Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Квітня станом на 1155 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк про «українських терористів» у Єрусалимі

Спеціалісти проєкту StopFake зафіксували поширення чергового проросійського фейку — мовляв, в Ізраїлі поліція заарештувала групу українців за підозрою у підготовці теракту під час сходження Благодатного вогню. Пропагандисти стверджують, що група з 13 українців нібито планувала розпилити сльозогінний газ у Храмі Гробу Господнього, а як доказ цього наводять підробне відео, буцімто опубліковане англомовним ізраїльським виданням The Times of Israel.

Скриншот Фейсбук-акаунта, що регулярно поширює проросійські маніпуляції та фейки, який розмістив підробне відео The Times of Israel

Фактчекери StopFake проаналізували повідомлення ізраїльської поліції за 2025 рік і не виявили жодного підтвердження подібних інцидентів. На офіційному сайті правоохоронців немає жодної згадки про затримання українців за підозрою у підготовці теракту чи проведення будь-якої операції, пов’язаної з подіями 19 квітня.

The Times of Israel також не публікувало жодного відео чи новини, які б підтверджували розповсюджувану інформацію. Жодна з офіційних платформ медіа — сайт, YouTube-канал, сторінки у X, Facebook чи Instagram — не містять таких матеріалів. Також не існує жодної згадки про акцію з назвою «Lament for Ukraine» (Плач по Україні), яка згадується у фейковому відео як начебто кодова назва інформаційно-терористичної операції.

Пропагандистський телеграм-канал, який опублікував фейк про буцімто спробу теракту в Єрусалимі, звинувативши українців

Подібні повідомлення поширювали і проросійські телеграм-канали. Пропагандисти стверджують, що варто чекати на «хвилю українського тероризму по всьому світу, включно із антиправославним тероризмом». Такі повідомлення слугують виправданню прокремлівського наративу про необхідність продовжувати війну проти України, та пошуку виправдань чому із Україною нібито «не можна домовлятися до перемоги».

Фейк про «терористів-українців» — вигадка, спрямована на дискредитацію України та її громадян, з метою ускладнити Україно-Ізраїльські відносини, та створити імідж українців як «небезпечних мігрантів» у ізраїльському інформпросторі. А також підірвати репутацію України на міжнародній арені. Такі фейки — частина системної російської пропаганди, яка намагається представити українців як загрозу безпеці навіть за кордоном.

Відеофейк: поліція Далласу нібито застрелила українського біженця

На соціальній платформі Facebook та в месенджері Telegram поширюється фейкове відео з логотипом USA Today, за допомогою якого пропагандисти намагаються дискредитувати українських біженців у США. Фактчекери проєкту StopFake звернули увагу на відеоролик, у якому стверджується, що американські поліцейські, під час спроби затримання, застрелили українського біженця, підозрюваного у вчиненні кишенькових крадіжок під час антитрапівських мітингів. 

Скриншот акаунту у Фейсбуці, що поширював відеофейк 

Втім це відео - фейк. Пропагандисти скористалися фірмовим стилем USA Today для створення підробного відео, щоб дискредитувати українських біженців у США. Що не так із цим відео? 

✔️ Цей сюжет жодного разу не публікувався на жодній з офіційних платформ USA Today — ані на сайті, ані у соцмережах (X, Facebook, Instagram, YouTube).

✔️ Вперше відео з’явилось 9 квітня на проросійському Telegram-каналі «Медведь», що регулярно поширює дезінформацію.

✔️ Жодне авторитетне американське ЗМІ не повідомляло про інцидент, описаний у фейковому сюжеті. Не має підтвердження і в офіційних звітах поліції Далласа — перестрілки з українським біженцем не було.

✔️ У відео відсутні посилання на джерела, а також спостерігаються візуальні помилки, що не відповідають оформленню та стилю USA Today. Це свідчить про підробку, створену з метою маніпуляції.

Такі відеофейки — елемент інформаційної війни, спрямованої на дискредитацію українців, які змушені залишити країну через війну Росії проти України. Пропагандисти намагаються створити образ українців як загрози громадській безпеці країн, у яких вони перебувають, посіяти недовіру до українських біженців у країнах Заходу, та зрештою знизити рівень підтримки України серед іноземної аудиторії. 

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.