Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

31 Жовтня станом на 980 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2491
Фейк
746
Маніпуляція
731
Меседж
532
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Фейковий плакат, на якому українцям пропонують підзаробити «втручанням у політику Грузії»

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють фото наклеєного на стовп оголошення з інформацією для українців про можливість підробітку в Грузії. Так, на плакаті обіцяють 100 євро за одну участь у мітингу, а людям із прапором ― «цілих 150 євро». Також в оголошенні йдеться, що навіть чоловікам допомагають виїхати за межі України. Пропагандисти коментують плакат, пишучи, що ось такі нібито сьогодні в України пріоритети: «Не свою країну з бруду діставати, а інших у цей же бруд занурити поглибше».

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді такого плакату не існує ― його створили за допомогою графічного редагування та наклали на фото. Це вдалося зʼясувати завдяки функції зворотного пошуку зображення від Google. Так, оригінальне фото вперше було розміщено в мережі ще у 2021 році на регіональному ресурсі міста Рівне 0362.ua, і там зображений зовсім інший плакат ― анонс спільного концерту DOROFEEVA та Dance Way, присвячений тоді 10-річчю студії сучасного танцю.

Крім того, справжнє зображення було відредаговане і в інших місцях. Наприклад, помітні інші ворота та дах будівлі, що розташована позаду справа на фото. 

Оригінальне фото та оригінальний плакат на ньому. Джерело: 0362.ua

Цей фотофейк є реакцією росіян на протести в Грузії, які розпочалися після парламентських виборів у цій державі. Грузини вийшли на вулиці, щоб висловити незгоду з офіційними результатами виборів. Агітпроп не впустив можливість скористатися нестабільною ситуацією в обох державах ― як в Україні, так і в Грузії, й видав ось такий примітивний фейк з метою ствердити, що протести в Грузії є проплаченими й постановними.

Фейк Росіяни пишуть, що їхня пшениця «врятує ЄС від голодної смерті»

На тлі закінчення збирання врожаю зернових російські медіа почали поширювати інформацію, що цього сезону в європейських країнах нібито спостерігається катастрофічний неврожай зернових через «антиросійські санкції». Пропагандисти також пишуть, що на тлі «голоду в Європі» Росія стала «гарантом продовольчої безпеки ЄС».

Насправді ж російська пропаганда просто маніпулює даними та поширює дезінформацію. Про це повідомляють у проєкті StopFake. Цього року в усьому світі, зокрема в Росії, дійсно впав рівень врожайності зернових. Однак це пов’язано з несприятливими погодними умовами на початку посівної, а не санкційною політикою ЄС. Дуже дощові весна й літо стали причиною затримок у збиранні врожаю та негативно вплинули на ріст пшениці в Західній Європі, тоді як Центральна та Східна Європа страждали від нестачі вологи, що також вплинуло на налив зерна. Згідно з даними Європейської Комісії, опублікованими наприкінці вересня 2024 року, через несприятливі погодні умови загальний обсяг виробництва зернових в ЄС прогнозується на рівні 269,9 млн тонн. Це лише на 3,9% нижче від середньо статистичного показника за останні 5 років.

Натомість у Росії, згідно з жовтневим звітом Міністерства сільського господарства США, виробництво пшениці впало аж на 10% порівняно з минулим сезоном. Агітпроп усвідомлено не наводить дані щодо російських зернових, беручи до уваги винятково падіння врожайності в європейських державах, хоча й сама Росія постраждала через погодні умови на початку року. Зрештою, росіяни свідомо замовчують, що до трійки провідних експортерів зернових у світі входить не лише Росія. ЄС та Україна також є одними з найбільших у світі виробників та експортерів сільськогосподарської продукції. Вони відіграють важливу роль у постачанні олійних і зернових культур на світовий ринок. 

Варто також зауважити, що Росія краде українське зерно на окупованих територіях і продає його. Так, британська газета Financial Times ще в 2022 році публікувала розслідування, де на прикладі одного судна показала, як Росія торгує краденим з території Запорізької області українським зерном.

Раніше ми аналізували російський фейк, мовляв, ЗСУ навмисно обстрілюють поля на Херсонщині, щоб знищити врожай.

Фейк Дезінформація, що Україна має намір зробити бомбу з ядерних відходів АЕС

Російські джерела в черговий раз поширюють інформацію, що Україна готується зробити брудну ядерну бомбу. Для її створення нібито використають ядерні відходи АЕС. Адже, як пишуть пропагандисти, ці відходи можна використовувати нібито не лише для детонації, а й для забруднення місцевості на десятки кілометрів.

Однак інформація про те, що Україна може створити ядерну зброю з відходів атомних електростанцій, є безпідставною. Про це повідомляють журналісти з проєкту StopFake.

У 1994 році Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Цими діями було затверджено, що Україна є власником усієї ядерної зброї, яку вона отримала в спадок від СРСР, і має намір повністю її позбутися, використовуючи надалі атомну енергію тільки в цивільних цілях. Вже в 1996 році Україна відмовилася від ядерної зброї й відтоді не розвивала відповідні технології. Сьогодні Україна не має ні можливостей створити такий тип зброї, ні бажання порушити попередні домовленості.

Керівниця Центру нерозповсюдження ядерної зброї Поліна Сіновець сказала в коментарі для ВВС Україна, що «уран у нас не збагачують для отримання високого вмісту ізотопу 235U, який необхідний для створення уранової ядерної зброї». Ядерну зброю також можна створити шляхом збагачення плутонію в ядерних реакторах, що в Україні не практикується. «У нас немає збагачення урану — це головне, і в нас не переробляють ядерне паливо для отримання плутонію — тобто немає можливостей ні для уранового, ні для плутонієвого шляхів розробки ядерної зброї», — підсумувала Поліна Сіновець.

Зрештою, президент Володимир Зеленський нещодавно спростував інформацію про наміри України відновити ядерний арсенал, наголосивши на важливості членства в НАТО як основної гарантії безпеки. Також створення такого типу зброї не може залишитись непоміченим. Так, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) стежить за ядерними програмами держав і постійно моніторить ситуацію в Україні. Водночас раніше НАЕК «Енергоатом» заявляв, що саме Росія може готувати акт ядерного тероризму на окупованій ЗАЕС, порушуючи всі можливі правила безпеки. 

Наратив про створення брудної ядерної бомби в Україні — один із найпоширеніших. Його російська пропаганда використовує, щоб дискредитувати Україну й виправдати російську повномасштабну агресію.

Фейк Брехня про те, що Єрмак назвав Макрона «лицемірним політиком» за бажання скоротити допомогу Україні

Російські джерела поширили відео від імені United24, в якому йдеться, що голова Офісу Президента України Андрій Єрмак нібито назвав президента Франції Еммануеля Макрона «лицемірним політиком» за його «вимогу» зменшити кредит Україні від G7 до 20 мільярдів доларів, замість очікуваних 50. В інтервʼю каналу «1+1» Єрмак також нібито поставив обурливе риторичне запитання: «Ще у квітні Макрон був готовий відправити нам на допомогу свою армію, а тепер він хоче зменшити суму допомоги?». 

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у проєкті StopFake. Відео було сфабриковане пропагандистами ― United24 насправді не публікували такої новини ні на своєму сайті, ні у своїх соцмережах. Ба більше, United24 — державна платформа, запущена для консолідації міжнародної підтримки України, тож дуже малоймовірно, що образи на адресу лідерів союзницьких держав могли б зʼявитися на платформі. 

По-друге, інтерв’ю каналу «1+1», де Єрмак нібито зробив відповідну заяву, узагалі не існує. Востаннє голова Офісу Президента давав інтерв’ю на цьому каналі ще три роки тому, ставши гостем програми «VIP з Наталією Мосейчук». Зрештою, твердження про те, що Макрон нібито вимагає знизити суму позики Україні, є фейковим. Насправді президент Франції разом з урядом США був одним з ініціаторів програми, згідно з якою країни G7 передадуть Україні позику обсягом 50 мільйонів доларів, використовуючи прибутки із заморожених в Європі активів Центробанку Росії на 325 мільярдів доларів. Кошти повинні прибути в Україну до кінця 2025 року. Мотивацією для затвердження цієї позики стали заяви Дональда Трампа про те, що у випадку перемоги на президентських виборах він припинить надавати фінансування Україні. Тобто в такий спосіб програма G7 покликана забезпечити регулярний потік допомоги Україні незалежно від рішень наступного очільника або очільниці США. 

Раніше ми аналізували російський меседж, мовляв, Єрмак прагне ескалації війни.

Фейк Росіяни дезінформують, що МВФ не розглядає варіант перемоги України у своїх прогнозах

Російські ресурси поширюють інформацію про те, що нібито в прогнозі Міжнародного валютного фонду (МВФ) відсутній варіант перемоги України у війні проти Росії. Як стверджують пропагандисти, «західні експерти перестали вірити у “перемогу України” в СВО».

Проте це ― фейк, пишуть у StopFake. 18 жовтня 2024 року МВФ опублікував звіт щодо України. У документі аналітики оцінюють, що війна триватиме й наступного, 2025 року, а «перспективи залишаються вкрай невизначеними», і тому буде необхідне додаткове фінансування в $32 млрд. Воно покриватиметься за рахунок $33,1 млрд запропонованої G7 ініціативи «Надзвичайні кредити для прискорення доходів України» (ERA), що передбачає використання доходів на заморожені російські активи. 

Також у розділі звіту про ризики йдеться про базовий і негативний сценарії — обидва припускають, що війна триватиме довше, ніж очікувалося. Водночас у сценаріях не йдеться про передбачуваний програш України. Навпаки, у звіті МВФ наголошують: «Нині ми зосереджені на підтримці макроекономічної, зовнішньої та фінансової стабільності з метою зміцнення потенціалу України на шляху до перемоги». Тобто це суперечить інформації, яку поширюють російські пропагандисти.

Цим фейком росіяни підживлюють пропагандистський наратив про втрату віри в перемогу України на Заході. Раніше ми спростовували інформацію, що міністр фінансів України Сергій Марченко заявляв, що Захід «втомився заганяти Україну в борги».

Автор: Віталій Михайлів,

Фейк Дезінформація про побиття у Вінницькій області казахстанця, якого нібито прийняли за громадянина КНДР

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що нібито в місті Жмеринка Вінницької області троє українських молодиків побили громадянина Казахстану, прийнявши його за корейця. У відповідних публікаціях пропагандисти додають, що під час сутички українці нібито викрикували расистські образи, а в інцидент навіть буцімто втрутилося посольство Казахстану.

Скриншот ЦПД

Однак насправді «новина» про цей інцидент є фейковою. Про це повідомив Центр протидії дезінформації після верифікації інформації в Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області. За останній час жодних подібних інцидентів у Жмеринці зафіксовано не було. 

Цей фейк є реакцією російських пропагандистів на залучення північнокорейських військ до російсько-української війни. Метою подібної брехні є дискредитація українців та створення хибного уявлення про расизм в українському суспільстві. Раніше ми спростовували інформацію, що працівники ТЦК нібито побили етнічного угорця на заході України.

Автор: Віталій Михайлів,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.