Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

10 Лютого станом на 1082 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2686
Фейк
807
Маніпуляція
763
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Близько сотні підлітків нібито вийшли на протест проти ТЦК і поліції у Харкові

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, що 2 лютого у Харкові близько сотні підлітків нібито вийшли на акцію протесту проти ТЦК і поліції. Втім це - неправда.

Про це пишуть фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Насправді жодного протесту не було – 2 лютого біля торгово-розважального центру «Микільський» у Харкові відбулася масова бійка між підлітками. Це підтверджують офіційні джерела, а також українські фактчекери з StopFake. Поліція оперативно прибула на місце та втрутилася, щоб припинити конфлікт. Немає жодних підтверджень, що учасники бійки протестували проти територіальних центрів комплектування чи правоохоронних органів. Цю версію вигадали та поширили російські фейкороби.  

Росія систематично вигадує подібні фейки, щоб розпалювати паніку та внутрішні протистояння в Україні. Створення хибних наративів про «протести проти мобілізації» – частина інформаційної війни, мета якої дискредитувати українську владу та спровокувати суспільне невдоволення.

Фейк У Краснодарському краї нібито було успішно відбито атаку безпілотників ЗСУ

Пропагандисти поширюють у медіа інформацію, що у Краснодарському краї нібито було успішно відбито атаку безпілотників ЗСУ. У цих публікаціях вони посилаються на заяви губернатора регіону. Втім це - неправда.

Інформацію спростували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Насправді ж у ніч на 5 лютого підрозділи СБУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України завдали удару по нафтопереробному заводу «Албашнєфть» у Краснодарському краї Росії. Як повідомив Генеральний штаб ЗСУ, удар досяг цілі, внаслідок чого на об’єкті спалахнула масштабна пожежа. Завод «Албашнєфть» спеціалізується на первинній переробці нафти та виробництві нафтопродуктів. Він позиціонується як «міні-НПЗ» та відіграє важливу роль у постачанні пального, зокрема бензину та дизельного пального, для російської окупаційної армії.  Це не єдина влучна атака українських Сил оборони тієї ночі. Українські військові також завдали удару по російському зенітно-ракетному комплексу «Бук» на тимчасово окупованій території Запорізької області. Внаслідок атаки ціль була успішно уражена та зазнала значних пошкоджень.  

Офіційна Москва намагається приховати свої втрати та масштаби уражень важливих об’єктів інфраструктури. Росія систематично заявляє, що «усі атаки успішно відбито», щоб приховати провали своєї протиповітряної оборони та не допустити паніки серед населення. Цей випадок – ще один доказ того, що реальна ситуація на фронті значно відрізняється від тієї, яку малює російська пропаганда.

Фейк Несправжнє відео E! News про те, що USAID нібито платив голівудським зіркам за відвідування України

Пропагандисти поширюють через проросійські телеграм-канали відео, нібито зроблене американським медіа E! News (Entertainment News). У ньому йдеться, що агенція USAID нібито заплатила мільйони доларів голлівудським зіркам за візити в Україну. Згідно з інформацією, Анджеліна Джолі буцімто отримала $20 млн, а Орландо Блум – нібито $8 млн. Утім це - неправда.

Фейк спростували фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з’ясували, що жодного матеріалу про «фінансування поїздок зірок» агентством USAID не існує. Відео, яке розганяють пропагандисти, є підробкою. Жодних згадок про такий сюжет немає на офіційному сайті E! News, а також у його соцмережах. Фейковий ролик поширюють виключно російські пропагандистські ресурси. 

Голлівудські знаменитості приїжджали до України, щоби висловити підтримку українському народу, який страждає від війни, а не для отримання фінансової вигоди.  Зокрема, Анджеліна Джолі відвідала Україну з власної ініціативи як посол доброї волі ООН. Вона зустрічалася з постраждалими від війни українцями та медиками. Це підтверджують матеріали низки західних медіа, зокрема канадської CBC. Орландо Блум приїжджав до України як посол UNICEF і зустрічався з українськими дітьми. Про це свідчить відео з офіційної сторінки UNICEF.  

Ворог намагається підірвати довіру до західної підтримки, створюючи фальшиві «викриття» про корупцію та нібито нецільове використання коштів. Через таку дезінформацію поширюють теорію змови про те, що «Україна – це лише проєкт Заходу» і що всі зусилля партнерів мають нібито корисливий характер. Так росіяни прагнуть деморалізувати українців і вплинути на ставлення міжнародної спільноти до підтримки України.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.