Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Травня станом на 1174 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Російська пропаганда в іспаномовному просторі: аналітичний звіт ЦПД та Monitor Disinfo


Центр протидії дезінформації у співпраці з іспанським аналітичним проєктом «Monitor Disinfo» опублікував звіт «Інформаційний вплив РФ в іспаномовному сегменті інформаційного простору».

Проведено аналіз іспаномовного інформаційного простору для виявлення наративів, що збігаються з російською пропагандою, ключових суб’єктів, які можуть використовуватися Кремлем, а також дезінформаційних операцій, спрямованих на дискредитацію України.

Як свідчать результати дослідження, Росія активно залучає публічних осіб, проросійські медіаплатформи, неурядові організації, а також культурні та інформаційні ініціативи для поширення своєї пропаганди серед іспаномовної аудиторії. Зокрема, дослідники проаналізували видання та аналітичні сайти Dossier Geopolitico, Rebelion, Piensa Chile, Geostrategica та виокремили конкретні маніпулятивні кейси, які шкодять іміджу України та перекручують факти на користь Москви.

cpd.gov.ua
cpd.gov.ua
cpd.gov.ua
cpd.gov.ua

У звіті також зібрано ключові медійні фігури, який Росія використовує у власних цілях.

Головна мета російських дезінформаційних кампаній — очорнити Україну, її політичне керівництво та Збройні Сили, виправдати агресію РФ і створити образ Росії як «жертви» дій Заходу.

Довідка: «Monitor Disinfo» — команда експертів із розвідки, кібербезпеки, аналізу дезінформації та гібридних загроз, яка активно підтримує Україну та викриває російські пропагандистські мережі в Європі.

Повний текст звіту доступний за посиланням.

У храмі УПЦ в Торонто замість ікони - портрет Петлюри, - фактчекери розвінчали російську маніпуляцію

У соціальних мережах та російських пабліках поширюють фейкову інформацію, нібито в храмі Української Православної Церкви (УПЦ) у Канаді замість ікони висить портрет Симона Петлюри. На це звернули увагу аналітики проєкту StopFake.

У публікаціях пропагандисти заявляють: «“Патріотизм” важливіший за віру та релігію — це ми зрозуміли на прикладі ПЦУ. Пропонуємо собору зібрати іконостас: замість Христа, Богоматері та Миколи Угодника – Петлюра, Бандера і Шухевич». Йдеться про церкву Святого Андрія в Торонто.

Насправді це маніпуляція. Редакція StopFake звернулася до представників УПЦ Святого Апостола Андрія Первозваного, які спростували ці звинувачення. «Фотографія була зроблена в холі церкви, а не в самій церкві. Освячення паски відбувається у церковному холі, тож портрет видно на фотографії. Усі чудово знають, що Петлюра не є святим Української православної церкви. Портрет не є “іконою”, і всі це розуміють. Інші портрети у церковному холі — Тараса Шевченка, митрополита Івана Огієнка та митрополита Михайла Хорошого — видатних ієрархів Української православної церкви Канади минулого. Також автори публікацій не знають церковних структур у Канаді. Наша УПЦК є незалежною церквою під омофором Константинополя. Отже, хоча ми перебуваємо у спілкуванні з Православною Церквою України (митрополит Епіфаній), як і з усіма автокефальними церквами світу, ми не є парафією Православної Церкви України», — відповіли у церкві Святого Апостола Андрія..

На офіційному сайті храму (standrewuoc.ca) видно, що зала для богослужінь має традиційний православний вівтар із канонічними іконами, царською брамою та церковними канонами. Зображень Петлюри чи Бандери в образі святих немає. У церковному холі чи актовій залі, де проводять концерти та урочистості, розміщені портрети значущих для України постатей, але це приміщення не призначене для богослужінь, а портрети не мають релігійного значення.

Петлюра очолював збройний опір більшовицьким силам, що робить його ворогом у російській історичній пам’яті, яка часто ідеалізує радянський період. Зображення історичних постатей, таких як Симон Петлюра, у викривленому контексті (наприклад, як «ікони») має на меті висміяти та очорнити український патріотизм, асоціюючи його з абсурдом чи богохульством.

Представляючи УПЦ як неканонічну чи «розкольницьку», пропаганда намагається посіяти сумніви у вірян щодо легітимності церкви, особливо в контексті її зв’язків із Константинополем та автокефалією ПЦУ.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.