Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

09 Лютого станом на 1081 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2686
Фейк
807
Маніпуляція
763
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк П’яний український військовий нібито напав на побратимів у військовій частині на Одещині

Мережею ширяться скріншоти нібито зі статті інформаційного агентства «Укрінформ», у яких йдеться про збройний напад військового на своїх побратимів в одній із частин на Одещині. За версією пропагандистів, нападник був у стані алкогольного сп’яніння, внаслідок чого загинули двоє військових, а ще двоє були госпіталізовані у важкому стані.

Насправді ця інформація є фейком і черговою спробою російської пропаганди дискредитувати українську армію, — повідомляють аналітики проєкту VoxCheck. Фахівці встановили, що пропагандисти сфальсифікували матеріал, підробивши верстку «Укрінформу» та повністю змінивши текст у графічному редакторі. Насправді в оригінальній статті йшлося про затримання колишнього командира 155-ї бригади «Анна Київська» через масове самовільне залишення частини військовослужбовцями.

Вгорі — фейкова стаття; внизу — оригінальна стаття «Укрінформ»

Жодних підтверджень подібного інциденту на Одещині немає — інформація про нього з’явилася виключно на проросійських ресурсах і не була зафіксована в українському чи міжнародному інформаційному просторі. Більше того, експерти VoxCheck перевірили інтернет-архіви за допомогою порталу Wayback Machine і підтвердили, що жодної статті з описаним інцидентом на сайті «Укрінформу» не було.

Російська пропаганда систематично використовує дезінформацію, щоб посіяти недовіру до українських Збройних сил, підірвати бойовий дух військових і дискредитувати їх в очах суспільства та міжнародних партнерів. Подібні фейки мають на меті створити ілюзію хаосу та деградації в українській армії, зобразити військових як неконтрольованих і схильних до насильства. Це частина ширшої інформаційної війни, спрямованої на деморалізацію українців і послаблення міжнародної підтримки України.

Фейк Дмитро Кулеба нібито заявив, що антиросійські санкції завдали шкоди лише Європі

Проросійські пропагандисти поширюють у мережі відеоролик із логотипом «France 24», у якому нібито колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляє, що ЄС «неправильно запроваджував санкції проти Росії». У відео йому приписують слова про те, що поступове введення санкцій дозволило Росії адаптуватися, а справжніми жертвами обмежень стали самі європейці.

Проте ця інформація є фейком, на що звернули увагу фактчекери StopFake. Дійсно, 28 лютого 2025 року Дмитро Кулеба давав інтерв’ю французькому телеканалу «France 24». У розмові з журналістом Франсуа Пікаром він обговорював питання можливих переговорів між Україною, США та Росією щодо припинення вогню, а також зміну призовного віку в Україні. Однак тема антиросійських санкцій з боку ЄС у розмові взагалі не піднімалася.

Пропагандисти вдалися до маніпуляції: вони використали реальні кадри інтерв’ю Кулеби з «France 24», додавши до них стокові фото та відео. А за допомогою штучного інтелекту згенерували підроблений голос, що озвучив фейкові заяви про санкції. 

Ба більше, за своєї каденції Дмитро Кулеба неодноразово наголошував на критичній необхідності запровадження та посилення санкційного тиску на Росію. Наприклад, у червні 2024 року, після ухвалення нового пакета санкцій США проти РФ, він відкрито підтримав цей крок: «Ми рішуче вітаємо новий пакет санкцій США щодо Росії та будь-кого, хто бажає допомогти Росії у військових зусиллях. З огляду на гучне скигління вищих пропагандистів російського режиму, ці заходи завдають удару саме там, де боляче», — писав тоді Кулеба у своєму пості у соцмережі Х.

