Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: Україні нібито нічого експортувати до ЄС у 2025 році через неврожай

У пропагандистських телеграм-каналах та російських «новинних» ресурсах активно поширюється неправдива інформація про те, що у 2025 році Україна нібито не матиме що експортувати до Європейського Союзу через «тотальний неврожай». Деякі пропагандистські джерела навіть пророкують, що «через два-три роки Україна імпортуватиме сільгосппродукцію з Росії на свій ринок, щоб нагодувати хоча б своїх людей».  Поширення подібних дезінформаційних наративів, метою яких є посіяти сумніви щодо стійкості української економіки та підірвати довіру до її аграрного сектору, зафіксували експерти StopFake.

Твердження про повне припинення українського агроекспорту є неправдивим. Насправді, заяви про цьогорічний урожай та рівень агроекспорту до ЄС не відповідають дійсності. Незважаючи на певні погодні ризики, Україна зберігає високий урожай і залишається одним із ключових агроекспортерів до країн Європи.

За найпесимістичнішою початковою оцінкою Міністерства аграрної політики України, валовий збір зернових у 2025 році міг знизитися лише на 10% порівняно з 2024 роком – до 51 млн тонн проти 56,7 млн тонн минулого року. Однак вже у липні 2025 року цей прогноз був покращений. За словами першого заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, «Ми по зернових бачимо умовно 54,5-53,5 млн т. Це плюс-мінус 5%».

Прогнозованого обсягу врожаю Україні цілком достатньо як для власного споживання, так і для формування значного експортного потенціалу, про що заявляють в Українській аграрній конфедерації. Водночас треба зазначити, що наразі в Запорізькій та Херсонській областях виявили осередки небезпечних шкідників – сарани перелітної (Locusta migratoria) та єгипетської сарани (Anacridium aegyptium).

Що стосується агроекспорту України до країн ЄС, то станом на 2025 рік 52% аграрного експорту України припадає саме на країни Євросоюзу (для порівняння: до повномасштабного вторгнення цей показник становив лише 29%). Далі йдуть Близький Схід (14%), країни Африки (10%) та Азії (9%).

Наразі затверджуються нові умови експорту України до ЄС, оскільки пільговий режим («торговельний безвіз») для українських експортерів було скасовано з червня 2025 року. Та попри це стверджувати про відсутність чи значне зниження українського агроекспорту, тим більше до країн Європи, є неправильним.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись