Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Листопада станом на 997 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 5 грудня

Останнім часом, як тільки починаються масовані ракетні обстріли, у різноманітних телеграм-каналах сипляться пояснення, що це «помста» за якісь події, які відбулися вчора чи позавчора. Пригадуєте, так писали про минулий масштабний обстріл — що це «помста» за деокупацію Херсона, або за приїзд туди Зеленського, або ж за жорсткий виступ Зеленського на самміті G20. Чи справді обстріли можна так оперативно спланувати і організувати — розбираємося.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж Офіс президента перебільшує ефективність ППО та «вигадує» ракетні атаки

Аби применшити успіхи українських сил ППО, анонімні телеграм-канали, якими керує російська розвідка, поширюють такий меседж: «Офіс президента перебільшує кількість ракет, які запускає Росія». І тому «успіхи ППО» теж перебільшені. Також вони поширюють вигадку, що Офіс президента сам віддає накази ввімкнути повітряну тривогу в регіонах, «які й не збиралася обстрілювати Росія», а потім начебто влада повідомляє громадянам, що збила «вигадані» ракети.

Ця не відповідає дійсності, оскільки навіть російські військові визнають масованість власних ракетних обстрілів, і щоразу радіють кожному повідомленню про вимкнення світла, води й  тепла внаслідок цих ракетних ударів.

Незалежні експерти теж регулярно повідомляють про кількість ракет, якими вдарила Росія по Україні, а також лічать, скільки залишилося ракет у держави-агресора після кожного такого обстрілу. За декілька днів до удару й іноземні, і українські експерти також попереджали, що Росія накопичує велику кількість ракет, і що потрібно не менше 50 ракет, аби в принципі прорвати українську систему ППО.

На початок листопада, за даними міністерства оборони України, ефективність роботи українських ППО становила від 60 до 80%. Цього разу під час обстрілу було збито  приблизно 60 ракет з 70, повідомили  в ППО. Тож це цілком  підтверджує  повідомлення українських військових про  співвідношення збитих ракет та тих, що влучили  в ціль.

Такі меседжі – спроби російської пропаганди  посіяти недовіру до повідомлень від ЗСУ та МО України, яким, згідно з останніми дослідженнями, українці довіряють майже так само, як повідомленням родичів та друзів.

Фейк У Львівській області чутно вибухи

Російські пропагандисти та анонімні телеграм-канали поширюють інформацію, що у Львівській області сталися вибухи. Як повідомляє очільник ОВА Максим Козицький, це – фейк. «Офіційно заявляю, станом на 15-00 інформація неправдива», - написав Козицький та закликав залишатися в укриттях.

Росія знову завдала ударів про критичній інфраструктурі країни. Вибухи чутно в Одесі, Харкові, Вінниці, Полтаві, Запоріжжі, на Київщині, Миколаївщині, Сумщині, Черкащині, Кіровоградщині та Херсоні.

Меседж Ракетні обстріли України – помста за вибухи в російському тилу

Щойно майже по всій Україні  почалася повітряна тривога,  російські телеграм-канали, які керуються ГРУ Росії, почали поширювати тезу, що  обстріл – наслідок «диверсії України в Росі», зокрема вибухів на військових аеродромах в Саратовський області та під Рязанню.

Сьогодні про вибухи на обох військових об’єктах повідомили російські ЗМІ. На аеробазі «Енгельс-1» в Саратовській області безпілотник впав на злітно-посадковій смузі, через що зазнали пошкоджень два бомбардувальники-ракетоносці «Ту-95», а двох військових ушпиталили з пораненнями. На аеродромі «Дягілєво» під Рязанню вибухнув бензовоз. Принаймні троє російських військових загинули. Україна офіційно не підтвердила власну причетність до вибухів: радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що оскільки земля кругла, а Росія багато чого кожен день запускає в повітря, іноді ці об’єкти повертаються додому. В України офіційно немає безпілотників, які б могли подолати відстань до Енгельса (700 км) та Дягілєвого (500 км).

Насправді Росія не завдає ударів «у відповідь». Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони (ГУР) Андрій Юсов повідомив, кожен масований ракетний удар потребує понад сім  днів підготовки. Розслідувачі проєкту The Insider дослідили, що підготовка триває до 10 днів. Отже не може бути завданий «у відповідь» на будь-які дії українських військових, що сталися менше ніж тиждень тому.

