Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

16 Листопада станом на 996 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2533
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 1 грудня

У випуску розбираємо фейк про те, як США готують "цунамі на Дніпрі", а також російські маніпуляції про "необгрунтовані" вимкнення електрики в українських містах.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж Громадян України поділять на українців і неукраїнців

Такий меседж просувають проросійські телеграм-канали. Нібито поділ українців відбудеться завдяки законопроєкту «Про національні меншини (спільноти) України», а народні депутати вважають це важливішим за розв'язання питання постачання води та електрики у будинки.

Вимога щодо реформування законодавства про національні меншини є однією з умов, яку Європейський Союз ставить перед Україною на шляху до повноправного членства. Законопроєкт доопрацьовували на основі висновку Ради Європи та в тісній співпраці з її експертами.

Народні депутати ухвалюють закони, а не займаються постачанням води та електрики у будинки. Проблеми з цим виникли через ракетні атаки росіян по містах України. Блекаут – це черговий воєнний злочин Росії, за який вона має нести відповідальність.

Меседж Українська армія планує «відбити» у Росії Крим

Такий меседж російська пропаганда поширює на аудиторію Європейського Союзу. Нібито українська армія готуються атакувати Крим, щоб повернути півострів, жителі якого в 2014 році проголосували за возз'єднання з Росією.

На поширення меседжу звернули увагу фактчекери EU vs Disinfo. Мовляв, Крим переважною більшістю голосів проголосував на референдумі за возз’єднання з Росією у 2014 році після насильницьких заворушень у Києві, які спричинили повалення демократично обраного президента Віктора Януковича.

Раніше російські пропагандисти поширювали маніпуляцію, що Україна «передумала» повертати Крим. А до того, що Парламент Німеччини нібито визнав, що Крим неможливо повернути Україні.

Після звільнення Херсона російські пропагандисти уже серйозно сприйняли слова президента України, що Крим має бути деокупований. Та Збройні сили України не забиратимуть Крим у Росії, а повертатимуть незаконно анексований регіон у 2014 році. Адже Крим є міжнародно визнаною частиною України. Псевдореферендум про статус Криму у 2014 році був проведений під дулами автоматів російських військ, його не визнала жодна міжнародна організація.

Маніпуляція Одеситу дали 15 років тюрми за те, що вивісив прапор Росії

Таку інформацію поширили російські медіа. Нібито мешканець Одеси вивісив прапор Росії з написом «Одеса – російське місто», і за це суд призначив йому покарання у вигляді 15 років тюрми.

Як пишуть фактчекери StopFake, чоловіка справді засудили на 15 років позбавлення волі, але через те, що суд визнав його винним у державній зраді, колабораційній діяльності та викраденні людини.

У Державному бюро розслідувань України та Службі безпеки України повідомили, що він відкрито демонстрував свою проросійську позицію, був агентом ФСБ. 22 серпня він розмістив на одному з житлових будинків Одеси російський прапор. Чоловік із ще двома завербованими одеситами збирав інформацію про місця дислокації військових об’єктів на території Одеси, інформацію про співробітників правоохоронних органів, проукраїнських активістів та учасників АТО, і передавав ці дані своїм кураторам у Росії.

Він із соратниками купував зброю для диверсантів, працював над створенням агентурної мережі в правоохоронних органах Одеської області та планував викрасти патріотично налаштованого підприємця, волонтера, щоб після «дестабілізації ситуації в місті» та «захоплення Одеси військами агресора обміняти українського патріота на російських полонених».

Його затримали з соратниками під час викрадення підприємця із застосуванням наркотичних речовин. Завербовані одесити були переодягнені у військову форму.

Російські пропагандисти маніпулюють фактами, щоб показати, нібито в Україні дають 15 років.

Від початку повномасштабної війни Росії в Україні пропагандисти регулярно просувають думку, що російська армія захищає українців із проросійською позицією, інакше їх садитимуть у тюрми.

Фейк Французькі спецслужби вбили Дар'ю Дугіну

Така інформація з'явилася в російських пропагандистських ЗМІ. Мовляв, російську пропагандистку Дар'ю Дугіну вбили на замовлення французьких спецслужб.

