Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Молдові протестувальники блокують військову техніку НАТО, яка рухається до кордону з Україною

У проросійських групах соціальних мереж поширюють відео, на якому десятки людей блокують рух колони військової техніки. В описі до відео йдеться, що у Молдові нібито триває протест, на якому люди виступають проти розміщення техніки НАТО в країні. У мережі також поширюють й іншу «версію» подій — нібито мітингувальники не дають військовим НАТО проїхати до кордону з Україною. Це — неправда.

Відео не має жодного стосунку до сучасних подій, зокрема і до кризи в міжнародній безпеці, викликаної війною Росії проти України. За допомогою інструмента з перевірки візуальних джерел InVID-WeVerify і зворотного пошуку за зображеннями в Google фактчекери StopFake виявили новинний сюжет, який використали для відео. Це репортаж від 5 травня 2016 року російського телеканалу RTVI про спільні зі США навчання «Драгунський піонер», що відбувалися в Молдові. Також вдалося знайти ще одне відео, кадри з якого були використані, під назвою «Молдова: протестувальники проти НАТО блокують танки США», яке 4 травня 2016 року було опубліковано на YouTube-каналі венесуельського телеканалу TeleSUR.

Відео подій зняте на румунсько-молдовському, а не на кордоні Молдови та України. На відео можна побачити табличку з назвою населеного пункту. Це село Скулень, що розташоване на кордоні між Молдовою та Румунією.  «Антинатівський» протест очолював проросійський політик, колишній президент Молдови  Ігор Додон (2016-2020). Його також можна побачити на відео, а публікацію про цю акцію — на його особистій сторінці у Facebook.

Російська пропаганда систематично поширює фейки про участь НАТО в російсько-українській війні. Раніше агітпроп писав, що НАТО хоче вступити у війну в Україні та готує напад на Росію, або ж нібито війська НАТО зайшли у Вовчанськ, що на Харківщині.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись