Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

10 Січня станом на 1051 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2621
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Брехня про те, що українську церкву змусили перейти на католицький календар

Росіяни пишуть, що українську церкву нібито змусили перейти на католицький календар, аби святкувати Різдво 25 грудня замість 7 січня. Це рішення нібито навʼязав Євросоюз, щоб Україна змогла стати членом ЄС. 

Однак це ― неправда, повідомляють у проєкті VoxCheck. ПЦУ самостійно ухвалила рішення про перехід на новоюліанський календар у 2023 році. Католики ж і протестанти здебільшого дотримуються григоріанського календаря.

Водночас новоюліанський календар із григоріанським – майже немає різниці. Різниця в один день з’явиться десь аж у 2800 році. Однак якби ПЦУ залишилася на юліанському, то вже після 2100 року Різдво змістилося б на 8 січня, а Богоявлення ― на 20 січня. Адже після 2100 року різниця між григоріанським і юліанським календарями становитиме вже 14 днів. 

Перехід на новоюліанський релігійний календар не зачіпає Великдень. Дата святкування спільна для тих, хто дотримується юліанського і новоюліанського календаря. Традиція обчислення Великодня є спільною для всіх Помісних Православних Церков. 

Загалом новоюліанський календар використовують 10 із 15 автокефальних православних церков у світі. Рішення про перехід важливе для України, адже допомагає відділитися від російських традицій і культури, а натомість наблизитись до Європи та решти християнського світу. Росіяни навмисно спекулюють на темі релігії, аби посіяти ворожі настрої серед українців під час та після свят.

Фейк Дезінформація, що новий герб Одеської області містить елементи з печатки антихриста

У російських телеграм-каналах поширили фото нібито нового гербу Одеської області й написали, що на ньому помітна символіка антихриста.

Скриншот із російського пропагандистського телеграм-каналу

Насправді ж це ― неправда, повідомляють у проєкті VoxCheck. Насамперед на фото новий логотип Одеської області, а не герб. Деталі ж на ньому відображають регіональні особливості, і вони жодним чином не пов’язані з символікою антихриста. Пропагандисти навмисно обрізали скриншот з роз’ясненням змісту логотипа. Елементи, які вони порівняли з печаткою антихриста, насправді символізують птахів, якір, знаряддя праці тощо. Зрештою, помітна візуальна різниця між новою геральдикою та символом антихриста. 

Новий логотип Одещини. Джерело: Одеська обласна рада

Новостворений логотип не замінює офіційний герб Одеської області. Його зробили, аби привернути увагу широкої авдиторії до регіону й доповнити офіційні символи, але не замінити їх.

Раніше ми спростовували інформацію, що священник з Івано-Франківська назвав Трампа «антихристом».

Фейк Неправда, що у держбюджеті на 2025 рік на утримання Офісу Президента заклали 3,5 млрд грн

Деякі користувачі мережі поширюють інформацію, мовляв, у Державному бюджеті України на 2025 рік на утримання Офісу Президента заклали 3,5 млрд грн. 

Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності, про що пишуть у проєкті VoxCheck. 19 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про державний бюджет на 2025 рік, а 28 листопада документ підписав Президент України. У законі про державний бюджет наводять сукупні дані витрат на забезпечення діяльності Президента України та Офісу Президента. Запланована сума цих витрат у 2025 році — трохи більше ніж 782 млн грн. Насправді це навіть менше, ніж у попередні роки: у 2024 році на Офіс Президента виділили з держбюджету 1,1 млрд грн, а у 2023 році — понад 1 млрд грн. 

Нагадаємо, що у 2025 році найбільше грошей із державного бюджету піде саме на безпеку й оборону України — понад 2,2 трлн грн із 3,6 трлн грн.

У мережі не вперше поширюють дезінформаційне повідомлення про суму державного фінансування Офісу Президента. Раніше ми вже аналізували фейк, згідно з яким у держбюджеті на 2024 рік на функціонування Офісу Президента нібито збиралися виділити 18,8 млрд грн.

