Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Травня станом на 1177 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: Трамп нібито переконав Путіна не бомбити Київ під час візиту західних лідерів

У проросійських пропагандистських джерелах поширюється неправдива інформація про те, що Дональд Трамп нібито переконав Володимира Путіна утриматись від ракетних ударів по Києву на час перебування там європейських високопосадовців. Стрімке поширення такої «новини» російськими пропагандистськими ресурсами та проросійськими телеграм-каналами зафіксували фактчекери StopFake.

Приклад поширення вигаданої цитати Трампа у пропагандистських телеграм-каналах
Приклад поширення вигаданої цитати Трампа в іксі

Згідно з поширюваною вигаданою цитатою, Трамп нібито сказав, що саме він врятував життя європейських лідерів, переконавши «свого друга» Путіна не атакувати українську столицю під час їхнього візиту.

Втім, жодна з публікацій з цією «сенсаційною» цитатою не містить посилань на першоджерело. Аналіз офіційного акаунту Дональда Трампа в соцмережі Truth Social дослідниками StopFake також не виявив подібних заяв. Авторитетні американські медіа не публікували таких висловлювань від Трампа. Натомість 11 травня, коли фейк почав поширюватись, Трамп критикував Путіна за підхід до мирних переговорів і писав, що той «надто зайнятий святкуванням Дня перемоги».

Контекст

До Києва на зустріч «коаліції охочих» прибули президент Франції Емманюель Макрон, прем'єр-міністри Польщі та Великої Британії Дональд Туск і Кір Стармер, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. Онлайн долучилася прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен. За результатами зустрічі лідери випустили спільну заяву, в якій висловили солідарність з Україною, закликали Росію погодитись на повне і безумовне 30-денне припинення вогню та пообіцяли разом зі США посилити санкційний тиск на Росію в разі відмови

Тиражування вигаданої заяви Трампа про «порятунок» західних лідерів від російських ракет – це типовий приклад дезінформації, створеної для підтримки наративу про «особливі стосунки» між Трампом і Путіним та нібито винятковий вплив американського президента на російського диктатора.

Автор: Андрій Пилипенко,

Спростування фейку про фальсифікацію розслідування збиття MH17

Російські джерела поширюють неправдиву інформацію про те, що влада Нідерландів сфальсифікувала розслідування катастрофи малайзійського «боїнга» рейсу MH17. Зокрема, стверджується, що літак був збитий унаслідок змови СБУ з метою звинуватити у трагедії угруповання «ДНР». Свідчення «політологів», які в російських медіа поширюють заяви про фальсифікацію результатів розслідування, зафіксував Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (SPRAVDI). 

Скриншот російського медіа, що тиражує викривлену версію теракту - збиття літака рейсу MH17 Росією 

Проте такі свідчення є брехнею. Міжнародні розслідування, включаючи висновки Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) та Міжнародної слідчої групи, чітко встановили, що:

  • Росія несе відповідальність за катастрофу.
  • Літак MH17 був збитий ракетою, випущеною з російської зенітно-ракетної установки «Бук».
  • Суд у Гаазі визнав трьох осіб, серед яких і колишній ватажок бойовиків Ігор Стрєлков, причетними до трагедії.

Важливо зазначити, що Росія неодноразово змінювала свої версії подій та зрештою відмовилася виконувати рішення міжнародних судів щодо цієї справи, що лише підкреслює її намагання уникнути відповідальності. 

Фейкова обкладинка журналу Titanic, що зображує Зеленського

Російські пропагандистські телеграм-канали поширили чергову фейкову обкладинку німецького щомісячного сатирично-політичного журналу Titanic. Цього разу автори фейку зобразили президента України, який сидить на пагорбі із черепів, та підписали її «Цар гори: Перемога на горизонті. Але не перемога України». Таким чином пропагандисти намагалися висміяти неухильну вимогу України про 30-денне перемир'я та припинення вогню з Росією без жодних додаткових умов. 

Скриншот російського пропагандистського телеграм-каналу, що поширив сфабриковану обкладинку журналу Titanic

Утім це фейк. Архів офіційного сайту часопису Titanic дає змогу переглянути всі актуальні обкладинки номерів, що вийшли у 2025 році. Зокрема, справжня обкладинка журналу за травень зображає маківку голови новообраного канцлера Німеччини Фрідріха Мерца та підписана «Haarinsel im Bodensee aufgetaucht», що в перекладі з німецької означає гру слів «Острівець із волосся сплив у Боденському озері» та стосується історичного обрання нового канцлера не з першої спроби. 

Скриншот вебсайту журналу Titanic із зображеннями справжніх обкладинок номерів, що вийшли у 2025 році

Такі фейки продукуються агітпропом напередодні зустрічі представників України та Росії у Стамбулі 15 травня 2025 року з метою дискредитації української та європейської позиції про необхідність безумовного припинення вогню як передумови до будь-яких мирних перемовин та для посилення аргументації тез пропаганди. Президент України Володимир Зеленський підтвердив свій візит до Стамбулу. Від США очікується прибуття представників президента Дональда Трампа Стівена Віткоффа та Кіта Келлога. Склад російської делегації станом на 13 травня невідомий. 

Titanic — німецький сатиричний журнал, який виходить раз на місяць та публікує на обкладинках зображення на здебільшого політичну тематику.

За час створення «Хронік дезінформації» це щонайменше восьмий зафіксований випадок використання пропагандистами фейкових обкладинок саме німецького часопису Titanic. Детальний розбір кожної сфабрикованої обкладинки можна знайти тут.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.