Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Лютого станом на 1097 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2710
Фейк
813
Маніпуляція
770
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Те, що матері загиблих українських військових не хочуть перемовин із Росією нібито є маніпуляцією

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах меседж про те, що «Радіо Свобода» для свого нового відеоматеріалу нібито спеціально обирає найбільш радикально налаштованих матерів загиблих українських військових, які виступають проти мирних переговорів. Вони заявляють, що такі жінки буцімто або «зациклені на ідеології», або просто «ненавидять тих, хто вижив». Пропагандисти стверджують, що подібні матері становлять лише «маленьку частину суспільства», але «Радіо Свобода» навмисно створює ілюзію того, що українці масово підтримують війну «до останнього». Такі повідомлення супроводжуються тезою, що «Захід використовує Україну» для війни, а «Радіо Свобода» діє в інтересах так званих «інвесторів війни». 

Українські матері мають право говорити про війну і втрати своїх дітей. Зневажливе ставлення до їхнього горя – це типовий прийом, щоб знецінити їхні думки. Боротьба України – це боротьба за існування, а не бажання «воювати до останнього». Українці хочуть миру, але не капітуляції, яка означала б знищення державності, репресії та геноцид. Ідея «переговорів будь-якою ціною» нав’язується російською пропагандою, щоб змусити Україну поступитися територіями та піти на умови агресора. Усі попередні спроби «миру» показали, що Росія використовує переговори лише як паузу для перегрупування і нових атак. Російська пропаганда постійно намагається переконати Захід, що Україна нібито «сама винна» у війні, щоб підірвати міжнародну підтримку. Але саме Росія розв’язала свою агресію у 2014 році та розпочала повномасштабне вторгнення у 2022-му.

Цей меседж є класичним прикладом російської пропаганди, що намагається дискредитувати голоси українських матерів, які втратили своїх синів на війні - в оригінальному повідомленні пропагандисти називають їх «упоротими ідіотками». У такий спосіб вони також хочуть спотворити реальну позицію українців щодо війни, виставляючи прагнення до перемоги як «небажання миру». Крім того, агітпроп маніпулює емоціями, протиставляючи тих, хто загинув, і тих, хто вижив, щоб розпалювати внутрішні конфлікти. Такі повідомлення – це чергова спроба дискредитувати Україну, викривити її позицію та підірвати єдність суспільства. Насправді ж українці прагнуть не безкінечної війни, а справедливого миру, який неможливий без поразки агресора.

Фейк Південна Корея нібито скасовує санкції на постачання медичного обладнання в Росію

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію, що з 28 лютого 2025 року Південна Корея нібито скасовує санкції на постачання медичного обладнання до Росії. Вони намагаються подати це як свідчення зменшення міжнародного тиску на Росію та поступової нормалізації економічних відносин. Однак це - фейк.

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. Його фахівці з’ясували, що насправді Південна Корея не скасувала санкції, а лише внесла зміни до процедури контролю за експортом певних товарів, включно з медичним обладнанням. Це стосується продукції передових технологій, щоб запобігти її використанню у військових цілях Росією та іншими державами, залученими у війну. У межах цієї ініціативи спрощується дозвільна процедура для експорту медичних приладів винятково для гуманітарних потреб. Тепер замість отримання спеціальної ліцензії потрібно лише декларувати гуманітарне призначення продукції.  

Це не означає послаблення або скасування санкцій, оскільки медичне обладнання можна експортувати лише для цивільного використання. Заборонено будь-яке постачання, яке може мати подвійне (у тому числі військове) призначення. Експортери несуть відповідальність за дотримання умов, а у разі порушень передбачені жорсткі санкції.  

Російські пропагандисти намагаються перекрутити офіційну інформацію, видаючи спрощення бюрократичних процедур для гуманітарних поставок за «скасування санкцій». Насправді ж Південна Корея не послаблює санкційний тиск, а навпаки – удосконалює контроль, аби не допустити використання технологій у війні проти України.

Фейк Вигадка про «чинного чиновника» Міноборони України

Пропагандисти поширюють у соцмережах інформацію, що «чинний чиновник Міноборони Зеленського вкрав $46 млн і купив нерухомість у Франції». Цю інформацію поширили навіть на деяких іноземних медіа та підтримали відомі особи. Втім це — вигадка.

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Насправді йдеться про колишнього керівника «Укрспецекспорту» Дмитра Перегудова, який є фігурантом корупційних справ ще з часів Януковича. Пропагандисти замовчують, що Перегудов перебуває в розшуку з 2017 року, а його справа стосується махінацій 2011-2016 років. Відповідно, до Міністерства оборони України та чинної влади він не має жодного стосунку.

Такі фейки є частиною пропагандистської кампанії, яка спрямована на дискредитацію України перед міжнародною спільнотою. Мета — створити уявлення про нібито тотальну корумпованість держави та звинуватити українських чиновників у збагаченні на війні.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.