Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Грудня станом на 1030 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2600
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж В України нібито ніколи не було ядерної зброї

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах текст, який висміює відмову України від ядерної зброї після розпаду СРСР. Вони стверджують, що ядерний арсенал нібито ніколи не належав Україні, а був спадщиною СРСР, якою могла розпоряджатися лише Росія як правонаступниця. У цих повідомленнях Україну описують як державу, що не мала ресурсів для утримання зброї, а росіяни звинувачують її у захланності й «спекуляції» спадщиною СРСР. Меседж акцентує увагу на «зраді» України власних інтересів через тиск США та Росії, зводячи Будапештський меморандум до «порожніх обіцянок». 

Цей меседж насправді є маніпулятивним і побудованим на перекручуванні фактів, зокрема щодо ядерного статусу України та історії його втрати. Насправді арсенал ядерної зброї в Україні після розпаду СРСР був найбільшим в Європі та третім за масштабами у світі. Вона перебувала на території України, що юридично стало її активом після здобуття незалежності в 1991 році. У рамках Будапештського меморандуму 1994 року Україна добровільно відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки та територіальної цілісності з боку Росії, США і Великої Британії. Умови меморандуму порушила саме Росія в 2014 році. Україна мала технічну базу для обслуговування ядерного арсеналу, адже підприємства з виробництва ядерних компонентів були розташовані на її території. Однак система управління зброєю дійсно була залежною від Росії. Твердження про те, що ядерна зброя «ніколи не належала Україні», є неправдивим, адже після розпаду СРСР кожна новостворена держава успадкувала частину його активів, у тому числі і Україна.

Росія намагається применшити значення України як незалежної держави та її міжнародних зобов’язань, розповсюджуючи тези про «невдячність» і «незаконність» української незалежності. Це типова спроба дискредитувати Україну на міжнародній арені та виправдати агресію.

Фейк Несправжній план НАТО щодо введення військ в Україну

Російська пропаганда поширює у медіа заяви про нібито «план НАТО щодо введення військ в Україну», називаючи це «планом окупації». Утім ця інформація не відповідає дійсності. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони роз’ фейки базуються на повідомленнях російської служби зовнішньої розвідки і активно розкручуються проросійськими медіа. Насправді наратив про західну «окупацію» України просувається Москвою ще з часів Революції Гідності. Саме Росія з 2014 року порушує територіальну цілісність України, а в 2022 році намагалася повністю окупувати країну. Не існує жодних підтверджень, які б вказували на подібні плани НАТО. Президент Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що Україна не планує залучати війська НАТО у війну проти Росії, оскільки це суперечить міжнародному праву і позиції держав-членів Альянсу.

Такі заяви мають на меті викликати недовіру українців до західних союзників, розхитуючи єдність країни та її партнерів.

Фейк Зеленський нібито придбав готель у Куршевелі

Російські пропагандисти поширюють інформацію, що президент України Володимир Зеленський нібито придбав готель Palace des Neiges у Куршевелі. За їх словами, готель має 70 номерів, спа-зону, басейн і ресторан, а його відкриття планується після ремонту у 2026-2027 роках. Втім це - фейк.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці нагадують, що такі заяви є частиною системної кампанії російської пропаганди, яка від початку повномасштабного вторгнення тиражує фейки про те, що родина Зеленських купує елітну нерухомість і дорогі речі. Серед вигаданих об’єктів уже були вілла Стінга, королівська резиденція у Великій Британії, маєток Геббельса і навіть лімузин Гітлера. Ці фейки неодноразово спростовувалися, адже жоден із них не має підтверджень.

Мета таких маніпуляцій – дискредитація президента України в очах громадськості та міжнародних партнерів. Пропаганда намагається створити уявлення, ніби українська влада розкошує і займається корупцією під час війни, зловживаючи міжнародною допомогою.

Меседж Українці нібито організовують злочинність у Росії

ФСБ заявила, що затримала москвича за виробництво наркотиків під керівництвом «українців», а МВС Росії звинуватило українця в організації шахрайства через криптомати. Втім у цієї інформації нема жодного підтвердження.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що такі сюжети вже стали стандартною частиною російської інформаційної кампанії, спрямованої на формування образу України як джерела всіх внутрішніх проблем. Ця стратегія бере початок ще з 2022 року, коли нарколабораторії та угруповання, які нібито куруються СБУ, вже згадувалися в медіа. З того часу цей «український слід» систематично пов'язують із шахрайством, тероризмом, наркоторгівлею та іншими проблемами в Росії.

Прикладом є історія про «підмосковного Ескобара», який, за версією пропагандистів, працював під контролем СБУ, але пізніше його впізнали серед учасників кремлівських урочистостей. Інші випадки включають «телефонних шахраїв», підпали військкоматів, заворушення в Дагестані та навіть криптографічні злочини.

Такі звинувачення є частиною довгострокової кампанії, яка не тільки підігріває ворожнечу до України, але й створює серед росіян ілюзію «всесильного ворога». Це може призвести до посилення суспільного параноїчного страху, оскільки пропагандисти щоденно знаходять нові «докази» участі України у всіх негараздах.

Меседж Командири грузинських підрозділів нібито вирішили повернутися додому для участі в протесті

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, що командири грузинських підрозділів, які входять до військового комітету Кавказького союзу, нібито вирішили повернутися до Грузії, очікуючи на сигнал від президентки Саломе Зурабішвілі для захисту населення. Втім це неправда.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці з’ясували, що цю інформацію президентка відразу спростувала, назвавши її провокацією. Наступного дня «Грузинський легіон» також заперечив ці заяви, наголошуючи на своїй непохитній підтримці України, де вони воюють із 2014 року. Вони підкреслили, що їхня боротьба проти спільного ворога триває. 3 грудня Зурабішвілі позитивно оцінила офіційне спростування з боку легіону, зазначивши важливість таких дій для запобігання маніпуляціям. Російська пропаганда, у свою чергу, продовжує працювати за типовим сценарієм, поширюючи фейки для дискредитації.

Поширюючи подібні фейки, Росія намагається посилити теорію змови про те, що протести в Грузії нібито є штучно створеними за участі України. Такі дії є частиною ширшої стратегії інформаційної війни, спрямованої на маніпулювання громадською думкою як всередині Росії, так і за її межами.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.