Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Лютого станом на 1097 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2710
Фейк
813
Маніпуляція
770
Меседж
550
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Колишнього президента США Джо Байдена нібито внесли до бази «Миротворець»

Проросійські телеграм-канали поширюють скріншот, який начебто свідчить про внесення екс-президента США Джозефа Байдена до бази даних української громадської організації «Миротворець». В описі зазначено, що причиною цього стали буцімто «зрада Україні», «співпраця з російськими агентами», «свідоме рішення не брати участь у виборах президента США»  та  «відмова надавати фінансову допомогу українцям». Крім того, на фейковому зображенні вказано дату смерті Байдена.

Скріншот із пропагандистського телеграм-каналу

Однак це фейк. На офіційному сайті «Миротворець» ім'я Байдена відсутнє, і кожен охочий може перевірити базу даних організації, щоб у цьому переконатися. Крім того, сам скріншот має ознаки підробки. Верхня панель офіційного сайту має темніший відтінок синього, а на бічних колонках розміщено лічильник днів російсько-української війни. Текст звинувачень не відповідає типовому формату «Миротворця», а такі формулювання, як «не дає грошей на потреби українців», взагалі суперечать принципам, за якими організація вносить осіб до своєї бази.

Ще один очевидний доказ фальсифікації — зазначена «дата смерті» Байдена (21.07.2024), хоча він живий і продовжує активно фігурувати в інформаційному просторі.

На офіційному сайті «Миротворець» раніше повідомляли, що росіяни не вперше намагаються робити фейкові скріншоти сайту, зокрема про Трампа, Залужного і Порошенка. 

Водночас, українська влада неодноразово висловлювала вдячність Байдену за підтримку України. Наприклад, під час зустрічі у вересні 2024 року президент Зеленський наголосив:

«Дякую вам за вашу рішучу підтримку, за рішення, які допомагають нам захищати українців, Україну – наш дім. Ми глибоко цінуємо те, що Україна та Америка стояли пліч-о-пліч із перших митей цього жахливого російського вторгнення. Ваша рішучість неймовірно важлива для нашої перемоги».

Ця дезінформація є частиною пропагандистської кампанії, спрямованої на підрив довіри до стратегічного партнерства між Україною та США. Російський агітпроп намагається створити враження, що Захід поступово відмовляється від підтримки України, а Джо Байден, який відігравав ключову роль у мобілізації допомоги, нібито зрадив українські інтереси. Ба більше, такі фейки покликані виставити українців невдячними та вимогливими, нібито вони сприймають міжнародну допомогу як щось належне і звинувачують союзників у недостатній підтримці. 

Фейк Дезінформація про вручення повісток українцям за кордоном та їхню депортацію

Російські пропагандистські ресурси та боти в Телеграм поширюють фейкове відео, у якому ведучий національного телемарафону «Єдині. Головне» Олексій Фадєєв нібито повідомляє про перевірки українців призовного віку за кордоном. У сфальсифікованому  ролику стверджується, що деяким чоловікам на Заході почали вручати мобілізаційні повістки і примусово повертати в Україну. Також, мовляв, з’явилися списки осіб, яких можуть депортувати.  Як «доказ» пропагандисти посилаються на неіснуючий «державний портал», де нібито опубліковані ці списки.

Скріншот пропагандистського посту в Телеграм
Скріншот із оригінального відео

Однак ця інформація є повністю сфабрикованою — про що повідомили фахівці «Укрінформ». В офіційному випуску новин від 9 січня 2025 року не було таких заяв. Незважаючи на те, що  у фейковому відео ведучий справді одягнений у той самий сірий піджак у клітинку, білу сорочку та жовту краватку, його голос підмінено, а зміст слів спотворено.

Російські пропагандисти вирізали фрагмент з оригінального відео та, використовуючи штучний інтелект, підробили аудіодоріжку, синтезувавши голос ведучого. У результаті міміка не збігається з текстом, а самі фрази звучать штучно — вони уривчасті, неправильно змонтовані та не відповідають стандартам новинної подачі.

Ба більше, Міноборони України неодноразово повідомляло, що за кордоном повістки не вручатимуть:

«ТЦК за кордоном працювати не будуть. Міністерство оборони не може коментувати ті чи інші дії Міністерства закордонних справ. Це (вручення повісток за кордоном — ред.) виглядає доволі нереальним», — сказав речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін.

Цей фейк є черговим прикладом інформаційної війни, яку веде російська сторона через пропаганду. Мета агітпропу — посіяти паніку серед українців за кордоном, підірвати довіру до української влади та створити враження про примусове повернення чоловіків призовного віку в Україну. Кремль намагається деморалізувати суспільство, посилити напруження серед українських біженців та зруйнувати підтримку України з боку міжнародних партнерів.

