Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Липня станом на 1249 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Як військові нагрудні знаки розкрили таємну мережу російської розвідки

У новому дослідженні фінської організації CheckFirst фактчекери використали фотографії російських військових нагрудних знаків з інтернет-магазинів, щоб розкрити структуру секретного 16-го Центру ФСБ.

Завантажити повний звіт

Приклади нагрудних значків 16-го центру ФСБ. Джерело: скриншот з дослідження

Що вдалося з'ясувати

Протягом року дослідники CheckFirst систематично збирали та аналізували сотні фотографій російських військових нагрудних знаків з сайтів виробників, платформ перепродажу та спеціалізованих форумів. Те, що почалося як вивчення "фалеристики" (наукової дисципліни про медалі та військові нагороди), переросло в комплексне картування інфраструктури російської сигнальної розвідки (SIGINT).

За результатами дослідження вдалося встановити, що до 16-го Центру ФСБ входять щонайменше 10 управлінь та два регіональні відділи. Мінімальна чисельність співробітників становить не менше 566 осіб. На емблемі управління "К" зображений комп'ютер, що однозначно вказує на кібероперації. Літери "Б" і "Д" на інших знаках можуть означати "безпека" і "дешифрування". Географічні вказівки та карти на деяких знаках дозволили встановити місця розташування десяти Центрів спеціального зв'язку (ЦСС), які підпорядковуються 16-му Центру ФСБ. Більшість центрів розташовані вздовж кордонів Росії та займаються перехопленням переговорів за межами країни.

Чому це важливо

16-й Центр ФСБ успадкував можливості сигнальної розвідки від КДБ і, за повідомленнями, стоїть за найскладнішими російськими кіберопераціями, включаючи діяльність груп Turla та Energetic Bear. До цього дослідження структура цього підрозділу залишалася практично непрозорою.

Дослідження демонструє, як нетрадиційні методи OSINT допомагають проникнути навіть у найсекретніші організації. 

Це дослідження важливе в контексті боротьби з російською дезінформацією та кіберагресією. Хоча дослідження надає найповнішу публічну карту 16-го Центру на сьогодні, воно також виявляє прогалини в знаннях. Точні завдання окремих департаментів та повний обсяг кібероперацій Центру залишаються неясними.

Розроблена методологія — поєднання фалеристики з традиційними техніками OSINT — пропонує масштабовану структуру для вивчення спецслужб у всьому світі, особливо там, де меморіальні традиції забезпечують несподівану прозорість.

Фейкове інтерв'ю: чи погрожував Путін перетворити Британію та Францію на попіл?

У соцмережах поширюється вигадана цитата Путіна, в якій він нібито заявляв про миттєве знищення європейських країн у разі ядерної війни. Насправді такої заяви Путін ніколи не робив. Особливості поширення прокремлівського фейку у болгарських соцмережах розвінчав фактчекер Денис Джамбазов із Factcheck.bg

В Facebook активно поширюється фейкове інтерв'ю з Володимиром Путіним, де він нібито заявив: «У ядерній війні Британія та Франція навіть оком не моргнуть, і за кілька хвилин їхні країни перетворяться на попіл». За версією авторів фейку, російський лідер також стверджував, що погрози ядерного удару по Росії є «смішними».

Втім, перевірка показала, що такого інтерв'ю не існує: 

  • На офіційному сайті Кремля подібних заяв немає
  • Російські державні медіа такі цитати не публікували  
  • Західні новинні агентства також не повідомляли про подібні висловлювання

Сфабрикована цитата з'явилася в профілі Facebook під ім'ям «Кароліна Александрова» - того самого джерела, яке раніше, як встановив Factcheck.bg, поширювало фальшиві висловлювання Віктора Орбана, Сергія Лаврова та інших політиків. Пост набрав понад тисячу поширень, особливо в проросійських групах з назвами на кшталт «Друзі В.В. Путіна в Болгарії» та «Болгарський народ любить Росію!». Автори фейку не посилаються на конкретне медіа, а лише згадують вигаданого журналіста «М. Івановича».

Фейкова цитата з'явилася через п'ять днів після підписання Францією та Великою Британією історичної угоди про координацію ядерного стримування - відповіді на зростаючі загрози безпеці Європи.

Такі публікації є частиною постійної російської пропаганди, яка намагається представити НАТО агресором, а Росію - жертвою. Насправді ж саме Москва систематично лякає світ ядерною зброєю. Як підрахували журналісти “Голосу Америки” за неповні три роки (з 24 лютого 2022 до 17 грудня 2024 року) від початку повномасштабного вторгнення в Україну, Росія зробила 135 ядерних погроз, 27 з яких особисто від Путіна.

Заява про те, що Путін погрожував перетворити Британію та Францію на попіл, є повністю вигаданою. Це черговий приклад російської дезінформації, спрямованої на дискредитацію НАТО та виправдання власної агресії проти України.

Відеофейк: прокремлівські медіа поширюють ролик з "кремацією українських солдатів" у Тернопільській області

9 липня російське державне пропагандистське агентство ТАСС опублікувало відеозапис, стверджуючи, що на ньому зафіксовано кремацію українських солдатів у крематорії на Тернопільщині. За версією ТАСС, російські "правоохоронні органи" стверджують, що Київ спалює тіла своїх військових, щоб уникнути виплати компенсацій родинам загиблих. Цю дезінформацію миттєво підхопили інші російські пропагандистські видання, такі як Gazeta.ru, Lenta.ru, Вести, Ural.ru, Царьград, Российская газета, Погляд та Russia Today. Відео також поширили грузиномовні акаунти у Facebook, повідомляють фактчекери грузинського проєкту Mythdetector

Перевірка показала, що ТАСС поширює інформацію про кремацію тіл українських солдатів без жодних доказів. Ключовим фактом, що розвінчує цей фейк, є те, що у Тернопільській області взагалі немає крематорію. Протягом багатьох років в Україні функціонували лише три крематорії: у Києві (відкритий у 1975 році), Харкові (1977 рік) та Одесі (1988 рік). Спроба відкрити крематорій у Львові у 2021 році виявилася невдалою, і міська адміністрація відмовилася виділяти кошти на його будівництво. 

10 липня Центр протидії дезінформації відреагував на цю інформацію, зазначивши, що у Тернопільській області немає жодного діючого крематорію, де могло би було знято відео: "Мета такої брехні – дискредитувати державу та посіяти безнадію серед родин військовослужбовців", – йдеться у заяві ЦПД.

Пропагандисти не надають жодних додаткових доказів, окрім самого відео та загальної заяви російських "правоохоронних органів". Крім того, не повідомляється, як агентству вдалося отримати відео, яке нібито було знято у Тернопільській області, що розташована на заході України, далеко від лінії фронту. Відео, опубліковане ТАСС, візуально нагадує запис з камери спостереження, що може свідчити про зйомку в інфраструктурно справному крематорії, де встановлені аналогічні камери. З огляду на те, що кремація тіла потребує дуже високих температур та відповідної інфраструктури, малоймовірно, що нещодавно було збудовано новий крематорій для кремації військових тіл, і ця інформація не поширювалася.

Російські пропагандистські медіа та офіційні кремлівські агентства систематично, бездоказово, поширювали інформацію про те, що тіла загиблих в Україні солдатів спалюють, аби приховати втрати або уникнути виплати компенсацій. Цей випадок є черговим прикладом того, як російська пропаганда використовує фейки для дискредитації України та поширення паніки серед населення.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.