Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

18 Червня станом на 845 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2213
Фейк
700
Маніпуляція
658
Меседж
455
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Через перебої з електроенергією та водопостачанням в Україні зростає ризик епідемій

Російські телеграм-канали, посилаючись на неназвані українські медіа, поширюють інформацію, нібито через перебої з електроенергією, водопостачанням, зростанням антисанітарії, падінням якості медицини в Україні зростає ризик епідемій.

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей меседж і пояснили, що ці твердження не відповідають дійсності. Їм не вдалося знайти публікацій в українських медіа, у яких би йшлося про значні ризики поширення інфекційних захворювань через тимчасові вимкнення електроенергії. Такі повідомлення лише зафіксовані в російському сегменті соціальних мереж. 

А в червні 2024 року головний державний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв’ю «Укрінформу» зазначав, що в Україні немає спалахів кору, поліомієліту, дифтерії, правця, грипу, ГРВІ чи COVID-19.  До того ж в Україні є достатня кількість вакцин від перелічених хвороб.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Українська ППО «збиває» рідкісних птахів, плутаючи їх з дронами, — Greenpeace

У соціальних мережах російського сегменту поширюють відеоролик, нібито випущений природоохоронною організацією Greenpeace. У ньому йдеться, що українська ППО становить небезпеку для рідкісного виду птахів — орлана-білохвоста. 

Лише у 2024 році ППО буцімто помилково збили 138 особин, переплутавши їх з ворожими безпілотниками. Унаслідок цього, заявляють у ролику, в українських полях стрімко зростає популяція гризунів, якими харчуються орлани, що шкодить врожаю. У відео також наводять «цитату» британського військового експерта Джонатона Райлі, який начебто звинувачує українських операторів ППО у недосвідченості.

Фактчекери StopFake проаналізували кейс і встановили, що  Greenpeace не публікував такого сюжету — це можна перевірити через пошук по сайту організації за ключовими словами «Ukraine», «eagles» тощо. Немає відео і на сторінках проєкту в інстаграмі та фейсбуці.

Найбільш імовірно, що пропагандисти самостійно змонтували цей ролик.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк В українських психіатричних клініках проводять ВЛК — для подальшої мобілізації пацієнтів

У соціальних мережах російського сегменту наводять фото оголошення, буцімто розміщеного в лікарні, де просять родичів пацієнтів бути присутніми на військово-лікарській комісії. Нібито цих людей надалі мобілізовуватимуть у лави ЗСУ. 

Аналітики StopFake пишуть, що новина вигадана, а світлину оголошення змінили у фоторедакторі. Справжнє фото опублікували ще у 2021 році на сторінці Київського міського психоневрологічного диспансеру №2. Замість запрошення родичів бути присутніми на ВЛК папірець насправді містить напис «Реєстратура». 

Та й згідно з наказом МОУ №490 «Про затвердження Змін у Положенні про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України», з військового обліку виключаються громадяни з такими категоріями розладів психіки та поведінки: різко виражені стійкі психічні розлади; розлади психіки і поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин: алкоголю або наркотиків тощо. А отже, переважна більшість пацієнтів психоневрологічного диспансеру в будь-якому разі не підлягала б мобілізації. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк З 1 червня чоловікам нібито заборонений вхід в «АТБ» без військового квитка

У соціальних мережах поширюють оголошення нібито від мережі супермаркетів «АТБ-Маркет», у якому вказано, що з 1 червня чоловікам від 18 забороняється перебувати в магазинах мережі без військового квитка.

Аналітики VoxCheck з'ясували, що мережа «АТБ-Маркет» не публікувала подібного оголошення. Водночас у його тексті є численні неточності.

При цьому треба пам'ятати, що перевіряти військовий квиток мають право працівники ТЦК, поліцейські та прикордонники, але не працівники магазину. Також в оголошенні не вказали підставу, у зв’язку з якою вводять відповідну заборону на вхід до магазину.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.