Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

«Польський вітер, польський атом і польське золото». Маніпуляції і погляди кандидатів у президенти Польщі на енергетику

Під час президентської кампанії в Польщі енергетика стала однією з найбільш суперечливих, але водночас об’єднуючих тем. Більшість кандидатів, які 18 ттравня позмагаються за посаду президента держави погоджуються, що енергія має бути «польською» — незалежною, стабільною і виробленою на місці. Проте є значні розбіжності щодо джерел цієї енергії. У деталях поглядів кандидатів розібрались фактчекери проєкту Demagog.pl.

Попри те, що, за даними Forum Energii, частка вугілля в енергобалансі Польщі знижується, воно досі забезпечує понад половину виробництва електроенергії. І хоча з фінансового погляду підтримка вугільних блоків уже скоро стане збитковою, деякі кандидати відкрито захищають вугілля. «Вугілля — це, панове, польське золото», — заявив Марек Якубяк під час дебатів у Коньських, повторивши міф про запаси вугілля на 900 років.

Його підтримує Кароль Навроцький із гаслом: «Федрувати, видобувати, розвивати». Григорій Браун теж не бачить майбутнього без вугілля: «Польща лежить на вугіллі, Польща стоїть на вугіллі». Славомір Менцен звинувачує ЄС у високих цінах на електроенергію і вважає, що без європейських регуляцій видобуток знову стане вигідним. Проте OKO.press вказує, що аргументи Менцена — маніпулятивні: польське вугілля дороге не через ЄС, а через об’єктивні економічні чинники.

Усіх прихильників вугілля об’єднує опозиція до Європейського Зеленого курсу. Але навіть скептики визнають, що президент не має повноважень скасовувати ухвалені в ЄС закони. «Акти права ЄС були ухвалені, бо політики так вирішили», — нагадує кандидат Марек Вох.

Разом з тим більшість кандидатів погоджуються: енергетична трансформація повинна бути справедливою. «Це не лише питання енергетики, а й традиції, гордості і місцевої ідентичності», — зазначив Рафал Тшасковський, говорячи про Сілезію. «Дитина шахтаря має такі ж права, як і дитина еколога», — підкреслив Сzymon Hołownia. А представниця лівих Магдалена Бєйат запевнила: «Відповідальність лівої президентки — зробити так, щоб трансформація не відбувалась коштом звичайних людей».

Більшість кандидатів також підтримують розвиток атомної енергетики. Сейм Польщі нещодавно виділив понад 60 млрд злотих на будівництво АЕС, і 92,5% опитаних громадян це схвалюють. Адріан Зандберг бачить в атомі ключ до незалежності: «Або ми дійсно швидко будуємо 8 ядерних блоків, або залежимо від диктатур». Він пропонує 15-річний план атомної індустрії — амбітніший, ніж урядовий, який передбачає лише дві АЕС до 2043 року.

Складнішою є ситуація з відновлюваними джерелами енергії. Шимон Головня назвав їх частиною «польського шляху»: «Польський вітер, польське сонце, польський атом». Рафал Тшасковський бачить у відновлювальних джерелах енергії прояв енергетичного патріотизму. Магдалена Бєйат хоче, щоб інвестиції в енергетику не враховувались у дефіциті бюджету ЄС.

Натомість Марек Якубяк назвав вітрову енергію «фантазією» і поширював неправду про морські вітрові станції. А Артур Бартушевич, відомий критик Зеленого курсу, брав участь у заході разом із прихильником псевдомедицини, де засуджував інвестиції у вітрову енергетику.

Попри науковий консенсус щодо зміни клімату, більшість поляків не вважають її пріоритетною темою виборів, свідчать дані соціологів із CBOS. Проте вона залишається викликом, який вимагає уваги політиків — незалежно від того, чи обирають вони «польський вітер», «польський атом» чи «польське золото».

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись