцелярському приладді. Однак у тексті припустилися чимало помилок: 

— написали «з’єднання», хоча спочатку використали правильне словосполучення «поєднання кольорів»;

— «в одному створенні» — швидше за все, калька з російської фрази «в одном творение»; 

— словосполучення «грошові кошти» неправильне. Гроші та кошти — синоніми, які не вживаються разом. Їхнє поєднання — це русизм від «денежные средства».  У справжніх розпорядженнях не припускаються стількох помилок.

Читайте ще: «Louis Vuitton у відповідь на свою рекламну кампанію закликав українців «вчити географію».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Неправда, що Пентагон «визнав» Україну однією з найбільш корумпованих країн

Російські медіа заявляють, мовляв, Пентагон нібито визнав Україну однією з найкорумпованіших країн, і стверджують, що це є «перешкодою для інтеграції країни з ЄС і НАТО». У своїх повідомленнях фейкороби посилаються на на генерального інспектора Міністерства оборони США. 

Одним словом, росіяни спотворили контекст щоквартального звіту, представленого спеціальним генеральним інспектором Пентагону за період із липня по вересень 2024 року. Щоправда, у документі питанням антикорупційної діяльності в Україні присвячено окремий розділ.

У Міноборони США дійсно наголосили, що «побоювання щодо корупції та верховенства права в Україні можуть стати серйозною перешкодою для повоєнного відновлення економіки та залучення іноземних інвестицій». 

Скриншот — StopFake

Також інспектор зазначив, що «корупція продовжує ускладнювати зусилля України щодо досягнення її прагнень інтеграції з ЄС та НАТО». Саме за ці дві фрази зачепився агітпроп, який залишив поза увагою всю подальшу інформацію про ключові успіхи України в антикорупційній сфері, описані геніспектором Пентагону на чотирьох сторінках звіту (с. 66-70). Загалом у документі схвалюються зусилля України в напрямку реформи своїх інституцій.

Інспектор повідомив, що Україна «провела реформи, спрямовані на підвищення прозорості та підзвітності, в таких сферах, як оборонні закупівлі, корпоративне управління, управління людськими ресурсами, професійна військова освіта, логістика та демократичний цивільний контроль над армією».

Автор: Орест Сливенко,

Маніпуляція Маніпуляція, нібито західна частина України «вступить до НАТО» окремо від інших регіонів

На російських ресурсах поширюють інформацію, що в НАТО можуть прийняти лише західну частину України. Про це нібито повідомляє видання Politico. 

«Захід має ідею взяти до НАТО лише окремі регіони колишньої УРСР. До цього переліку входитимуть тільки західні регіони, а Київська область та Київ, зважаючи на все, не вважатимуться частиною альянсу», — пишуть пропагандисти. 

Але в оригінальній статті Politico не йдеться про те, що західна частина України вступить до НАТО окремо від інших регіонів. У матеріалі наводили декілька моделей припинення бойових дій в Україні. 

Як «німецька модель» представлений варіант надання гарантій безпеки НАТО лише західним регіонам країни або тим територіям, які наразі перебувають під контролем легітимної української влади. Ба більше, запрошення до альянсу країна може отримати лише в її міжнародно визнаних кордонах, а гарантії безпеки можуть бути запропоновані залежно від військової та політичної ситуації того чи іншого регіону.

Тобто журналісти наводили, які є «моделі» врегулювання конфліктів, а не виходили з новиною, що «саме так» і відбудеться. До прикладу, в матеріалі також писали про «ізраїльську модель», за якої країна «формально не є частиною такого оборонного альянсу, як НАТО; швидше, це близький союзник США та багатьох європейських країн, які постачають величезну кількість зброї, а також надають дипломатичну підтримку. Перевага такої моделі, на думку видання, полягає в тому, що вона не пов’язує Україну з альянсом, який міг би втягнути інші країни у війну з Росією, яка має ядерну зброю.

Фото — StopFake

Або ж — «фінська модель», що означало б для України відмову від своїх окупованих територій та нейтралітет. Однак така модель, очевидно, не зможе захистити Київ від нового нападу з боку Росії через кілька років, оскільки Україна була нейтральною ще до того, як на її територію вторглася Росія. 

