Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Липня станом на 1239 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція: Україна готує провокацію, щоб зірвати наступний раунд перемовин у Стамбулі

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію про нібито намір України здійснити «провокацію з допомогою британської розвідки» з метою затягування майбутнього третього раунду мирних переговорів у Стамбулі. Такий крок, на думку пропагандистів, мав би спровокувати Путіна відмовитися від участі в діалозі, що призвело б до посилення тиску на Росію з боку міжнародної спільноти. Поширення маніпуляції зафіксували дослідники «Детектор Медіа». 

Скриншот пропагандистського телеграм-каналу, що поширив маніпуляцію

Такий наратив поширював агітпроп напередодні зустрічі Дональда Трампа із генсеком НАТО Марком Рютте у Вашингтоні у понеділок 14 липня, під час якої президент США оголосив про можливе введення "вторинних санкцій" проти Росії і домовленість з НАТО про передачу Україні нового пакета озброєння. 

Черговий етап переговорів у Стамбулі відбувся 2 червня 2025 року. У меморандумі, представленому українською стороною йшлося про повне та безумовне припинення вогню з його подальшим моніторингом, гарантії безпеки, заходи зміцнення довіри і необхідність зустрічі лідерів в рамках переговорів. 

У свою чергу російська сторона представила меморандум, в якому практично простежується вимога повної капітуляції України як необхідної передумови припинення вогню. Позиція РФ стосовно завершення війни лишається незмінною: Україна має бути ізольованою та нейтральною державою, позбавленою засобів та ресурсів себе захистити від імовірних нападів з боку Росії в майбутньому. Варіант перемир’я, запропонованого російською делегацією під час переговорів у травні та червні 2025 року  — це припинення вогню на 2-3 дні на окремих ділянках фронту з метою збору тіл загиблих.

Крім того, з моменту проведення другого раунду переговорів у Стамбулі російський ракетний терор не лише не послабився, але став жорсткішим. За червень-липень 2025 року ударів зазнали, зокрема, Київ, Одеса, Харків. Росія активно застосовує тактику комбінованих ударів, поєднуючи атаки дронами з використанням балістичних ракет. Виробництво російських дронів продовжує зростати, а військові експерти очікують від РФ нового наступу вже цього літа.

Агресивна налаштованість РФ і її бажання подальшої ескалації війни свідчать про небажання саме російської сторони дійти згоди з Україною. Саме російські атаки на українські мирні міста дискредитують Росію в очах міжнародної спільноти. У даній ситуації не Україна, а Росія є терористичною державою, яка продовжує відкидати ідею повного припинення вогню, та початку мирного процесу. 

Російської маніпуляція стосовно нібито бажання України затягнути мирні переговори є тактикою перекладання відповідальності за постійне збільшення постраждалих в результаті російської військової агресії на Україну, а також спробою виправдати власні воєнні злочини як дії у «відповідь на українські провокації».

Підготувала Анастасія Сизоненко

Фейк: видання «Le Monde» нібито назвало ядро української армії «нацистами»

Прокремлівські медіа поширюю маніпулятивне твердження про те, що французька газета «Le Monde» нібито визнало «нацистів ядром української армії». Ця дезінформація подається як «неприємний факт для французів», і що «український нацизм зовсім не є плодом російської пропаганди». Цю маніпуляцію розібрали спеціалісти проєкту EUvsDisInfo

Насправді це твердження є дезінформацією, яка спотворює зміст статті «Le Monde». Цей типовий кремлівський наратив, який зображує Україну як нацистську державу, що є однією з головних причин, якими Росія виправдовує своє незаконне вторгнення в Україну.

Стаття «Le Monde», доступна передплатникам, має назву «Війна в Україні: деякі солдати 3-ї української штурмової бригади все ще демонструють неонацистські символи». Важливо зазначити, що у захищеному контенті журналіст починає свій репортаж із заперечення російських наративів: «Як відомо, щоб виправдати своє вторгнення в Україну, розпочате 24 лютого 2022 року, Володимир Путін говорить про денацифікацію. Це твердження Володимира Путіна ґрунтується на брехні. Крайні праві політичні сили отримали ледве 2% голосів на останніх парламентських виборах в Україні. Таким чином, вони мають лише одного депутата з 450. Коротше кажучи, український уряд не є неонацистським».

У репортажі немає жодних заяв про те, що «реальні нацисти становлять ядро української армії». Навпаки, журналіст в кінці свого відеорепортажу визнає, що «в масштабах сотень тисяч солдатів, які воюють проти Росії, вони є меншістю». Журналіст зазначає, що він вивчав соціальні мережі українських солдатів протягом десяти років і знайшов 350 профілів тих, хто носить шеврони з «нацистським символом чорного сонця».

