Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Вересня станом на 932 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2384
Фейк
730
Маніпуляція
707
Меседж
503
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ЗСУ на американському БТР Stryker під Суджею нібито розстріляли машину з цивільними

Проросійські пропагандистські телеграм-канали, зокрема польські, поширюють відео, на якому російський військовий БпЛА нібито зафіксував «воєнний злочин» військовослужбовців ЗСУ. Пропагандисти стверджують, що українські військові розстріляли цивільний автомобіль у прикордонному селі Зелений Шлях неподалік міста Суджа (Курська область, Росія). Машина «від вогню американського БТРа Stryker», який нібито був замаскований у лісосмузі, скотилася на узбіччя та спалахнула. Як наслідок, додають в анонімному телеграм-каналі, водій і пасажири автомобіля загинули. 

Насправді немає жодного реального доказу, що такий інцидент справді трапився. На відео, яке спершу поширив один із так званих російських «воєнкорів» (тобто той-таки пропагандист), неможливо встановити, від чого саме загорілася машина. 

Росія вкотре вирішила вдатися до фейкових звинувачень ЗСУ у вбивствах цивільних жителів. Цього разу ― поблизу міста Суджа, де наразі тривають бойові дії. У такий спосіб росіяни намагаються відвернути увагу від воєнних злочинів власне російської армії проти цивільного населення України, вдаючись до тактики пропаганди під назвою «віддзеркалення».

Водночас згадуючи в цьому фейку американський БТР Stryker, пропагандисти підживлюють наратив, спрямований як на внутрішню, так і на зовнішню авдиторію: мовляв, НАТО вдерлося на територію Росії.

Викриття Фейковий документ про приєднання міста Суджа та Суджанського району Росії до складу Сумського району

У мережі поширюють фото документа, в якому йдеться про рішення Сумської районної ради включити російське місто Суджа та Суджанський район до складу Сумського району як окрему територіальну громаду.

Насправді цей документ є підробкою. На своїй офіційній фейсбук-сторінці Сумська районна рада повідомила, що не розглядає рішення про включення міста Суджа та Суджанського району Росії до складу Сумського району Сумської області. У порядку денному ради немає проєкту відповідного рішення. Ба більше, це питання не входить до її компетенції. Рішення про встановлення та зміну меж районів і міст приймає Верховна Рада України за поданням Кабінету Міністрів України

Зрештою, сесію Сумської районної ради на сьогодні, 8 серпня 2024 року, не планували й, відповідно, не проводили, хоча у фейковому документі стоїть саме ця дата. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО також заявили, що документ, який поширюють у мережі, є фейковим.

Джерело: ЦПД

Викриття Як російські пропагандисти перекрутили заяву Білого дому щодо подій у Курській області

У російських телеграм-каналах поширили інформацію, що США мають намір «запросити роз'яснення» в Києва стосовно перебігу подій у Курській області. Відповідну заяву нібито зробили в Білому домі.

Скриншот ЦПД

Насправді пропагандисти перекрутили слова координатора зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джона Кірбі, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Він заявив, що США не змінювали своєї політики щодо дозволу Україні використовувати надане озброєння «по цілях, що становлять неминучу загрозу по той бік кордону». Також Кірбі додав, що офіційні особи «зв’яжуться з українськими колегами, щоб отримати трохи краще розуміння ситуації». Про це йдеться в матеріалі американського видання Bloomberg. Тобто формулювання про «запрошення розʼяснень» у Києва від Білого дому щодо ситуації в Курській області є неправильним ― його вигадали російські пропагандисти.

Також про те, що ймовірні дії ЗСУ в Курській області «не порушують політику США», заявляв і речник Державного департаменту США Метью Міллер. Він підтвердив, що США не отримували попереджень про можливі операції на російській території, додавши: «У тому, що Україна не повідомляє нас про свою точну тактику перед її втіленням, немає нічого незвичного».

Маніпулюючи інформацією, росіяни прагнуть підживити свій наратив, мовляв, Україна ― «маріонеткова держава» і нею керує чи то «колективний Захід», чи то «Вашингтон і Лондон». Саме тому Україна нібито повинна узгоджувати всі свої рішення із «західними керівниками». Проте Україна є самостійною та суверенною державою, а подібні закиди агітпропу мають на меті заявити про фіктивну залежність української влади.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк На міністра оборони України Рустема Умєрова нібито скоїли замах

Деякі пропагандистські телеграм-канали стверджують, що в Києві невідомі вчинили замах на чинного міністра оборони України Рустема Умєрова. Нібито спрацював вибуховий пристрій, після чого міністра відразу «вивезли». Пропагандисти додають, що наразі немає інформації про стан Умєрова.

Скриншот із пропагандистського ресурсу

Насправді ця «новина» є фейковою. Про це повідомив Центр протидії дезінформації при РНБО після того, як верифікував відповідну інформацію в Міністерстві оборони України.

Російська пропаганда вже не вперше здійснює інформаційні атаки проти українських посадовців, намагаючись дестабілізувати ситуацію всередині країни. Так, раніше ми спростовували інформацію про нібито загибель очільника ГУР Кирила Буданова, а також про те, що Рустема Умєрова «отруїли».

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Росіяни пишуть, що Україна готує Харківську область до здачі

У російських телеграм-каналах поширюють інформацію, що Україна збирається здати російським військам Харківську область. Пропагандисти стверджують, що про це свідчить «рішення» Міністерства освіти і науки України звільнити 10 тисяч учителів у східних регіонах, зокрема в Харківській області, де начебто залишиться лише 40-50 шкіл. Також кількість дітей, що навчаються дистанційно, нібито має значно вирости. 

Скриншот ЦПД

Після верифікації цієї інформації в Харківської ОВА Центр протидії дезінформації РНБО повідомив, що вона не відповідає дійсності. Наказ №850 передбачає скорочення мережі шкіл, проте з переведенням учителів до кадрового резерву зі збереженням зарплати. На противагу словам пропагандистів МОН, навпаки, планує поступово відходити від дистанційного навчання та переходити до навчання офлайн або змішаного формату. Збільшувати планують кількість дистанційних класів з українською мовою саме для дітей за кордоном.

Насправді в ці дні триває обговорення проєкту наказу №850 щодо здобуття загальної середньої освіти в умовах воєнного стану. Наказ ще не затверджений МОН і, відповідно, не набрав чинності. У МОН пишуть, що після спільних обговорень та напрацювань внесуть зміни до проєкту наказу та передадуть його на затвердження. 

У ЦПД додають, що подібними вкидами росіяни намагаються викликати негативне ставлення до державних органів з боку українського суспільства. Раніше ми аналізували фейковий наказ Харківської ОВА про евакуацію голів місцевих адміністрацій разом із родинами.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.