Фейк Військових ЗСУ буцімто везуть у кайданках на бойове завдання

Російські телеграм-канали поширюють відео, на якому нібито українських військових доправляють у кайданках на бойове завдання. Пропагандисти стверджують, що це свідчить про гострий кадровий дефіцит у Збройних силах України, через що «київський режим» змушений вдаватися до крайніх заходів.

Колаж: ЦПД

Проте ця інформація не відповідає дійсності. За даними Центру протидії дезінформації, на відео зображені російські військові з 15-ї гвардійської мотострілецької бригади.  Вони не одягнені в українську військову форму, а їхня мова має виразний російський акцент.

Вперше це відео було опубліковане у російському телеграм-каналі, що висвітлює проблеми армії РФ на фронті. Згодом його підхопили кремлівські пропагандисти, які використали кадри для створення фейку про нібито порушення прав українських військових.

Ба більше, згідно з чинним законодавством, в Україні мобілізації підлягають громадяни віком від 25 до 60 років. Чоловіки, які не досягли 25-річного віку, можуть долучитися до Збройних сил України виключно добровільно, підписавши контракт.

Ця інформаційна атака є черговою спробою російської пропаганди дискредитувати Збройні сили України та посіяти недовіру до військового керівництва. Основна мета — деморалізувати українське суспільство, підірвати бойовий дух військових та створити уявлення про хаос і примусові мобілізаційні заходи в Україні. 

Раніше ми аналізували дезінформацію, що у харківській клініці роблять операцію з подовження лінії життя на долоні тим, хто отримав повістки.

Фейк В Україні нібито перейменували хімічний елемент «Московій» на «Україній»

Пропагандистські ресурси поширюють інформацію, що в Україні внесли зміни до періодичної системи хімічних елементів, нібито замінивши назву елемента «Московій» на «Україній». Як доказ вони використовують фотографію підручника, на обкладинці якого зображена «оновлена» таблиця Менделєєва.

Скриншот зі сторіз в Інстаграм

Однак ця інформація є фейком, на що звернули увагу фахівці проєкту StopFake. При детальному аналізі зображення можна зробити висновок, що підручник було надруковано у видавництві «Літера ЛТД», адже на обкладинці вказано їхню електронну адресу (info@litera-ltd.com.ua). Видавництво ж офіційно спростувало інформацію про будь-яке перейменування елемента під атомним номером 115 у своїх виданнях.

«Твіттер кишить цим вкидом – зробленою у фотошопі «світлиною». Не дозволяйте ворожій ІПСО маніпулювати вашими думками та переконаннями», —  зазначили у видавництві.

Крім цього, у видавництві «Літера ЛТД» звертають увагу, що у їхніх виданнях цей елемент може фігурувати під старою назвою — Унунпентій (Uup). Його було офіційно перейменовано на «Московій» 28 листопада 2016 року за рішенням Міжнародної спілки теоретичної та прикладної хімії (IUPAC). Елемент вперше синтезували у 2003 році в Об’єднаному інституті ядерних досліджень у Дубні (Росія) спільно з американськими вченими, і саме тому він отримав відповідну назву — «Московій». В українських підручниках можна зустріти обидва варіанти.

Варто також зазначити, що Україна не може самовільно перейменовувати хімічні елементи, адже їхні назви затверджує виключно IUPAC. 

Російська пропаганда систематично створює та поширює подібні фейки, аби виставити Україну в абсурдному світлі, нібито вона змінює наукові факти заради політичних мотивів. Мета такого вкиду — дискредитувати українську освіту та науку, а також переконати іноземну аудиторію в нібито недієздатності українських інституцій. Крім того, це спроба відвернути увагу від власних фальсифікацій і маніпуляцій, які Росія систематично використовує у внутрішній і зовнішній політиці.

Фейк Брехня про те, що українець намагався в'їхати на територію посольства Росії у Стокгольмі

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що нібито українець намагався в’їхати на територію посольства Росії у Стокгольмі. Як «доказ» вони посилаються на неназване шведське телебачення.

Поліція біля російського посольства у Стокгольмі 

Насправді ж ця інформація не відповідає дійсності, що підтверджують фахівці Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Дійсно, вранці 28 січня у Стокгольмі поліція затримала чоловіка, який намагався в’їхати автомобілем на територію російського посольства, про що повідомили у виданні Aftonbladet. Однак ані шведська влада, ані правоохоронці не називали національність затриманого. Зазначили лише, що йому 45 років.

Водночас пропагандисти намагаються подати цей інцидент як доказ «неадекватної поведінки українців», використовуючи упереджені формулювання на кшталт: «українство не лікується» та «неадекватний українець».

Російська пропаганда поширює цей фейк, щоб дискредитувати українців на міжнародній арені, створюючи образ агресивної та неадекватної нації. Використовуючи непідтверджені заяви та маніпулятивні формулювання, вони намагаються підірвати рівень підтримки України серед західної громадськості. Крім того, такі вкиди спрямовані на внутрішню російську аудиторію, щоб створити ілюзію загрози з боку України та відвернути увагу від власних злочинів Кремля.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.