Поширюючи подібні фейки, російська пропаганда прагне підірвати довіру до українських політиків та міжнародних партнерів, які підтримують Україну. Використання технологій штучного інтелекту для створення фальшивих заяв покликане ввести в оману як українську, так і міжнародну аудиторію, формуючи хибне уявлення про нібито зміну позиції української дипломатії. Крім того, такі інформаційні атаки спрямовані на дискредитацію санкційної політики Заходу, щоб посіяти сумніви щодо її ефективності та необхідності подальшого тиску на Росію.

Маніпуляція Росія нібито отримала контроль над 70% корисних копалин України

Російські пропагандистські ресурси активно поширюють заяви про те, що найбільші запаси корисних копалин України зосереджені у Донецькій, Дніпропетровській та Луганській областях, які нібито повністю контролює Росія. Як «доказ» вони посилаються на фінансово-економічний журнал Forbes, заявляючи, що загальна вартість цих копалин сягає 15 трильйонів доларів.

Скріншот із пропагандистського допису

Однак це ― маніпуляція. Як з’ясували фахівці StopFake, «Forbes» не робив жодних заяв про контроль Росії над українськими ресурсами. Йдеться про матеріал, опублікований українською версією «Forbes Україна», у якому аналізується потенційна роль українських корисних копалин у переговорах щодо міжнародної підтримки: «Цінні метали в обмін на зброю. Україна здатна запропонувати Трампу корисні копалини на трильйони доларів. Що може стати на заваді?»

У статті, посилаючись на дослідження Forbes 2023 року, зазначається, що загальна вартість українських корисних копалин оцінюється в 14,8 трлн доларів. Приблизно 70% цієї суми припадає на три області ― Донецьку, Дніпропетровську та Луганську. Проте це не означає, що Росія контролює 70% усіх українських ресурсів.

Насправді Росія повністю контролює лише Луганську область. За підрахунками журналістів «Вільного радіо», під окупацією перебуває трохи більше ніж 55% території Донецької області, тоді як Дніпропетровська область залишається під повним контролем України. Отже, твердження про те, що Росія нібито отримала контроль над 70% українських корисних копалин, є не лише неправдивим, а й свідомою маніпуляцією цифрами.

Цей фейк спрямований на створення уявлення про нібито тотальний контроль Росії над українськими територіями та ресурсами. Пропаганда намагається переконати як свою, так і міжнародну аудиторію, що Україна втратила більшу частину своїх стратегічних ресурсів, а відтак ― ослаблена і не має перспектив для відновлення економіки. Окрім того, така дезінформація може використовуватися для деморалізації українців та спроби вплинути на міжнародних партнерів, переконуючи їх у безперспективності допомоги Україні.

Автор: Софія Мельник,

Фейк В Україні нібито скоротили рятувальників, і громадянам доведеться самостійно гасити пожежі

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в Україні нібито відбулося масове скорочення рятувальників, і тепер громадяни змушені самостійно ліквідовувати пожежі. Зазначається, що такі повідомлення надходять користувачам месенджера Signal начебто від імені Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Однак ця інформація не відповідає дійсності. У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спростували цей фейк, наголосивши, що ДСНС не надсилала жодних подібних повідомлень і не робила офіційних заяв про скорочення персоналу або зміну порядку реагування на надзвичайні ситуації.

«Наразі ДСНС працює у штатному режимі і реагує на всі виклики громадян, тому у разі виникнення надзвичайної ситуації закликаємо негайно телефонувати за номером 101 або 112. Нагадуємо, що самостійна ліквідація пожеж чи інших НС без відповідних навичок може загрожувати вашому життю та здоров’ю!» ― повідомили у ДСНС.

Такі вкиди мають на меті дискредитувати державні інституції та сформувати уявлення про нібито неспроможність України забезпечувати безпеку власних громадян. Ба більше, Signal як канал для поширення цієї дезінформації обраний не випадково ― російська пропаганда використовує довіру українців до захищених месенджерів, аби надати своїм маніпуляціям вигляду «таємної», «інсайдерської» інформації та підсилити ефект дестабілізації.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.