При чому журналісти прописали, що «можливо, це не зовсім мирні плани, а швидше роздуми про те, як можуть бути вибудовані відносини між Україною та Росією, щоб назавжди припинити бойові дії».

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Брехня, що компанія Володимира Зеленського придбала готель на курорті Куршевель за 88 мільйонів євро

У російському сегменті соціальних мереж пишуть, що компанія Володимира Зеленського Film Heritage Inc. буцімто придбала готель Palace des Neiges в Куршавелі за 88 мільйонів євро. Тепер готель на ексклюзивному лижному курорті нібито готують до ремонту і відкриття на зимовий сезон 2026-2027. Як «доказ» пропагандисти зазначають, що інформація про нового власника вже буцімто опублікована на сайті готелю. Матеріал поширив нібито французьке видання Les Echos de la France.

Але, скажімо, Les Echos de la France — це не справжнє французьке видання, а «одноразовий» сайт, створений зловмисниками спеціально для поширення цього наративу. Завдяки інструменту whois.com, що дає змогу отримувати інформацію про домени та IP-адреси, з'ясувалося, що цей домен зареєстрували наприкінці листопада 2024 року на литовському сервері Hostinger. 

Цей сервер раніше вже фігурував у дослідженнях міжнародних фактчекерів: російська пропаганда не вперше створює на ньому фейкові сайти з метою поширення дезінформації.

На фейковому сайті, який так само був створений всього кілька днів тому (22 листопада), дійсно вказано, що власником готелю є Film Heritage Inc. — але на справжньому ж ресурсі такої примітки немає. Про «купівлю» компанією, яка пов’язана з Володимиром Зеленським,  готелю не повідомляли ні жодні авторитетні західні медіа, ні Monte-Carlo SBM — бізнес-група, яка насправді володіє цією нерухомістю.

Фото — StopFake

Так звані «розслідування» власності українських посадовців перетворюються на системну кампанію їх дискредитації. Так пропагандисти чи ставленики Москви прагнуть зображувати Україну колискою корупційних схем — що надалі може нашкодити євроінтеграційному шляху України. Адже боротьба з корупцією та її зменшення є одним із основних завдань держави на шляху до Європейського Союзу.  

Ось іще кейси, які стосувалися «оволодіння» нерухомістю за «вкрадені кошти»: як Зеленський нібито купив віллу гітлерівського міністра пропаганди Геббельса за 8 млн євро; або як буцімто теща Зеленського придбала віллу на узбережжі Єгипту із західної гуманітарної допомоги Україні. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейкова інфографіка, яка демонструє, яким країнам Україну «розпродали»

Російські медіа поширюють інфографіку, на якій показано, як територію України вже нібито повністю поділили між собою різні іноземні компанії. 

«За все треба платити. Війна у ДНР та ЛНР для Києва спочатку була війною за ресурси для Заходу», — пишуть фейкороби.

Але в Україні іноземці не мають доступу до ринку землі. Ще у 2020-2021 роках ухвалювали пакет законів про земельну реформу, водночас було досягнуто компромісу щодо допуску на ринок землі іноземців — рішення про це має бути ухвалене на всеукраїнському референдумі. Натомість сам референдум неможливо провести під час дії воєнного стану. 

Оскільки Україна прагне стати членом Євросоюзу, то гармонізація земельного законодавства України з відповідними законами ЄС є третім і завершальним етапом земельної реформи. Так, Україна має відкрити шлях для участі в земельному ринку фізичним та юридичним особам із країн-членів ЄС. Насамперед від такого рішення позитивний ефект отримають самі землевласники. 

Фейкова інфографіка. StopFake

А от на зменшення посівних площ безпосередньо вплинула військова агресія Росії проти України. Наприклад, на Херсонщині вирощували найбільше овочів, відсоткова частка яких складала 40% річного врожаю України. Однак через бойові дії та окупацію частини регіону, засіяні поля стало неможливо використовувати за призначенням. Тому підприємцям довелось релокувати бізнес. Тобто «зростання цін» на овочі не має нічого спільного з проєвропейським курсом України — на відміну від спроб агітпропу зманіпулювати прагненнями українців та висвітлити відокремлення від російського вектора як причину всіх проблем, зокрема й збройної агресії. 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.