Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Вересня станом на 940 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2399
Фейк
732
Маніпуляція
714
Меседж
509
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Сили оборони України планують «підірвати» ДніпроГЕС

Прокремлівські ресурси тиражують повідомлення, начебто українські військові планують підірвати ДніпроГЕС, щоб спричинити цим «велику кількість» жертв і згодом перекласти відповідальність за ці дії на Росію. Мовляв, Москва не вдається до обстрілів цивільної інфраструктури й такий крок може бути лише справою рук ЗСУ.

Фактчекери Центру протидії дезінформації пишуть, що ці вкиди слугують лише нагнітанням ситуації навколо стану критичної інфраструктури України. Ідеться про те, що ніхто з українських військових «не планує» підривати ДніпроГЕС, це лише елемент російської дезінформаційної кампанії.

Насправді ж це Росія обстрілює елементи критичної інфраструктури, житлові будинки та вбиває мирне населення. І все, що вона намагається зробити, поширюючи такі повідомлення, — лишень залякати українців і породити в них відчуття недовіри до держави та до Сил оборони України. 

Ще на початку березня 2024 року український прем’єр Шмигаль повідомляв, що Україна пройшла зиму без «блекаутів та графіків відключення». Через надійний захист енергооб'єктів, найбільш імовірно, не вдалося їх пошкодити. Проте країна-терорист не полишає спроби знищити Україну, зокрема й погрожуючи майбутніми «обстрілами». І демонструє це як так звану «відповідь» українським військовим

Ось, наприклад, журналісти Bloomberg пишуть, що російсько-українська війна вступила в нову фазу. Українські дрони починають атакувати енергетичну інфраструктуру Росії, розроблену в радянські часи. З початку 2024 року Україна здійснила близько 15 атак безпілотниками на нафтопереробні заводи в дев'яти російських регіонах. 

Тобто українські атаки демонструють вразливість Росії й водночас неможливість їм ефективно протистояти. Щоб не деморалізувати росіян, у Кремлі будують різноманітні теорії щодо «ударів відплати». До прикладу, російське Міноборони у своєму телеграм-каналі назвало масовану атаку 22 березня 2024 року «ударом відплати» Україні за її «незаконні» обстріли. 

А ще раніше, в ніч на 30 грудня 2023 року, відбувся обстріл військових об’єктів у Бєлгородській області, проте в результаті непрофесійної роботи російської ППО уламки ракет упали на центр міста Бєлгород і на житловий сектор.

Тобто у Кремлі шукають способи роз’ятрити українське суспільство, штампуючи ось так меседжі-лякалки. 

Фейк Валерій Залужний нібито отримав $53 млн за відмову від своїх політичних амбіцій

У мережі поширюють нібито сюжет від ВВС, у якому йдеться, що Валерій Залужний буцімто отримав 53 млн доларів за відмову «від своїх амбіцій у політиці». А журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв буцімто вивчив деталі цієї домовленості й також підтверджує інформацію про отримання грошей. Це — брехня. 

Аналітики VoxCheck дослідили кейс і з’ясували, що фейкороби вирізали частини з різних записів та змонтували в одне відео. Журналіст Еліот Хіггінс також назвав запис фейковим.

Насправді ВВС не публікувала такого сюжету на жодних своїх сторінках у соціальних мережах. Також ми не знайшли цього запису на сторінці розслідувачів Bellingcat. Тоді як керівник Bellingcat Еліот Хіггінс на своїй сторінці в Х назвав це відео фейковим. Щобільше, в іншому дописі Хіггінс вказав, що Христо Грозєв понад рік не працює в Bellingcat. Тож він і не міг від імені організації будь-що коментувати. 

Фейк Український оператор Vodafone продає номери полеглих військовослужбовців

У мережі поширюють нібито рекламний ролик мобільного оператора Vodafone, присвячений новій акції пам’яті «Номер героя». Як стверджують у рекламі, Vodafone почне продавати номери телефонів загиблих героїв за 100$, щоб зібрати кошти на Збройні сили України. Це — брехня. 

Фактчекери проєкту StopFake проаналізували вкид і визначили, що ролик є підробленим. Компанія Vodafone ніколи не публікувала такого відео на своїх каналах, що вона і підтвердила Центру протидії дезінформації.

Крім того, влітку 2023 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомляв, що номери телефонів загиблих та зниклих безвісти захисників не продаватимуть протягом двох років. 

За стандартною процедурою, цей термін становить рік. Але як пояснив Федоров, «зазвичай через рік без використання номер надходить у вільний продаж — так ви можете отримати повідомлення "Коханий приєднався до Viber", коли його немає серед живих». Ініціативу підтримали українські мобільні оператори. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Захід нібито «не зміг» спростувати факт використання Україною хімічної зброї

На початку березня 2024 року відбулася 105-та сесія Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), що працює при ООН. У Кремлі на тлі цього почали стверджувати, що українські військові використовують різні саморобні боєприпаси й гранати, які «містять у собі токсичні хімічні субстанції». І як наслідок прокремлівські медіа написали, що країни ОЗХЗ нібито не змогли спростувати «факти, надані російською стороною». Це — брехня. 

Фактчекери StopFake дослідили цей кейс і визначили, що однією з основних тем засідання ОЗХЗ справді стало застосування хімічної зброї у війні проти України. Однак члени Ради відкинули всі звинувачення Росії на адресу України, назвавши їх «кампанією з дезінформації», спрямованою на створення плутанини в Раді та на дискредитацію ОЗХЗ. Росію також звинуватили в поширенні необґрунтованих звинувачень щодо ймовірних «планів» України з використання хімічної зброї на власній території.

Причому, згідно зі звітами, представленими на обговорення ОЗХЗ, російські окупанти активно використовують проти українських сил оборони так звані «засоби для боротьби з масовими заворушеннями» (riot control agents) — хімічні сполуки, які тимчасово позбавляють людей можливості функціонувати, спричиняючи подразнення слизових оболонок, дихальних шляхів і шкіри. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Єнс Столтенберг нібито підтвердив причетність НАТО до атак на російський флот

Російські медіа дописують, що Єнс Столтенберг нібито визнав причетність НАТО до атак на російський Чорноморський флот. Однак це — неправда. 

Аналітики StopFake узялися за цей кейс і встановили, що фейк ґрунтується на виступі Генерального секретаря НАТО 14 березня 2024 року. Тоді Єнс Столтенберг представив свій звіт за 2023 рік, у якому висвітлюються всі аспекти роботи Північноатлантичного альянсу за минулий рік. 

Розмірковуючи про підтримку України з боку НАТО, Столтенберг зазначив, що у 2023 році низка країн-членів уперше надіслали Україні системи великої дальності — британські ракети Storm Shadow і французькі SCALP. Також союзники погодилися поставити на озброєння України літаки F-16. Столтенберг окремо наголосив: «Україна потребує ще більшої підтримки, і вона необхідна їй зараз. В українців не вичерпується мужність. У них вичерпуються боєприпаси».

Столтенберг підкреслив, що все це свідчить про високий рівень професіоналізму Сил оборони України. І зазначив, що успіхи України в Чорному морі стали можливими, зокрема, завдяки підтримці країн-членів НАТО, які надали ЗСУ сучасне озброєння як важливі інструменти для протидії російській агресії в Чорному морі.

Ці слова росіяни використали як аргумент, що нібито НАТО «підтвердив причетність» до українських атак. Хоча ішлося винятково про постачання зброї. 

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Папа Римський нібито привітав Путіна з «перемогою» у виборах

Російські медіа пишуть, буцімто Папа Римський Франциск привітав Володимира з Путіна з так званою перемогою на «виборах» у Росії. Проте це — брехня. 

Фактчекери StopFake дослідили цей кейс і з’ясували, що пресслужба Ватикану  спростувала цю інформацію у пропагандистському виданні RIA News, яке саме й опублікувало цей фейк. Згодом цю інформацію розтиражували й інші медіа. 

Тоді як увесь демократичний світ одноголосно засуджує такі «вибори», називаючи їх авторитарними й репресивними, — знайшлися й ті, хто визнав легітимність «громадянського волевиявлення». Це такі «дружні країни» як КНДР, Куба, Венесуела, Білорусь, Болівія, Узбекистан, Таджикистан. А лідер Китаю навіть надіслав вітання-телеграму Путіну. 

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.