Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Квітня станом на 1156 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: звільнені з полону військові відмовились потиснути руку Зеленському

У соціальній мережі Facebook з 20 квітня на анонімних акаунтах поширюють інформацію, що троє звільнених напередодні Великодня з полону українців відмовились потиснути руку президенту України Володимиру Зеленському.

Це брехня. На поширення дезінформації звернули увагу фактчекери VoxCheck

19 квітня у переддень Великодня Україна справді провела обмін полонених з Росією.  В Україну повернулись 277 військових. Зокрема про це повідомив Зеленський на своїй сторінці, деталі обміну навів Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. 

Та немає жодних повідомлень на офіційних джерелах взагалі про зустріч Зеленського зі звільненими з полону військовими. Тож у звільнених з полону на момент появи новини й не було можливості для такої дії. Крім того, не було й верифікованих заяв з боку військових про відмову чи плани відмовитись потиснути Зеленському руку. 

Команда VoxCheck звертає увагу, що акаунти, на яких поширюється відповідна дезінформація, часто використовують клікбейтні заголовки чи навіть вигадують новини для збільшення кількості переглядів та підписників. Дискредитувати та підважити військово-політичне керівництво України є також одним із завдань інформаційної складової агресії Росії. 

Поширення фейку у соціальній мережі Facebook
Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.