Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2653
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Чергові вигадані «звірства» ЗСУ в Курській області

Пропагандисти просувають інформацію про вигадані «звірства» ЗСУ в Курській області. Зокрема, депутат Держдуми Росії Микола Іванов звинувачує українських військових у створенні «катівень у домах мирних жителів», спаленні сіл та знищенні соціальної інфраструктури. Особливу увагу пропагандисти звертають на «долю 45 дітей», яких начебто «вивезли в Україну для торгівлі органами», через що «на Заході впала ціна на донорські органи». Також заявляється про буцімто «викрадення худоби та зерна». 

Російський нардеп не надав жодних підтверджень своїх заяв, які можна перевірити незалежно. Схожі заяви російська пропаганда часто поширює для маніпуляцій без фактичної основи. Твердження про «зниження цін на донорські органи» є абсурдним та підсилює вже наявний меседж пропаганди про Україну як «центр чорної трансплантології». Система трансплантації органів має високі стандарти перевірки їх походження та міжнародного моніторингу.

Подібні вкиди спрямовані на відволікання уваги від дій Росії, зокрема її агресії проти України та злочинів у її рамках, скоєних російськими військовими. Ці заяви є частиною інформаційно-психологічної війни, спрямованої на дискредитацію України та створення викривленої реальності для російської аудиторії. Крім того, у такий спосіб вони мають на меті деморалізувати опонента. 

Фейк Несправжня обкладинка Charlie Hebdo, що висміює Зеленського

Пропагандисти поширюють в анонімних телеграм-каналах інформацію, що французьке сатиричне видання Charlie Hebdo нібито розмістило на обкладинці карикатуру на президента України Володимира Зеленського, зобразивши його у вигляді горбаня із Нотр-Даму, якого уникають лідери Франції та США. Однак ця обкладинка є підробкою. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з’ясували, що реальна дата випуску журналу (щосереди) і справжня обкладинка з іншими сюжетами доводять, що її створили російські пропагандисти. 

Фейки, подібні до підробленої обкладинки Charlie Hebdo, спрямовані на створення негативного образу президента Зеленського та української влади, а також підрив міжнародної підтримки України. Підробки, що висміюють Україну, покликані формувати враження, що західні країни нібито зменшують свою допомогу й підтримку. Через такі дії намагаються зневірити українців у міжнародній підтримці та посіяти розбіжності серед союзників України. Це елементи ширшої інформаційної війни, спрямованої на ослаблення України.

Фейк Українські військові нібито тікають із Курахового

Пропагандисти заявляють в анонімних телеграм-каналах про нібито хаотичну втечу частин українських військових із Курахового, серед яких більшість — територіальна оборона та мобілізовані. Насправді ця інформація є черговим фейком. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Радник командування ДШВ Олексій Мочанов спростував ці заяви, наголосивши, що вони є абсолютною брехнею. Він закликав українців зберігати інформаційну гігієну та не піддаватися на маніпуляції ворога, який вдосконалює свої дезінформаційні кампанії.

Російська пропаганда поширює такі дезінформаційні вкиди, щоб посіяти паніку, зневіру й хаос серед українців, особливо серед родичів військовослужбовців. Ці заяви намагаються деморалізувати українське суспільство, підірвати довіру до сил оборони та створити видимість успіхів російської армії. Такі повідомлення також спрямовані на те, щоб відволікати увагу від реальних проблем і втрат з боку Росії, одночасно намагаючись зламати бойовий дух українських військових та їхніх близьких через психологічний тиск.

Меседж «Орєшнік» нібито вдосконалить ядерну доктрину Росії

Російський диктатор Путін заявив, що ядерна доктрина Росії залишиться незмінною, проте за наявності більшої кількості таких ракет, як «Орєшнік», вона нібито буде вдосконалюватися. Це твердження вкладається в ширшу кампанію Кремля щодо ядерного шантажу. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці наголошують, що Росія насправді використовує ракети «Орєшнік» насамперед у пропагандистських цілях для ескалації страхів і дестабілізації. Після ракетного удару по Дніпру 21 листопада Росія активізувала інформаційну кампанію: білоруський диктатор Лукашенко 10 грудня анонсував розміщення ракет у Білорусі, а Путін порівняв «Орєшнік» із ядерною зброєю. Такі заяви супроводжуються виступами агентів впливу Росії за кордоном, які нагнітають істерію.

Ця скоординована інформаційно-психологічна операція має на меті тиск на Захід для зниження військової підтримки України. Активізація операції відбулася після зустрічі президента України Володимира Зеленського з Еммануелем Макроном та Дональдом Трампом у Парижі 7 грудня, що підкреслює зв’язок цих дій із посиленням підтримки України з боку її партнерів.

Меседж Україна нібито причетна до подій у Сирії

Пропагандисти продовжують тиражувати міфи про «український слід» у Сирії, зокрема заяви про співпрацю ГУР МО України з угрупуваннями на кшталт «Хайят Тахрір аш-Шам», додаючи їх до своїх виступів у міжнародних організаціях. Медіа, лояльні до режиму Асада, також активно поширюють такі вигадки. Наприклад, сирійська газета «Аль-Ватан» заявляла про нібито вербування бойовиків генералом Будановим. 

Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Його фахівці помітили, що російська пропаганда суперечить сама собі: з одного боку, заявляє про ліквідацію бойовиків у 2015 році, а з іншого — стверджує, що вони співпрацюють з Україною. Після краху режиму Асада, сирійські медіа визнали свої фейки, проте Росія продовжує наполягати на своїх дезінформаційних тезах. 

Ця стратегія дискредитації України розкриває суперечності в російській пропаганді, яка потрапила у власну пастку, не здатна пояснити свої численні вигадки. Заяви про те, що Україна вербує або озброює сирійських бойовиків, є безпідставними і не підтверджуються жодними доказами. Їхня мета – відволікти увагу від дій Росії та її воєнних злочинів у Сирії й Україні. Російська пропаганда створює такі вигадки, щоб дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти і змістити акцент із російських деструктивних дій у регіоні. Ця стратегія також спрямована на легітимізацію російської агресії, зображуючи її як нібито боротьбу зі світовим тероризмом.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.