Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Липня станом на 1237 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

«ПриватБанк» блокує картки призовників із повідомленням звернутися до ТЦК, — розвінчано російський вкид

Проросійські джерела в мережі поширюють фейкову новину, нібито українці призовного віку втратили доступ до своїх коштів на картках «ПриватБанку», а банкомати вилучають їхні картки з повідомленням: «Ваша картка залишиться в банкоматі. Зверніться до ТЦК та СП».

На це звернули увагу розвінчувачі фейків проєкту StopFake

Скриншот StopFake  

Ця інформація є фальсифікацією. По-перше, на фото, яке використовують пропагандисти, зображено не банкомат, а платіжний термінал «ПриватБанку». Термінали мають плоский екран із чорним тлом, як на знімку, тоді як банкомати оснащені заглибленими дисплеями.

  Скриншот StopFake

По-друге, оригінал фото, використаного для фейку, було опубліковано ще 27 червня 2017 року миколаївським виданням «Свідок.info». На справжньому знімку екран термінала повідомляє про затримку обробки операції через технічні проблеми, спричинені кібератакою на українські компанії. Жодних згадок про ТЦК немає. На обох зображеннях видно однаковий код помилки — TS200944, а також відображення чоловіка в смугастій футболці, що підтверджує ідентичність фото.

    Скриншот StopFake

Територіальні центри комплектування (ТЦК) не мають повноважень самостійно блокувати банківські рахунки. Такі дії можливі лише за рішенням суду або в межах виконавчого провадження, наприклад, якщо військовозобов’язаний ухиляється від виконання законних обов’язків. Банки не мають технічних засобів чи повноважень для автоматичного «відловлювання» військовозобов’язаних. Банкомати можуть затримувати картки лише в разі технічних збоїв або при спробі зняття коштів із заблокованого рахунку.

Звинувачення ТЦК в нібито прямому втручанні в банківські рахунки спрямоване на створення негативного іміджу української влади та армії. Фейки про обмеження доступу до фінансів для призовників можуть провокувати конфлікти між громадянами та владою, а також між різними групами населення. Поширення дезінформації про проблеми з банківськими картками може спонукати людей масово знімати кошти, що створює ризик для фінансової системи.

Спростовано фейк про участь молдовських військових у війні в Україні

Проросійські телеграм-канали й тікток-акаунти поширюють дезінформацію про те, що 10 військовослужбовців Національної армії Молдови нібито беруть участь у війні в Україні. За цими повідомленнями, четверо молдовських солдатів і офіцерів загинули, а двоє отримали поранення через атаки російських сил. Про це повідомляє TV8.

Міністерство оборони Молдови категорично спростувало ці твердження, назвавши їх «очевидною фальсифікацією».

«Ця інформація є очевидною фальсифікацією, поширеною з метою посіяти паніку, підірвати довіру до керівництва держави та створити плутанину в передвиборчий період», — ідеться в повідомленні. Жоден військовослужбовець Національної армії не залучений до бойових дій за межами країни.

Міноборони закликало громадян не поширювати дезінформацію та довіряти лише офіційним джерелам.

Російська пропаганда намагається представити Україну як джерело нестабільності, яке нібито втягує сусідні країни, як Молдова, у війну. Це спрямовано на послаблення міжнародної підтримки України і створення негативного іміджу країн, які її підтримують.

Поширюючи дезінформацію, Росія намагається посіяти страх і плутанину серед населення Молдови, щоб послабити суспільну єдність і готовність протистояти зовнішнім загрозам.

Зношення експонатів у музеях світу збільшилось через українських біженців, — спростовано фейк

Російські пропагандистські ресурси поширили фейкову новину, нібито американське видання ARTnews повідомило про 23-кратне зростання зношування музейних експонатів з 2022 року через недбалі дії українських біженців, які порушують правила поведінки та «лапають» твори мистецтва. На цей фейк звернули увагу аналітики проєкту «Ґвара Медіа».

За даними фактчекерів, 8 липня 2025 року російські телеграм-канали («Украина.ру», «Медведь», «Республика Одесса») і сайти («Лента новостей Твери», «Другая Украина», «ВКонтакте») поширили фейкову новину, нібито американське видання ARTnews повідомило про 23-кратне зростання зношування музейних експонатів з 2022 року через дії українських біженців.

Пропагандисти стверджують, що Міжнародна рада музеїв (ICOM) зафіксувала порушення правил відвідування музеїв, зокрема «лапання» експонатів. Як доказ наводиться фейковий скриншот статті ARTnews від 23 червня 2025 року, авторкою якої вказана Франческа Атон.

Скриншот Ґвара Медіа.  

На офіційному сайті ARTnews немає жодних згадок про зношування експонатів через українських біженців. Стаття від 23 червня 2025 року за авторством Франчески Атон справді існує, але вона описує інцидент у галереї Уффіці, де італієць пошкодив портрет Медічі, роблячи селфі. Фейковий скриншот імітує дизайн сайту, але текст є вигаданим.

  Скриншот Ґвара Медіа.    
  Скриншот Ґвара Медіа.    

Оригінальна стаття містить фото дворику Уффіці, але її зміст не пов’язаний з біженцями. На фейковому скриншоті та сама фотографія, але з вигаданим текстом.

На сайті Міжнародної ради музеїв немає звітів про знос експонатів чи причетність українців. Натомість ICOM критикує Росію за знищення української культурної спадщини, про що йдеться у статті ARTnews від 19 травня 2025 року. У відкритому листі в Le Monde Росію звинувачують у «стиранні культурної ідентичності України» та закликають виключити її з організації.

Фейки спрямовані на формування уявлення, що Україна та її громадяни створюють проблеми для інших країн. Поширення негативних стереотипів про українських біженців (наприклад, як «некультурних» чи «руйнівників мистецтва») має на меті погіршити їхній імідж у країнах, які надають їм притулок.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.