Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Р чи р — ось у чому питання. Чи справді в Україні дозволили писати назву країни-агресора з малої букви?

Пропагандистські анонімні телеграм-канали знову поширюють маніпуляцію, буцімто тепер назву «Росія» можна писати з малої букви згідно з українським правописом, зокрема в офіційній комунікації. «Детектор медіа» розібрався, чи справді це так. 

Що насправді? Національна комісія зі стандартів державної мови справді обговорила питання написання назви країни-агресора ще на засіданні від 15.09.2023 (протокол № 83). Під час обговорення до уваги було взято «героїчну боротьбу Українського народу» за незалежність, звернення в соціальних мережах тодішньої віцепрем’єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук та офіційні листи від Інституту української мови НАН України.

За результатами засідання, написання назв «російська федерація», «росія», «москва», «московія», «московське царство», «російська імперія»», «державна дума рф» тощо з малої букви було прийняте як таке, що не є відхиленням від норм української мови в текстах неофіційного характеру.

Що це змінює? По факту, нічого. Дане рішення не є підставою вносити зміни в офіційний правопис та стосується лише неформального спілкування.

Ще раніше міністр освіти Оксен Лісовий висловився на підтримку написання назви «Росія» з малої літери і додав, що «правопис "рф" з великої літери — помилка, але вимога нормопроєктування», адже інакше Міністерство юстиції не зареєструвало б наказів Міносвіти.

Отже, згадуючи назву країни-агресора в офіційних документах, варто дотримуватися норм чинного правопису, проте в міжособистісному спілкуванні обмежень на використання малої чи великої літер немає. 

Раніше цю маніпуляцію також фіксували фактчекери проєкту «По той бік новин»

Пропагандисти спекулюють на цій темі з метою виставити боротьбу та стійкість українського народу на посміховисько та зобразити зусилля нашої держави у відстоюванні суверенітету й  незалежності марними. 

Підготувала Анастасія Сизоненко

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись