Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Січня станом на 1068 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2660
Фейк
803
Маніпуляція
758
Меседж
546
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня про те, що BBC стало рекордсменом 2024 року за кількістю фейків

Російські пропагандистські джерела поширюють відео нібито створене Bellingcat. У ньому йдеться, що BBC у 2024 році стало рекордсменом за кількістю фейків серед усіх світових медіа — 2000 фейків. На другому й третьому місцях опинилися CNN та Der Spiegel відповідно. Як наслідок, Еліот Гіґґінс, журналіст і засновник Bellingcat, нібито подав заявку до Книги рекордів Гіннеса, а «рекорд» мають опублікувати у 2025 році.

Насправді це ― фейк, пише VoxCheck. Bellingcat не публікувало подібного відео на своєму офіційному сайті чи на своїх сторінках у соцмережах. Окрім цього, перевірка авдіофрагмента з відео за допомогою інструменту штучного інтелекту Hive Moderation показала, що озвучку створили за допомогою нейромережі.

За оцінкою Media Bias/Fact Check, всі три згадані видання мають або високий, або переважно високий рівень фактологічності матеріалів. Також іноземні фактчекери не повідомляли, що ці медіа поширювали сотні чи навіть тисячі фейків.

У звіті Reuters Institute Digital News Report йдеться, що за результатами опитування громадян Великої Британії, США та Німеччини, BBC має найбільше довіри серед британців — 62%, CNN — 48% серед американців, а Der Spiegel — 54% серед німців.

Раніше ми спростовували інформацію, мовляв, розслідування Bellingcat довело, що Андрій Єрмак заплатив Time за місце в рейтингу найвпливовіших людей року.

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Українська ритуальна служба нібито заявила про «сотні задоволених клієнтів по всьому світу з 2022 року»

Російські телеграм-канали поширили фото з нібито сайту української ритуальної служби, яка займається перевезеннями померлих по всьому світу. Пропагандисти пишуть, що вона працює з 2022 року й заявляє про «сотні задоволених клієнтів».

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck. За допомогою деталей інтерфейсу на скриншоті, який поширюють у мережі, вдалося зʼясувати, що це ― скриншот сайту поховального бюро «ВІК». Компанія справді займається перевезеннями померлих за кордон та з-за кордону в Україну. 

Однак відповідну сторінку сайту відредагували ― в оригіналі йдеться про складність перевезення тіла до інших країн і готовність допомогти зі всіма проблемами. На сайті немає розділу, де написано про «сотні задоволених клієнтів». Також, за словами пропагандистів, бюро працює з 2022 року, хоча на офіційному сайті зазначено, що бюро працює з 2016 року. 

Раніше ми аналізували фейк про те, що в Черкасах ритуальна компанія видавала листівки з написом «заздалегідь попіклуйся про свого чоловіка».

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Брехня про те, що в Києві пройшов мітинг родичів військових із гаслами на кшталт «Сирський, де наш тато?»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють фото нібито з мітингу в Києві дружин і дітей українських військових, що беруть участь у Курській операції ЗСУ. На мітингу діти українських бійців нібито тримають плакати з гаслами «Сирський, де наш тато?» та «Сирський, поверни тата додому!». 

Скриншот із пропагандистського телеграм-каналу

Насправді це ― фейк, пишуть у проєкті VoxCheck. Завдяки функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося зʼясувати, що фото, які поширюють пропагандисти ― сфабриковані. На оригінальних фото напис на плакатах відрізняється. Там написані гасла «Для ЗСУ!» та «Купуйте іграшки на допомогу солдатам!». Одне фото зробили в квітні 2022 року в Одесі, інше — у вересні 2022 року в Києві. Тобто діти не мітингували проти операції ЗСУ в Курській області, а збирали кошти на підтримку українських бійців.

Фото киянина Максима, який збирав кошти на ЗСУ. Джерело: АрміяInform
Фото одеситів Євгенії й Матвія, які збирали кошти на ЗСУ. Джерело: АрміяInform

Раніше ми спростовували інформацію, що в Житомирі люди вийшли на протест проти Зеленського.

Фейк МАГАТЕ нібито звинуватила Україну в нападі на автомобіль агентства

Російські анонімні телеграм-канали та акаунти в соцмережах поширили дезінформацію, нібито генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі звинуватив ЗСУ в ударі дроном-камікадзе по автомобілю агентства. Інцидент стався під час руху колони МАГАТЕ до Запорізької АЕС, а удар порушив режим припинення вогню. Однак твердження про звинувачення у бік України не відповідають дійсності. 

Про це пише StopFake. Фахівці проєкту з’ясували, що 10 грудня 2024 року МАГАТЕ підтвердила - дрон-камікадзе серйозно пошкодив їхній службовий автомобіль за 8 кілометрів від лінії фронту на контрольованій Україною території. Проте в офіційній заяві Гроссі утримався від звинувачень будь-якої зі сторін. Він лише наголосив, що напад на працівників, які забезпечують ядерну безпеку, абсолютно неприйнятний, і висловив заспокоєння, що постраждалих немає. 

Російська пропаганда, спотворивши факти, приписала Гроссі неправдиві звинувачення на адресу ЗСУ. Це є черговою спробою дискредитації України в очах міжнародної спільноти. МАГАТЕ продовжує дотримуватися нейтральної позиції у конфлікті.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Фейк про нібито знижку 50% на купівлю одного черевика для ветеранів ЗСУ з ампутацією

Російські пропагандисти поширюють фото нібито акційної пропозиції в одному з українських магазинів одягу. Так, на інформаційній табличці нібито вказано: «Для ветеранів інвалідів ЗСУ при купівлі одного черевика знижка 50%». 

Скриншот  з пропагандистського телеграм-каналу

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck. За допомогою функції зворотного пошуку зображення від Google вдалося знайти відео з цим оголошенням. На відео помітно, що інформація про акцію розміщена в примірювальній магазину. Проте ні на табличці, ні в кадрі не видно назву цього магазину, попри те, що зазвичай назву магазину дублюють на оголошенні про проведення акції. 

Також у дизайні оголошення часто використовують фірмові шрифти й кольори магазину. Однак оголошення про нібито знижку для військових, які мають інвалідність, має вкрай мінімалістичний і некомерційний вигляд. Надрукувати подібне оголошення та повісити в примірювальній міг будь-хто, а потім зняти відео та видати це за справжню акцію.

Зрештою, в оголошенні використали слово «інвалід», хоча правильно буде «людина з інвалідністю». А ще про подібну акцію не повідомляли користувачі з України. Натомість першоджерелом поширення цього відео є російський пропагандист Армен Гаспарян. 

Раніше спростовували інформацію про те, що молоді в Києві пропонують «полежати в труні», а для людей призовного віку діє знижка.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.