Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Липня станом на 1249 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Російські пропагандисти вигадали гасло «Краще ZOV, ніж ZVO» із українського протесту

23 липня російські пропагандистські ресурси, зокрема «Украина.ру», поширили фейкове фото з мітингу проти скорочення повноважень НАБУ. На знімку, за їхніми словами, нібито зображено учасника акції з плакатом, на якому написано: «Краще ZOV, ніж ZVO». Дезінформацію викрили фактчекери інтернет-видання Kramatorsk Post.

Пропагандисти намагалися надати фейку символічного підтексту: мовляв, абревіатура ZOV є символом російської армії під час вторгнення в Україну, а ZVO — ініціали президента України Володимира Зеленського латиницею.

Одна із публікацій пропагандистів із підробленим зображенням, яку аналізували у Kramatorsk Post

Однак завдяки зворотному пошуку зображень у Google вдалося знайти оригінальну версію фото, зроблену фотожурналістом alexxbabenko для агентства Associated Press. На справжньому знімку видно, що плакат учасника протесту містить зовсім інший текст — він стосується виключно тематики мітингу, тобто опору законопроєкту, який обмежує незалежність НАБУ та САП.

Оригінал фото із інстаграму його автора. Джерело: Kramatorsk Post

Таким чином, російська пропаганда вкотре намагається скористатися внутрішньополітичними подіями в Україні, аби просувати наративи, вигідні Кремлю. Поширивши відредаговане зображення з вигаданим проросійським гаслом, пропагандисти намагаються створити ілюзію, що українське суспільство нібито схиляється до підтримки агресора.

Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414, який спричинив хвилю протестів у різних містах України. 24 липня президент України Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду України законопроєкт, який мав би відновити незалежність САП і НАБУ. Український парламент має розглянути його 31 липня.


Фейк: Україні нібито нічого експортувати до ЄС у 2025 році через неврожай

У пропагандистських телеграм-каналах та російських «новинних» ресурсах активно поширюється неправдива інформація про те, що у 2025 році Україна нібито не матиме що експортувати до Європейського Союзу через «тотальний неврожай». Деякі пропагандистські джерела навіть пророкують, що «через два-три роки Україна імпортуватиме сільгосппродукцію з Росії на свій ринок, щоб нагодувати хоча б своїх людей».  Поширення подібних дезінформаційних наративів, метою яких є посіяти сумніви щодо стійкості української економіки та підірвати довіру до її аграрного сектору, зафіксували експерти StopFake.

Твердження про повне припинення українського агроекспорту є неправдивим. Насправді, заяви про цьогорічний урожай та рівень агроекспорту до ЄС не відповідають дійсності. Незважаючи на певні погодні ризики, Україна зберігає високий урожай і залишається одним із ключових агроекспортерів до країн Європи.

За найпесимістичнішою початковою оцінкою Міністерства аграрної політики України, валовий збір зернових у 2025 році міг знизитися лише на 10% порівняно з 2024 роком – до 51 млн тонн проти 56,7 млн тонн минулого року. Однак вже у липні 2025 року цей прогноз був покращений. За словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, «Ми по зернових бачимо умовно 54,5-53,5 млн т. Це плюс-мінус 5%».

Прогнозованого обсягу врожаю Україні цілком достатньо як для власного споживання, так і для формування значного експортного потенціалу, про що заявляють в Українській аграрній конфедерації. Водночас треба зазначити, що наразі в Запорізькій та Херсонській областях виявили осередки небезпечних шкідників – сарани перелітної (Locusta migratoria) та єгипетської сарани (Anacridium aegyptium).

Що стосується агроекспорту України до країн ЄС, то станом на 2025 рік 52% аграрного експорту України припадає саме на країни Євросоюзу (для порівняння: до повномасштабного вторгнення цей показник становив лише 29%). Далі йдуть Близький Схід (14%), країни Африки (10%) та Азії (9%).

Наразі затверджуються нові умови експорту України до ЄС, оскільки пільговий режим («торговельний безвіз») для українських експортерів було скасовано з червня 2025 року. Та попри це стверджувати про відсутність чи значне зниження українського агроекспорту, тим більше до країн Європи, є неправильним.

Маніпуляція словами Буданова: Україна потребує припинення вогню до кінця 2025 року

Державні російські пропагандистські медіа перетворили інтерв'ю голови української розвідки Кирила Буданова агентству Bloomberg на набір маніпуляцій. Агітпроп проштовхує наратив: Україна заслабка і тому потребує припинення вогню до кінця 2025 року. Викрили маніпуляцію та перекручування слів Буданова фактчекери EUvsDisinfo.

Буданов справді заявив, що «припинення вогню має бути досягнуто якомога швидше і задовго до кінця цього року».

«Для цього потрібні щонайменше три сторони — Україна, Росія та США. І ми до цього прийдемо», — додає голова української розвідки.

Ці слова, однак, не означають, що без укладення угоди про припинення вогню у найближчі пів року Україна не зможе продовжувати боротьбу. Ситуація на фронті є вкрай важкою для України, проте вона проблематична і для Росії. Зокрема, країна-агресор стикається з такими викликами: серйозні військові проблеми, масові втрати солдатів і наростання економічних проблем.

Спекуляція на словах Буданова — чергова спроба Росії поширювати в маси міф про власну непереможність та неминучу перемогу у війні з Україною. 

Підготувала Анастасія Сизоненко

Р чи р — ось у чому питання. Чи справді в Україні дозволили писати назву країни-агресора з малої букви?

Пропагандистські анонімні телеграм-канали знову поширюють маніпуляцію, буцімто тепер назву «Росія» можна писати з малої букви згідно з українським правописом, зокрема в офіційній комунікації. «Детектор медіа» розібрався, чи справді це так. 

Що насправді? Національна комісія зі стандартів державної мови справді обговорила питання написання назви країни-агресора ще на засіданні від 15.09.2023 (протокол № 83). Під час обговорення до уваги було взято «героїчну боротьбу Українського народу» за незалежність, звернення в соціальних мережах тодішньої віцепрем’єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук та офіційні листи від Інституту української мови НАН України.

За результатами засідання, написання назв «російська федерація», «росія», «москва», «московія», «московське царство», «російська імперія»», «державна дума рф» тощо з малої букви було прийняте як таке, що не є відхиленням від норм української мови в текстах неофіційного характеру.

Що це змінює? По факту, нічого. Дане рішення не є підставою вносити зміни в офіційний правопис та стосується лише неформального спілкування.

Ще раніше міністр освіти Оксен Лісовий висловився на підтримку написання назви «Росія» з малої літери і додав, що «правопис "рф" з великої літери — помилка, але вимога нормопроєктування», адже інакше Міністерство юстиції не зареєструвало б наказів Міносвіти.

Отже, згадуючи назву країни-агресора в офіційних документах, варто дотримуватися норм чинного правопису, проте в міжособистісному спілкуванні обмежень на використання малої чи великої літер немає. 

Раніше цю маніпуляцію також фіксували фактчекери проєкту «По той бік новин»

Пропагандисти спекулюють на цій темі з метою виставити боротьбу та стійкість українського народу на посміховисько та зобразити зусилля нашої держави у відстоюванні суверенітету й  незалежності марними. 

Підготувала Анастасія Сизоненко

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.