Поява цієї дезінформації є частиною постійної кремлівської пропагандистської кампанії, спрямованої на дискредитацію України. Маніпуляція полягає у вириванні інформації з контексту та її спотворенні, щоб підтвердити заздалегідь встановлений пропагандистський наратив про «нацистську Україну». 

Фейк: генерал нібито назвав Росію головним ворогом Франції у Європі

Пропагандистські телеграм-канали та прокремлівські медіа стверджують, що Франція офіційно визнала Росію своїм противником, подаючи це як підтвердження ворожості Парижа та ескалації конфлікту між Парижем і Москвою. Маніпулятивне твердження про те, що начальник Генерального штабу оборони Франції Тьєррі Буркхард нібито назвав Росію головним ворогом Франції в Європі розвінчали фактчекери StopFake

Пропагандисти приписують Буркхарду цитату: «Москва через свій менталітет частіше поводиться як деструктивна, а не творча сила, вміє створювати проблеми і робить це вельми успішно». Деякі Z-блогери супроводжують це образливими коментарями, намагаючись висміяти позицію французького генерала.

Насправді, це твердження є спотвореним та вирваним з контексту. Слова Буркхарда стосувалися сприйняття Франції з боку Кремля. Він прямо заявив: «La Russie considère la France comme son ennemi numéro un en Europe» — «Росія вважає Францію своїм ворогом номер один у Європі». Цю заяву генерал зробив 11 липня 2025 року на пресконференції, присвяченій аналізу загроз, з якими стикається Франція. У своєму виступі він підкреслив, що війна в Європі — це не абстрактна перспектива, а вже реальність. За його словами, «ця війна – не просто ризик, вона вже тут», і він закликав до «колективного пробудження».

Генерал підкреслив, що Росія веде гібридну війну в інформаційному просторі, кіберсфері, морських глибинах, космосі та повітрі. Він також повідомив, що російські підводні човни регулярно заходять у Північну Атлантику, а потім з'являються в Середземному морі, щоб «контролювати зони, важливі для Франції». Крім того, Росія використовує супутники для шпигунства та втручання в роботу французького обладнання. З повною записом пресконференції генерала Тьєррі Буркхарда можна ознайомитися за посиланням

Таким чином, маніпуляція полягає в підміні суб'єктів висловлювання: пропагандисти приписали вищому військовому керівництву Франції слова та політичну позицію, яких насправді не було. Це типовий прийом дезінформації, при якому реакція на агресію подається як її причина. Такі спотворення мають на меті представити Захід у ролі агресора, а Росію – в образі «вимушеного відповідача».

Прокремлівська пропаганда систематично використовує подібні маніпуляції, щоб розмити реальну картину того, що відбувається. З початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада прагне перекласти відповідальність за ескалацію на західні демократії. Просуваючи наратив про те, що саме Франція, США чи НАТО «першими назвали Росію ворогом», Кремль намагається створити образ «обложеної фортеці».

Фейк: Алієв погрожує арештами азербайджанцям, що воюють за Росію

У соціальних мережах поширюється неправдива заява, приписана президенту Азербайджану Ільхаму Алієву, про нібито арешти громадян, які воюють на боці Росії, повідомляють фактчекери проєкту mythdetector

Російськомовні та україномовні користувачі соціальних мереж, зокрема фейсбуку, активно поширювали цитату, приписану президенту Азербайджану Ільхаму Алієву. У ній йшлося, що Азербайджан нібито не буде заарештовувати своїх громадян, які воюють на боці Збройних Сил України, але заарештовуватиме тих, хто воював або воює на боці Росії, «тим самим підтримуючи окупацію територій суверенної Української держави».

Ця заява є фейком і не має підтвердження з офіційних джерел. Жодного подібного чи ідентичного висловлювання не знайдено на офіційних сторінках Ільхама Алієва у Facebook, Instagram та X (раніше Twitter).

За даними азербайджанської платформи перевірки фактів Fact Check Azerbaijan, такі неправдиві повідомлення є частиною дискредитаційної кампанії проти Азербайджану. 

Поширення цього фейку відбувається на тлі загострення відносин між Азербайджаном та Росією. Напруженою ситуація стала після затримання понад 50 осіб азербайджанського походження в Єкатеринбурзі 27 червня. Двоє з них загинули, а ще двоє отримали важкі травми під час поліцейського рейду. Баку розцінює ці затримання як цілеспрямовану акцію на етнічному ґрунті і вимагає покарання винних.

У відповідь на ці події Міністерство культури Азербайджану заявило про скасування всіх запланованих спільних з Росією культурних заходів. Крім того, Баку направив ноту протесту, закрив російське інформаційне агентство «Sputnik Азербайджан» та затримав двох агентів ФСБ. 1 липня азербайджанські правоохоронці також затримали дві групи громадян Росії за підозрою у кібершахрайстві та незаконному обігу наркотиків.

Автор: Андрій Пилипенко,
Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.