Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Лютого станом на 1085 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2690
Фейк
808
Маніпуляція
767
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня, що в Сумах в ніч на 10 лютого були уражені військові, а не цивільні об'єкти

На російських ресурсах поширюється інформація, що в ніч на 10 лютого Росія в Сумах уразила «низку об'єктів, де противник зберігав зброю, техніку, боєприпаси та паливно-мастильні матеріали». Також нібито за результатами удару було уражено «автотехніку, яку використовували для перекидання особового складу та доставки зброї до ЛБЗ у курському прикордонні». 

Насправді в цю ніч російський «шахед» поцілив в автомобільну стоянку в одному з житлових кварталів міста, на що вказує Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. За наслідками атаки 43-річна жінка отримала поранення. Вщент згоріло 6 транспортних засобів, ще 15 – пошкоджено. У чотирьох багатоповерхівках повилітали вікна, повідомляє прокуратура Сумщини.

  Уражена в ніч на 10 лютого автостоянка у Сумах. Джерело: Сумська обласна прокуратура

У такий спосіб Росія вчергове перекладає з себе відповідальність за пошкодження і знищення цивільних об’єктів в Україні. Водночас продовжує здійснювати систематичні обстріли цивільної інфраструктури задля залякування українців.

Фейк Брехня, що Зеленський нібито придбав будинок, що належав Гітлеру

В мережі поширюється фейк про те, що Володимир Зеленський став новим власником «Кельштайнхаусу» — будинку в Альпах, який використовувала нацистська партія Німеччини НСДАП, зокрема Адольф Гітлер. Зеленський нібито придбав будинок у грудні 2024 року за 14 мільйонів євро.

На значне поширення цієї дезінформації звернули увагу фактчекери StopFake. Публікації посилаються на німецьке медіа Aktuelle Nachrichten in Deutschland («Актуальні новини Німеччини»), яке випустило відео з відповідною інформацією: у ролику сказано, що рішення продати споруду було прийнято через низькі прибутки Кельштайнхаусу як туристичного об’єкта, і також надаються «документи», які нібито підтверджують таку угоду купівлі-продажу. 

Насправді сайт Aktuelle Nachrichten in Deutschland — це не справжнє німецьке медіа, а підставний ресурс, який наповнюють проросійським контентом. За допомогою інструменту whois StopFake встановив дату створення домену — 14 грудня 2024 року. На момент публікації «новини» про Зеленського сайт існував менше двох місяців і за цей період уже встиг опублікувати понад 1800 матеріалів,  непропорційно багато з яких про Україну та Росію та є пропагандистського змісту. 

Також на сайті пам’ятки немає жодних ознак переходу будівлі у приватну власність, не кажучи про продаж Зеленському. У травні 2025 року анонсовано новий сезон відвідин будівлі туристами. Взимку відвідини об’єкта неможливі через погодні умови. Зараз нерухомістю керує благодійний фонд, який спрямовує дохід від туризму в «Кельштайнхаус» на розвиток громади та освітні проєкти. У «Кельштайнхаусі» заборонено проводити приватні екскурсії, щоб його спеціально не відвідували прихильники нацизму. 

За допомогою цього фейку Росія прагне обґрунтувати свої звинувачення України в нацизмі для міжнародних аудиторій. Насправді саме Росія співпрацює і фінансує праворадикальні сили Німеччини. У серпні 2023 року видання The Insider і Spiegel провели розслідування, в якому доводилось фінансування партії «АдН» з боку Росії для перешкоджання допомозі Україні.  «АдН» («Альтернатива для Німеччини») — утворена у 2013 році праворадикальна партія, яка з березня 2021 року отримала статус «підозрюваної у правоекстремістських устремліннях» від Федерального відомства з охорони конституції (BfV), через що перебуває під особливим наглядом. Представники партії регулярно потрапляють у скандали через нацистські, антисемітські, антимігрантські висловлювання. 

Меседж Проросійська теза, що головний урок трьох років вторгнення — не потрібно провокувати Росію

У польських проросійських телеграм-каналах підбивають підсумок третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. І критикують польську владу за нібито несприйняття головного підсумку цієї війни — не провокувати Росію.

«24 лютого 2025 року виповнюється третя річниця від початку українсько-російського конфлікту, а польські політики досі не засвоїли головного уроку Києва: не провокувати “російського ведмедя”, бо він здатен прокинутися. Останніми роками наші політики настільки піддалися військовій риториці України та “перемоги над злим Путіним”, що зовсім забули про те, що можливості російських військових та російського озброєння дозволяють Росії порівняти Польщу з землею», — ідеться в дописі проросійського польського каналу з понад 12 тисячами підписників. Надалі наводяться спекулятивні аргументи, що саме Україна напередодні вторгнення нібито пророкувала Росію на війну. 

Через залякування та перебільшення своєї військової міці Росія намагається досягти впливу на політику інших держав у силовий спосіб  навіть без застосування військової сили. Зокрема 11 квітня 2021 року, менше ніж за рік до повномасштабного вторгнення,  в ефірі передачі «Вечер с Владимиром Соловьевым» російська головна редакторка інформаційного агентства «Россия сегодня», телеканалу RT та агентства Sputnik Маргарита Симоньян говорила, що в «гарячій війні Росія переможе Україну за два дні».

Для перекладання відповідальності за агресію в Україні Росія також застосовує для різних аудиторії широку варіацію дезінформаційних меседжів.  Нинішні меседжі Росії мають на меті залякати спільноти Польщі, відвадити їх від підтримки України. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.