Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Грудня станом на 1034 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Валерій Залужний нібито створив петицію про «мобілізацію» народних депутатів Верховної Ради

У соціальних мережах поширюють відео, в якому Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний нібито каже, що він створив петицію про «мобілізацію» народних депутатів, а також додає, що якщо до 5 січня 2024 року петиція не набере достатньої кількості голосів, то він буцімто «піде з посади». Це — брехня.

Аналітики VoxCheck опрацювали цей вкид і пояснили, що відео скомпільоване. Сам аудіозапис зі словами про створення петиції сфабрикували за допомогою штучного інтелекту, а потім наклали на справжнє відео із Залужним. Також на сайтах Офісу Президента чи Верховної Ради немає жодних петицій, які створив би Валерій Залужний. 

За допомогою спеціального інструменту AI Speech Classifier фахівцям вдалося з’ясувати, що з імовірністю 98% аудіозапис створили з використанням технологій ШІ.  

Серед іншого, рекомендуємо прочитати детальніше про застосування технологій штучного інтелекту, зокрема дипфейкових, у поширенні прокремлівського порядку денного.

Фейк Українські священнослужителі нібито освячують воду тризубом

В анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, поширили інформацію, нібито українські священники освячують воду «тризубом» — буцімто канонізованим церковним елементом, за допомогою якого можна проводити схожі обряди. На підтримку таких тез прикріпляли до повідомлень відео, де видно процес освячення води. Автори фейку додають: «українські священники займаються блюзнірством, розкольники проводять незрозумілий обряд, занурюючи у воду диявольський тризуб». Це — брехня.

Аналітики StopFake узялися за цей кейс і встановили, що на відео зображено трисвічник, який символізує Пресвяту Трійцю. Фактчекери також попередньо звернулися по коментар до священнослужителів, і їм пояснили, що такий обряд здебільшого належить до західної галицької традиції в Україні. Тобто на відео знятий не український тризуб. Власне, російські пропагандисти натякали на те, що українські церкви нібито займаються профанацією та блюзнірством, прирівнюючи державну символіку до «святої». Мовляв, у такий спосіб українська церква відходить від канонів, перетворюючись на «язичницьку», коли поклоняються різноманітним предметам, природним явищам тощо. 

Утім, це не скасовує важливе значення української державної символіки в житті людей — скажімо, якби здійснювали освячення води з супроводом (не прямим використанням) державних елементів, то в цьому нічого нема поганого. Люди лишень висловлюють свій патріотизм і любов до української держави. 

           Читайте ще: В Україні нібито створили церкву «Святого пса Патрона».

Фейк Французькі активісти нібито проводять антиукраїнську кампанію, закликаючи громадян «припинити» підтримувати Україну

У прокремлівських медіа поширюють інформацію, що французькі активісти з організації «attac» розклеюють у Парижі листівки із закликами знімати всю готівку — начебто в знак протесту проти України. За словами пропагандистів, в організації просять знімати всю готівку з банківських рахунків, щоб «жодна копійка», мовляв, не дісталася Україні. До публікацій додають фото листівки з написом «Заберіть (зніміть із рахунків. — "ДМ") гроші, допоки не пізно». Це — брехня. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації при РНБО проаналізували кейс і звернулися із запитом до Міністерства закордонних справ, щоб там спростували пропагандистський вкид. У відомстві підтвердили, що інформація про «антиукраїнську кампанію» несправжня, оскільки ініціатива активістів ніяк не стосується України та російсько-української війни. Це внутрішній протест французьких громадян, пов’язаний, як наголосили в ЦПД, з «посиленням контролю фінансових ринків».

Причому сама організація засудила вторгнення Росії до України й не створювала жодних ініціатив, які могли б дискредитувати українську державу.

Фейк Український уряд нібито хоче «анулювати» закордонні паспорти громадян, які перебувають не в Україні

У російському сегменті соціальних мереж поширюють інформацію, начебто в Україні хочуть «анулювати» закордонні паспорти своїх громадян, які перебувають за кордоном. «Немає сенсу робити нові паспорти тим, хто врятувався. Тому що диктатура Зеленського просто їх анулює», — переконують у публікаціях. Це — фейк. 

Розібралися із цим вкидом аналітики VoxCheck, які пояснили, що інформація не відповідає дійсності, адже в офіційних джерелах немає жодної згадки про анулювання дійсних ID-карток або закордонних паспортів. Як пояснили фахівці, вперше таке повідомлення з'явилося в мережі на тлі внесеного у Верховну Раду законопроєкту №10378 щодо мобілізації. Він передбачає, що українські чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, зможуть звертатися по оформлення паспорта, зокрема закордонного, та по інші консульські послуги в дипломатичних установах України лише за наявності в них військово-облікових документів — військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобовʼязаного або приписного посвідчення. 

Проте 11 січня 2024 року Кабмін офіційно відкликав законопроєкт щодо вдосконалення мобілізації, його зняли з розгляду. Утім, навіть у відкликаному законопроєкті та інших офіційних джерелах немає згадок про анулювання дійсних паспортів громадян України або закордонних паспортів. Також немає жодної інформації, що громадянам, які перебувають за кордоном, заборонять отримувати або продовжувати дію таких документів. Адже в тому ж самому законопроєкті йшлося лише про процедуру отримання консульських послуг.

Викриття Невідомі від імені СБУ розсилають електронні листи із закликами завантажити шкідливі програми

Це зафіксували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з'ясували, що невідомі розсилають нібито від імені СБУ електронні фішингові листи, де користувачам пропонують завантажити шкідливі програми з небезпечним вмістом. Скажімо, цим можуть скористатися російські спецслужби для збору приватної інформації про українських користувачів. 

У відомстві СБУ закликали не переходити за посиланнями та нічого не завантажувати в разі отримання таких електронних листів. А якщо вже така ситуація трапилася, потрібно повідомити про неї за телефоном: 0 800 501 482 або надіслати звернення на електронну пошту: callcenter@ssu.gov.ua.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.