Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

«ПриватБанк» блокує картки призовників із повідомленням звернутися до ТЦК, — розвінчано російський вкид

Проросійські джерела в мережі поширюють фейкову новину, нібито українці призовного віку втратили доступ до своїх коштів на картках «ПриватБанку», а банкомати вилучають їхні картки з повідомленням: «Ваша картка залишиться в банкоматі. Зверніться до ТЦК та СП».

На це звернули увагу розвінчувачі фейків проєкту StopFake

Скриншот StopFake  

Ця інформація є фальсифікацією. По-перше, на фото, яке використовують пропагандисти, зображено не банкомат, а платіжний термінал «ПриватБанку». Термінали мають плоский екран із чорним тлом, як на знімку, тоді як банкомати оснащені заглибленими дисплеями.

  Скриншот StopFake

По-друге, оригінал фото, використаного для фейку, було опубліковано ще 27 червня 2017 року миколаївським виданням «Свідок.info». На справжньому знімку екран термінала повідомляє про затримку обробки операції через технічні проблеми, спричинені кібератакою на українські компанії. Жодних згадок про ТЦК немає. На обох зображеннях видно однаковий код помилки — TS200944, а також відображення чоловіка в смугастій футболці, що підтверджує ідентичність фото.

    Скриншот StopFake

Територіальні центри комплектування (ТЦК) не мають повноважень самостійно блокувати банківські рахунки. Такі дії можливі лише за рішенням суду або в межах виконавчого провадження, наприклад, якщо військовозобов’язаний ухиляється від виконання законних обов’язків. Банки не мають технічних засобів чи повноважень для автоматичного «відловлювання» військовозобов’язаних. Банкомати можуть затримувати картки лише в разі технічних збоїв або при спробі зняття коштів із заблокованого рахунку.

Звинувачення ТЦК в нібито прямому втручанні в банківські рахунки спрямоване на створення негативного іміджу української влади та армії. Фейки про обмеження доступу до фінансів для призовників можуть провокувати конфлікти між громадянами та владою, а також між різними групами населення. Поширення дезінформації про проблеми з банківськими картками може спонукати людей масово знімати кошти, що створює ризик для фінансової системи.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись