Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2544
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Україна зірвала роботу «зернового коридору»

Після суботньої «атаки проти кораблів Чорноморського флоту» у Севастополі російські ресурси поширили низку меседжів.

Нібито Росія виходить з «зернової угоди» через «атаку проти кораблів Чорноморського флоту, залучених до гарантування безпеки суден, що доправляють українське зерно в межах так званої чорноморської ініціативи». Через це 31 жовтня Росія ініціює засідання Ради безпеки ООН.

Корабель – бойова одиниця флоту, законна ціль під час війни. У Кремлі заявляють, що атака була саме по кораблях, а не по суднах, які є цивільним морським транспортом.

Нібито гуманітарний коридор для експорту зерна з України використовувався для прикриття атаки на рейд Севастополя.

Міністерство оборони Росії заявило, що ця атака – теракт з боку Києва за участі фахівців Великої Британії. Цьому немає доказів. Україна не взяла на себе відповідальності за цей напад. Сили оборони півдня припускають, що причиною вибухів в окупованому Севастополі могли стати невдалі запуски російськими загарбниками ракет протиповітряної оборони.

Пропагандисти запевняють, що з вини Києва європейці залишаться без зерна, бо до Африки воно все одно не доставлялося. Як відомо, за два місяці 72% пшениці пішло до Африки, Азії та Туреччини.

Насправді задовго до цієї «атаки» Росія погрожувала, що вийде з «зернової угоди», якщо не будуть виконані її вимоги.

Як зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, Росія знайшла надуманий привід для виходу з угоди.

Фейк «Укренерго» створило додаток з графіком вимкнення електроенергії для споживачів у містах та селах України

Такі повідомлення ширяться у соціальних мережах. Це не так.

«Укренерго» – оператор системи передавання й не працює з кінцевими споживачами, тому не може знати коли вимкнуть кожного окремого споживача або невеличкий населений пункт. Відповідно «Укренерго» не створювало жодних додатків для кінцевих споживачів електроенергії.

Диспетчери «Укренерго» мають інформацію лише про загальний рівень споживання в енергосистемі, а також у кожному її енерговузлі.

Інформацію про споживання окремих споживачів чи населених пунктів мають лише оператори систем розподілу (обленерго). Саме вони вимикають споживачів відповідно до параметрів, які їм надає «Укренерго».

Під час критичних та кризових ситуацій потрібно довіряти лише офіційним джерелам інформації.

У разі з вимкненням електроенергії таким джерелом є обленерго. Лише обленерго може складати будь-які графіки обмеження споживачів та повідомляти про них або про те, де саме цю інформацію знайти.

Обленерго можуть повідомляти про вимкнення як через оголошення на сайті, так і в особистому кабінеті споживача, або у своїх чат-ботах в Telegram або Viber.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.