Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Обман про те, що 16-річних при постановці на облік у ТЦК просять підписати «згоду на військову службу»

У пропагандистських телеграм-каналах поширюють інформацію, що під час постановки на військовий облік у ТЦК юнаки 16-17 років нібито підписують «згоду на військову службу після повноліття».

Однак ця інформація не відповідає дійсності. За запитом Центру протидії дезінформації Київський міський ТЦК та СП дав роз’яснення щодо цього: 

«Усю інформація, яку отримують від юнаків під час постановки на військовий облік, ТЦК використовують для виявлення громадян, потенційно готових до здобуття освіти у військових навчальних закладах або до військової служби у майбутньому». 

Своєю чергою, мобілізація громадян на військову службу може здійснюватися тільки після досягнення ними 25-річного віку.

Раніше ми писали, що пропагандисти створили фейковий анімаційний відеоролик про працівників ТЦК.

Колаж ЦПД

Фейк Брехня про те, що в Суми поставили десятки мобільних моргів

Російські джерела поширюють інформацію, що в рамках колаборації Coca-Cola з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста в місто Суми поставили десятки мобільних моргів у стандартних для Coca-Cola червоно-білих кольорах й розмальовці «улюбленої української вишиванки, щоб лежати там було приємно». Як «доказ» цьому пропагандисти додають фото, на якому зображено мобільні контейнери з начебто англійським написом «Mobile Morgue» («Мобільний морг»).

Однак це ― черговий фейк російської пропаганди, повідомляють у Центрі протидії дезінформації. Мобільні контейнери, про які пишуть пропагандисти, — це насправді мобільні котельні, які Український Червоний Хрест у співпраці з компанією Coca-Cola доставляє до місцевих громад для підтримки населення України. Так, до 45 мобільних котелень, які надали місцевим громадам минулого року, поставлять ще 60 під час опалювального сезону 2024 року.

Колаж ЦПД

Окрім цього, напису «Mobile Morgue» («Мобільний морг») на котельнях немає ― його наклали на фото пропагандисти, замінивши оригінальний напис «Мобільна котельня». 

Ілюстрація оригінального напису на мобільних котельнях. Джерело: Український Червоний Хрест

Раніше ми фіксували фейк росіян про те, що в українських бригадах ТрО створюють мобільні крематорії.

Фейк Росіяни брешуть, що причина трагедії в Сумах ― це робота української ППО

Ввечері 17 листопада 2024 року росіяни завдали ракетного удару по дев’ятиповерховому будинку в Сумах. У ДСНС України о 08:47 ранку 18 листопада повідомили, що cтаном на той момент відомо про поранення 89 людей (із них 11 дітей) і загибель 11 людей (із них 2 дитини) внаслідок цієї атаки. Своєю чергою, російські пропагандисти пишуть, що причиною трагедії стала не російська ракета, а нібито невдала робота української ППО.

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації, посилаючись на прокуратуру Сумщини. За їхніми даними, 17 листопада, вдавшись до заборонених міжнародним правом методів ведення війни, росіяни завдали ракетного удару по густонаселеному житловому мікрорайону в Сумах. Саме це, а не «робота української ППО», стало причиною трагедії. 

Цим фейком російські пропагандисти намагаються виправдати черговий воєнний злочин російської армії ― вбивство цивільного населення. 

18-19 листопада в Сумах оголошені дні жалоби за загиблими внаслідок удару Росії по місту. Про це повідомив в.о. міського голови Сум Артем Кобзар.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Дипфейк, у якому нібито комісар Ради Європи з прав людини критикує «мовні патрулі» в Україні

Російські джерела поширюють інформацію, що комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті нібито розкритикував «мовні патрулі» в Україні. Як «доказ» цьому, пропагандисти публікують відео, у якому нібито О’Флаерті каже, що такі патрулі порушують права національних меншин в Україні.

Проте відео, яке поширюють пропагандисти, є сфабрикованим ― його створили за допомогою технології дипфейк, заснованої на штучному інтелекті. Про це повідомляють у проєкті Stopfake. На 46-й секунді поширюваного відео помітно, як на секунду в чоловіка з’являється й відразу зникає «друге підборіддя». Також людина на відео майже не моргає, а її мова не збігається з мімікою. На додаток до цього в справжнього Майкла О’Флаерті міміка активніша, коли він говорить. Переконатись у цьому можна, переглянувши будь-який виступ комісара.

Журналісти StopFake також проаналізували відео пропагандистів за допомогою Attestiv ― інструмента з визначення фейкових відео, створених штучним інтелектом. Аналіз показав, що відео «з великою ймовірністю» є несправжнім. 

Російська пропаганда не вперше поширює дезінформацію про «мовні патрулі» в Україні, реагуючи на ініціативу мера Івано-Франківська створити такі патрулі в місті для популяризації української мови. Водночас якихось особливих повноважень у «мовних інспекторів» немає, це ― волонтерська ініціатива.

Раніше ми фіксували дезінформацію, що в ЛНУ ім. Івана Франка відкрили набір до команди «мовних інспекторів».

Фейк Дезінформація про те, що українські військові стали частіше здаватися в полон після перемоги Трампа на виборах у США

Проросійські телеграм-канали поширюють відеосюжет, нібито створений Інститутом вивчення війни (ISW). У сюжеті йдеться, що після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, українські військові нібито стали здаватися в полон у вісім разів частіше, ніж до того. Своєю чергою, головний редактор Euronews Клаус Штрунц нібито назвав це «абсолютно закономірним» розвитком подій. Мовляв, тепер усім стало остаточно зрозуміло, що Україна ― приречена, тому військові й думають про те, як врятувати власне життя.

Однак цей відеосюжет є сфабрикованим, пишуть у проєкті StopFake. ISW не публікував такого відео чи подібної статистики ні на своєму сайті, ні на своїх сторінках у соцмережах. Подібних повідомлень немає й у жодному надійному західному медіа, зокрема Euronews. Головний редактор цього мовника Штрунц справді висловлював підтримку Трампу на своїх сторінках у соцмережах, проте ніяк не коментував ні потенційні наслідки для України після вступу новобраного президента США на посаду, ні повідомлення про масову здачу українських військових у полон. Адже ця «новина» — несправжня. 

Тож незалежних і перевірених даних про те, скільки українських військових насправді здаються в полон, не існує, позаяк така статистика наявна лише в російської сторони, яка не викликає довіри. 

Цим фейком пропагандисти намагаються ствердити, що з приходом Трампа до влади в США, Україна не отримуватиме жодної критично важливої фінансової та військової підтримки від цієї держави та й узагалі на українців нібито чекає «повна катастрофа». 

Раніше росіяни вже поширювали сфабриковані відео від імені ISW. Так, раніше ми фіксували фейковий відеосюжет про те, що при зустрічах із представниками ТЦК гинуть кожні двоє з десяти українців.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.