Росія постійно намагається просунути тезу про те, що начебто її ракетні обстріли – помста або наслідки рішень, які ухвалює Україна, зокрема «офіс президента», хоча військові рішення ухвалює керівництво ЗСУ. Насправді Росія регулярно обстрілює цивільну інфраструктуру України з однієї причини – тому, що програє війну. Так само вона знищувала  цивільну інфраструктуру в Сирії, де військами командував той самий генерал, що зараз очолює вторгнення Росії в Україну – Сергій Суровікін.  «Патріотичне» російське суспільство  багато місяців вимагало від командування «занурити Україну в Середньовіччя» і намагається це зробити з 10 жовтня 2022 року.

Фейк У Парижі з'явилося графіті з Зеленським, який поглинає гроші, як чорна діра

Російські пропагандистські ЗМІ, зокрема   Первый каналRussia Today, ВЕСТИ, Украина.ру, Известия, Аргументы и Факты,  ФАН  та інші, поширили фото  3D-графіті-карикатури на президента України Володимира Зеленського. Вони написали, що це графіті було зроблено в Парижі, а автори розмістили малюнок у соцмережах  з таким описом: «Вітаю, Франціє, віддай мені усі свої гроші!» та відповіддю від начебто Франції: «Вибач, але мені байдуже».

Як з’ясував фактчекерський проєкт Myth detector, ця картинка – фейк. Розслідувачі встановили, що на фото – вихід з метро Saint-Mande, біля нього видно магазин квітів La Florangerie.. Проєкт попросив власного співробітника сходити та подивитися, чи є там графіті – станом на 3 грудня його не було. Також проєкт зв’язався з  представником магазину квітів – і він підтвердив, що біля магазину взагалі не було жодних графіті останнім часом.

Фото фейкового графіті було опубліковано в інстаграм-акаунті, що містить  взагалі лише два пости. Попередній – також фото графіті з Зеленським, начебто зроблене в Варшаві. Одразу три фактчекерські проєкти ще в листопаді з’ясували, що це фейк, і в Варшаві також не було таких графіті. Такі графіті – частина  пропагандистських меседжів про те, що начебто українська влада  «вимагає гроші» в Заходу, аби вести «нікому не потрібну війну» або «збагатитися». Також вони постійно  намагаються простувати меседж про те, що «Україна, наче чорна діра, поглинає гроші та зброю» - тобто без контролю витрачає те і те. Але спроби пропаганди марні: ЄС, США та інші партнери продовжують підтримувати Україну.

Меседж Пункти незламності – неефективні та небезпечні

Одразу ж після появи пунктів незламності, які запровадили для українців, що страждають через відсутність світла та тепла через російські обстріли, Росія почала дезінформаційну кампанію проти них. Спершу  російські пропагандисти та анонімні телеграм-канали писали, що  пункти взагалі неефективні, їх відкрили заради піару, та ще й «провокують» ворога завдавати ударів, бо  вони незахищені та в них багато людей. Потім – що в пункті незламності в Харкові вже загинули три людини – хоча це фейк, який спростували. Тепер телеграм-канали, що куруються російською військовою розвідкою, поширюють нічим не підтверджену інформацію, що в пунктах незламності видають повістки чоловікам.

Цей меседж, як і решта, вигаданий задля того, аби залякати  людей та посилити негативне ставлення  до влади. Саме для цього російська пропаганда намагається закликати людей виходити на вулиці через «несправедливі вимкнення світла», а також постійно просуває тезу про те, що політики та чиновники збагачуються на війні.

Фейк Українських біженців примусово виселили з квартири в Кракові

Російські ЗМІ поширюють черговий фейк про українських біженців, яких начебто примусово виселили з  помешкання в Кракові. Але, як з’ясував StopFake, жодних доказів та згадок про такий інцидент не існує – окрім слів «свідка»,  на якого посилаються російські ЗМІ. Також вони поширюють відео, де начебто показано, що українських біженців довелося виганяти з квартири за допомогою крана.

Як пишуть фактчекери, відео про те, як поліція дістається помешкання в центрі Кракова крізь вікно, з’явилося в мережі 8 жовтня 2021 року, і немає стосунку до війни в Україні. Також немає згадок про будь-який випадок примусового виселення українців ані в місцевих ЗМІ, ані в поліції Кракова, ані в польському сегменті соцмереж.

Російська пропаганда систематично намагається створити образ «невдячних українців», які перебувають за кордоном з початку великої війни. Також пропаганда намагається переконати  власний електорат, що «Європа втомилася від українських біженців».  Це – частини дезінформаційної кампанії, мета якої – налаштувати європейських партнерів проти України та українців.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.