Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Наступ на Закарпаття? Спростування фейку про скупчення угорських військ і техніки на кордоні з Україною

Відео з нібито угорськими військами, які готуються до наступу на Закарпаття, що поширюються в соцмережах із 10 травня 2025 року, є фейком. Аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії, як повідомляє Infopost.media, вказують на причетність Росії до цієї дезінформаційної кампанії, спрямованої на дестабілізацію українсько-угорських відносин.

Ролик, опублікований у мережі X акаунтом @hungarybased із назвою «Операція Турул. Скоро… Повернення Закарпаття до Батьківщини», показує угорську військову техніку — бронемашини Gidrán, САУ Panzerhaubitze 2000, гелікоптери Mi-24 — і стверджує, що Угорщина нібиито посилює кордон з Україною. Пропагандисти використали символ турула, містичного птаха, що є угорським символом, щоб підігріти наратив про територіальні претензії. Відео набрало понад 1,1 млн переглядів і 620 репостів за добу.

Скриншот з мережі "Х" / @hungarybased

Аналіз Інституту Центральноєвропейської Стратегії доводить, що кадри — це старі записи з навчань Adaptive Hussars 23, проведених у листопаді 2023 року на полігоні Баконь в Угорщині за участю НАТО. Локації не мають ознак прикордонної зони із Закарпаттям, а якість відео навмисно погіршена для маскування деталей. Мукачівський прикордонний загін підтвердив Infopost.media, що жодних незвичайних рухів угорських військ не зафіксовано.

Скриншот відео / Zoltán Hartai


Скриншот відео / Ігор Мосійчук

Ще одне відео, поширене 12 травня російськими Telegram-каналами та екснардепом Ігорем Мосійчуком, показує нічне переміщення техніки в Будапешті. Угорські медіа, зокрема Telex, уточнили, що це була транспортировка техніки на фестиваль Людовіка 7–8 травня з Тати та Сольнока. Маркування на САУ PzH 2000 вказує на мирне переміщення, а не бойову підготовку.

Військова техніка на фестивалі Людовіка якраз на Пешті. Szigetváry Zsolt / MTI

Ця кампанія збіглася із загостренням між Києвом і Будапештом після викриття СБУ мережі угорських шпигунів і взаємної висилки дипломатів. Аналітики Інституту вважають це не випадковістю, а частиною систематичних гібридних атак Росії, які з 2021 року просувають наратив про можливе військове зіткнення України та Угорщини. Акаунт @hungarybased, який підтримує політику Віктора Орбана та пов’язаний із радикальними правими і російськими Z-акаунтами, є ключовим джерелом фейку.

"Суспільне Ужгород" звернулося за коментарем до речниці СБУ на Закарпатті Ванди Мільо. Там зазначили, що наразі ситуацію не коментують.

Вже не вперше у мережу вкидають дезінформацію про можливе військове зіткнення між Україною та сусідньою Угорщиною. Зокрема напередодні повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року, через подібний фейк про переміщення військової техніки змушене було реагувати Міністерство оборони Румунії.  

"Таким чином, поширення, популярність та резонанс таких фейкових відео і гібридних кампаній загалом є не тільки типовим прикладом дезінформаційного продукту, щоб сіяти паніку, страх та звісно ж додаткову напругу в українсько-угорських відносинах. Це, власне, яскравий приклад, у якому кризовому стані перебувають українсько-угорські відносини, які не обмежуються тільки питанням забезпечення прав угорської нацменшини в Україні. Ми є свідками того, як це чутливе етнічне питання стало приводом і лейтмотивом безпрецедентної політичної та геополітичної інструменталізації", — підсумовують аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join