Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

20 Лютого станом на 1092 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2705
Фейк
810
Маніпуляція
769
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Вигадка про те, що в Києві проходять масові протести проти Зеленського

У мережі поширюють відео, на якому видно масовий протест біля Офісу Президента України. Відео супроводжується підписами, як-от «Почалося!», «Зеленський під трибунал». Також ідеться, що відеокадри цього протесту нібито були зняті на початку лютого 2025 року.

Проте насправді жодних масових протестів проти президента Зеленського в Києві не відбувається. Про це пишуть у проєкті StopFake. Для створення цього фейку було використано відео з мітингу 2022 року. Тоді українці зібралися під ОП на підтримку експрезидента України Петра Порошенка. Зокрема, на відео можна побачити прапори його політичної партії ― «Європейської солідарності».

Росіяни продовжують дискредитувати президента Зеленського. Фейки про протести проти нього вже неодноразово поширювали в інформаційному просторі. Наприклад, раніше ми спростовували інформацію, що в Житомирі люди нібито вийшли на протест проти Зеленського.

Фейк Брехня про те, що на Курщині загинув неповнолітній мобілізований хлопець

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що в Курській області загинув неповнолітній мобілізований на ім’я Філіп Антосяк. Хлопець нібито народився в Стрию Львівської області. Минулої осені він нібито вийшов із дому без документів і зник — пропагандисти натякають, що його викрали та примусово мобілізували представники ТЦК, підробивши його вік у документах. Зрештою, юнак загинув буцімто через кілька днів після досягнення повноліття.  

Однак пропагандисти спотворили справжню історію Філіпа Антосяка, повідомляють у проєкті StopFake. Насправді він ― польський доброволець, який долучився до українського війська влітку 2024 року. Філіп Антосяк керував важкими бойовими безпілотниками, які доставляли боєприпаси на передову й атакували сили противника, однак 19 січня 2025 року у віці 19 років загинув під Покровськом у Донецькій області. 30 січня з ним попрощалися в Києві з військовими почестями. Труну, оповиту прапорами Польщі та України, доставили на майдан Незалежності, де пролунали гімни обох держав.

Цей фейк має на меті дискредитувати роботу представників ТЦК і ствердити, мовляв, «в Україні мобілізують уже всіх підряд, зокрема неповнолітніх». Раніше ми спростовували інформацію, що близько сотні підлітків нібито вийшли на протест проти ТЦК і поліції в Харкові.

Фейк Обман про те, що в Німеччині заарештували українця за підпал власного автомобіля Tesla на знак протесту проти Ілона Маска

У російських телеграм-каналах поширюють відео від імені Deutsche Welle, в якому йдеться, що в Бранденбурзі (Німеччина) український біженець біля фабрики Tesla нібито організував протест проти дій Ілона Маска щодо призупинення діяльності USAID. Аби привернути увагу, чоловік нібито підпалив власну автівку Tesla. Опісля його начебто затримали правоохоронці, і тепер йому загрожує штраф на суму 15 тисяч євро й депортація.  

Однак це ― дезінформація, пишуть у проєкті StopFake. Deutsche Welle не публікувало відповідного відеоматеріалу ні на своєму офіційному сайті, ні на своїх сторінках у соцмережах. Якби українець дійсно спалив власну автівку поблизу заводу на знак протесту, то про це б, імовірно, написала низка місцевих видань. Однак «новину» поширили винятково російські пропагандистські ресурси у форматі підробного відео від імені Deutsche Welle. Зрештою, інформації про подібний інцидент не знайти й у жодному загальнонаціональному німецькому медіа.

Рішення нової адміністрації президента США Дональда Трампа призупинити діяльність USAID стало приводом для продукування фейків на цю тему зі сторони російських пропагандистів. Зокрема, раніше ми спростовували інформацію, що USAID фінансувало роботу «фабрики тролів», де працювали студенти зі Східної Європи.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.