У повідомленнях ідеться, що все це сталося через ситуацію в українській Оленівці. Нібито Дар'я збиралася викрити винних в обстрілі колонії в Оленівці. Зокрема, у повідомленнях йдеться, що в Дугіної були докази, що французькі спецслужби допомагають українцям на Донбасі, а в колонію влучили системою HIMARS, яка є в озброєнні українських військових. Саме через це, на думку пропагандистів, щоб приховати всі докази, французькі спецслужби вбили Дугіну.

На кейс звернули увагу аналітики EU vs Disinfo. Насправді ж така версія пропагандистів не підтверджена жодними доказами. На думку аналітиків, така дезінформація спрямована на розмивання картинки навколо вбивства українських військових в Оленівці.

Удар по підконтрольному Росії слідчому ізолятору в Оленівці здійснили не з HIMARS, всупереч суперечливим твердженням російської сторони. Це, імовірно, результат вибуху, спричиненого російською артилерією.

Також немає жодних доказів причетності французьких спецслужб до смерті Дугіної. Раніше в смерті пропагандистки Росія вже звинувачувала Україну. Мовляв, це була спланована операція СБУ, однак доказів цього у РФ не було.

Фейк У Німеччині довели, що США готувала Київ до війни з Росією

Такі повідомлення поширюють російські пропагандистські медіа. Вони посилаються на німецького політика Оскара Лафонтена. Мовляв, це не Україна воює з Росією, а НАТО з Росією, і що США мають вивести свої війська з Німеччини, а війна в Україні та «держпереворот» у 2014 році — це також справа рук американців.

За інформацією російських пропагандистських ЗМІ, Німеччина нібито визнала, що саме США готували Україну до війни з Росією. Однак це — неправда.

Офіційна Німеччина не робила жодних заяв щодо цього. Як пише StopFake, насправді таку заяву зробив німецький політик Оскар Лафонтен, якого люблять цитувати кремлівські ЗМІ за його антиамериканську позицію. Саме Росія анексувала Крим у 2014 році, а після початку бойових дій на сході України створила маріонеткові «республіки» на територіях Донецької та Луганської областей. До повномасштабного вторгнення Росії США та решта країн  надавали обмежену військову допомогу Україні, спрямовану на самооборону.

За допомогою таких фейків Росія прагне довести легітимність своїх дій — нападу на Україну. Мовляв, навіть країни-партнери України вже визнають, що її готували до війни з Росією, і якби росіяни не розпочали війну, все могло б бути гірше.

Маніпуляція Через наплив українських біженців, у Польщі зросла кількість інфікованих ВІЛ

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські ЗМІ. У повідомленнях йдеться, що за останні пів року в Польщі значно зросла кількість ВІЛ-інфікованих. У текстах пропагандисти посилаються на польське Міністерство охорони здоров'я. Мовляв, у відомстві сказали, що ситуація з захворюванням на СНІД в країні погіршилася через українських біженців. Нібито саме вони завезли інфекцію в країну й поширюють її там. Проте це — маніпуляція.

Як пишуть фактчекери StopFake, насправді ж у МОЗ Польщі пояснювали, що кількість зафіксованих випадків захворювання в країні могла збільшитися через українців, що приїхали — серед яких є і ВІЛ-інфіковані. Їх вписують у загальну статистику, а також пропонують консультації та лікування. Те, що у Польщі значно зросла захворюваність на ВІЛ-інфекцію через «наплив біженців», ніхто не стверджував. Раніше фейк про те, що українці поширюють ВІЛ, стосувався Естонії.

Російська пропаганда систематично поширює брехню про українських біженців за кордоном, щоб змінити суспільну думку як щодо самих біженців, так і щодо того, що відбувається в Україні. Російська дезінформація про українських біженців, зокрема, будується на розбіжностях у цінностях людей. Наприклад, пропаганда називає українців нацистами (у сенсі — радикальними ксенофобами) чи стверджує, що українці не готові працювати, щоб забезпечити себе, а лише живуть користуючись з податків європейців. Більше про дезінформацію, яку російський агітпроп поширює щодо українських біженців, читайте у дослідженні Детектора медіа.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.