Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 1156 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Пропаганда Кремля видала фейк про Зеленського і мертвого Папу Римського

У проросійських Telegram-каналах активно поширюють нібито нову обкладинку сатиричного французького журналу Charlie Hebdo, на якій Володимир Зеленський замінює Папу Франциска та «випрошує гроші для України». Проте ця картинка — фейк.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Насправді жодної такої обкладинки журнал не публікував. Її немає ні на офіційному сайті Charlie Hebdo, ні серед останніх випусків. Дійсно останній номер журналу, виданий 23 квітня, має серійний номер №1709, тоді як на підробленій карикатурі вказано неіснуючий №1710.

Це не перша подібна спроба російських пропагандистів скомпрометувати Україну через підроблені обкладинки західних видань. Раніше вони вже поширювали фейки про обкладинки Charlie Hebdo з Головнокомандуючим ЗСУ Олександром Сирським, з французькими солдатами в Україні та з появою Зеленського на відкритті Нотр-Даму.

Мета цих підробок — очорнити українське керівництво та просунути наратив про те, що західні країни буцімто втомилися від підтримки України.

Росіяни звинуватили українського військового в злочині проти пенсіонера

Російські пропагандистські Telegram-канали поширили дезінформацію, буцімто військовому 80 окремої десантно-штурмової бригади загрожує 10 років ув’язнення за пограбування пенсіонера. Проте ця інформація не відповідає дійсності.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Як з’ясувалося, фейк було створено на основі справжньої новини про мешканця Стебника, якому справді загрожує до 10 років тюрми за пограбування пенсіонера біля пункту обміну валют. Про це раніше повідомляло місцеве видання LMN.in.ua.

Національна поліція Львівщини підтвердила, що йдеться про 43-річного місцевого мешканця, який вже мав судимості. Жодних згадок про те, що підозрюваний є військовослужбовцем, у повідомленнях поліції немає.

Російські пропагандисти свідомо додали неправдиві деталі — нібито грабіжник «не може забути фронтових звичок» та «напав на пенсіонера, який поміняв долари на лікування онучки з раком». Мета таких вигадок — дискредитація Збройних Сил України.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.