Зношення експонатів у музеях світу збільшилось через українських біженців, — спростовано фейк
Російські пропагандистські ресурси поширили фейкову новину, нібито американське видання ARTnews повідомило про 23-кратне зростання зношування музейних експонатів з 2022 року через недбалі дії українських біженців, які порушують правила поведінки та «лапають» твори мистецтва. На цей фейк звернули увагу аналітики проєкту «Ґвара Медіа».
За даними фактчекерів, 8 липня 2025 року російські телеграм-канали («Украина.ру», «Медведь», «Республика Одесса») і сайти («Лента новостей Твери», «Другая Украина», «ВКонтакте») поширили фейкову новину, нібито американське видання ARTnews повідомило про 23-кратне зростання зношування музейних експонатів з 2022 року через дії українських біженців.
Пропагандисти стверджують, що Міжнародна рада музеїв (ICOM) зафіксувала порушення правил відвідування музеїв, зокрема «лапання» експонатів. Як доказ наводиться фейковий скриншот статті ARTnews від 23 червня 2025 року, авторкою якої вказана Франческа Атон.

На офіційному сайті ARTnews немає жодних згадок про зношування експонатів через українських біженців. Стаття від 23 червня 2025 року за авторством Франчески Атон справді існує, але вона описує інцидент у галереї Уффіці, де італієць пошкодив портрет Медічі, роблячи селфі. Фейковий скриншот імітує дизайн сайту, але текст є вигаданим.


Оригінальна стаття містить фото дворику Уффіці, але її зміст не пов’язаний з біженцями. На фейковому скриншоті та сама фотографія, але з вигаданим текстом.
На сайті Міжнародної ради музеїв немає звітів про знос експонатів чи причетність українців. Натомість ICOM критикує Росію за знищення української культурної спадщини, про що йдеться у статті ARTnews від 19 травня 2025 року. У відкритому листі в Le Monde Росію звинувачують у «стиранні культурної ідентичності України» та закликають виключити її з організації.
Фейки спрямовані на формування уявлення, що Україна та її громадяни створюють проблеми для інших країн. Поширення негативних стереотипів про українських біженців (наприклад, як «некультурних» чи «руйнівників мистецтва») має на меті погіршити їхній імідж у країнах, які надають їм притулок.