Фейк Брехня про те, що Путін заявив про вивід військ із території України та готовність виплатити репарації

У мережі поширюють відео, на якому очільник Росії Путін нібито заявляє, що припиняє так звану «СВО» та виводить війська з території України. Він каже, що досягнув своїх цілей, а Захід надав Росії всі гарантії безпеки. У дописах додають, що Путін також нібито погодився виплатити Україні репарації.

Насправді це відео є дезінформаційним. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck. За допомогою зворотного пошуку в «Яндексі» вдалося зʼясувати, що кадри з відео, яке поширюють у мережі, взяті з виступу Путіна на урочистому засіданні, присвяченому 220-річчю від дня створення міністерства юстиції Росії. Воно відбулося ще 20 вересня 2022 року. Під час звернення Путін говорив про роботу тюрем та створення виправних центрів для засуджених і розробку нових схем розміщення тюрем по країні.

У фейковому ж відеозверненні можна помітити, що рух губ Путіна не збігається з його словами — це ознака генерації озвучки за допомогою штучного інтелекту. Інструмент Hive Moderation, створений для виявлення ШІ-контенту, підтвердив, що з імовірністю 91% озвучка згенерована ШІ.

Скриншот перевірки у Hive Moderation. Джерело: VoxCheck

Раніше ми аналізували фейкову заяву Путіна про те, що на тимчасово окупованих територіях та в Росії проживає стільки ж українців, як і в Україні.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «будапештики»

Російська пропаганда називає «будапештиками» безпекові угоди, які впродовж 2024 року Україна підписувала з державами-партнерами. На початок січня 2025 року Україна уклала 27 таких двосторонніх угод. Пропагандисти ж знецінюють ці безпекові угоди, стверджуючи, що «будапештиками» їх нібито прозвали в народі, хоча насправді саме вони є творцями цього неологізму. 

У Росії пишуть, що так називають безпекові угоди, відсилаючись до Будапештського меморандуму 1994 року, який, зрештою, виявився недієвим. Адже Росія його порушила, напавши на Україну, а «безпекові запевнення» інших підписантів договору — США та Великої Британії — втілилися лише частково. Ось і цього разу, реагуючи на укладення безпекових угод України з її державами-партнерами, агітпроп переконує, що ці угоди нібито не мають жодної юридичної сили та є лише суто символічним кроком підтримки України. 

Однак це не зовсім так. Зокрема Ріші Сунак, експремʼєр-міністр Великої Британії, з якою Україна уклала першу безпекову угоду 12 січня 2024 року, пояснював суть підписаного договору: 

«Якщо Росія знову нападає, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку та надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння (для захисту) на землі, на морі й у небі, економічну підтримку, а також запровадимо санкції, які матимуть ціну для Росії. Щодо цього є чітке і важливе зобов’язання».

Загалом кожна така угода є унікальною з огляду на історію попередньої співпраці України з тою чи іншою державою в безпековій сфері й конкретних зобов’язань, зважаючи на фінансові й технічні можливості держави-партнера. У такий спосіб угоди взаємодоповнюють одна одну. Водночас сама назва більшості угод вказує на те, що йдеться не про гарантії безпеки, а про співпрацю у сфері безпеки й довгострокову підтримку України. Угоди є тимчасовою альтернативою членству в НАТО.

Офіційна українська позиція полягає в тому, що лише повноправне членство України в НАТО є єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором подальшої агресії Росії проти України й інших держав. 

Отже, як стверджують російські пропагандисти, «будапештики» слугують винятково для піару президента Зеленського та є «несерйозними». У такий спосіб агітпроп прагне знизити довіру українців до представників влади та перекреслити підтримку України державами-підписантами цих безпекових угод. 

• Читайте також: «Шоу “будапештиків”». Як проросійські телеграм-канали маніпулюють підписанням безпекових угод - MediaSapiens.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.