Наступ на Закарпаття? Спростування фейку про скупчення угорських військ і техніки на кордоні з Україною
Відео з нібито угорськими військами, які готуються до наступу на Закарпаття, що поширюються в соцмережах із 10 травня 2025 року, є фейком. Аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії, як повідомляє Infopost.media, вказують на причетність Росії до цієї дезінформаційної кампанії, спрямованої на дестабілізацію українсько-угорських відносин.
Ролик, опублікований у мережі X акаунтом @hungarybased із назвою «Операція Турул. Скоро… Повернення Закарпаття до Батьківщини», показує угорську військову техніку — бронемашини Gidrán, САУ Panzerhaubitze 2000, гелікоптери Mi-24 — і стверджує, що Угорщина нібиито посилює кордон з Україною. Пропагандисти використали символ турула, містичного птаха, що є угорським символом, щоб підігріти наратив про територіальні претензії. Відео набрало понад 1,1 млн переглядів і 620 репостів за добу.

Аналіз Інституту Центральноєвропейської Стратегії доводить, що кадри — це старі записи з навчань Adaptive Hussars 23, проведених у листопаді 2023 року на полігоні Баконь в Угорщині за участю НАТО. Локації не мають ознак прикордонної зони із Закарпаттям, а якість відео навмисно погіршена для маскування деталей. Мукачівський прикордонний загін підтвердив Infopost.media, що жодних незвичайних рухів угорських військ не зафіксовано.


Ще одне відео, поширене 12 травня російськими Telegram-каналами та екснардепом Ігорем Мосійчуком, показує нічне переміщення техніки в Будапешті. Угорські медіа, зокрема Telex, уточнили, що це була транспортировка техніки на фестиваль Людовіка 7–8 травня з Тати та Сольнока. Маркування на САУ PzH 2000 вказує на мирне переміщення, а не бойову підготовку.

Ця кампанія збіглася із загостренням між Києвом і Будапештом після викриття СБУ мережі угорських шпигунів і взаємної висилки дипломатів. Аналітики Інституту вважають це не випадковістю, а частиною систематичних гібридних атак Росії, які з 2021 року просувають наратив про можливе військове зіткнення України та Угорщини. Акаунт @hungarybased, який підтримує політику Віктора Орбана та пов’язаний із радикальними правими і російськими Z-акаунтами, є ключовим джерелом фейку.
"Суспільне Ужгород" звернулося за коментарем до речниці СБУ на Закарпатті Ванди Мільо. Там зазначили, що наразі ситуацію не коментують.
Вже не вперше у мережу вкидають дезінформацію про можливе військове зіткнення між Україною та сусідньою Угорщиною. Зокрема напередодні повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року, через подібний фейк про переміщення військової техніки змушене було реагувати Міністерство оборони Румунії.
"Таким чином, поширення, популярність та резонанс таких фейкових відео і гібридних кампаній загалом є не тільки типовим прикладом дезінформаційного продукту, щоб сіяти паніку, страх та звісно ж додаткову напругу в українсько-угорських відносинах. Це, власне, яскравий приклад, у якому кризовому стані перебувають українсько-угорські відносини, які не обмежуються тільки питанням забезпечення прав угорської нацменшини в Україні. Ми є свідками того, як це чутливе етнічне питання стало приводом і лейтмотивом безпрецедентної політичної та геополітичної інструменталізації", — підсумовують аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії.