Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

07 Травня станом на 1168 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Кремлівські міфи про 9 травня: деконструкція маніпуляцій

Росія активно просуває низку міфів та дезінформації зосереджених навколо 80-річчя закінчення Другої світової війни, намагаючись виправдати свою агресію проти України. Команда експертів порталу EUvsDisInfo розбиралася у основних міфах у циклі матеріалів.  

«Москва - єдине місце святкування перемоги над нацизмом»

Російське керівництво наполегливо переконує світ, що лише Росія є релевантним місцем для святкування перемоги над нацизмом. При цьому російський агітпроп звинувачує Європу у «неонацизмі» чи «єврофашизмі» та стверджує, що тільки росіяни є справжніми спадкоємцями військової слави Радянського Союзу. Кремль також поширює наративи про те, що сучасна Росія є центром збору світових лідерів для відзначення подій Другої світової війни. 

Скромна міжнародна присутність

Цього року на святкуваннях у Москві підтвердили присутність лише близько десятка світових лідерів. Це разючий контраст порівняно з минулими роками.

Для порівняння, на святкуванні 60-річчя перемоги у 2005 році до Москви прибули всі лідери країн-союзників у Другій світовій війні, очільники європейських держав, представники G20, Центральної Азії та багатьох інших регіонів. Російський державний вебсайт, присвячений пропагуванню щорічного параду Перемоги, досі використовує фото 2005 року із зібранням світових лідерів у Москві як головне зображення розділу про ті святкування.

Скриншот офіційного російського ресурсу присвяченого святкуванню 9 травня

У 2015 році, на 70-ту річницю, міжнародна присутність була вже значно меншою. Це був перший День Перемоги після незаконної анексії Криму в 2014 році, коли Москва втратила привабливість як місце міжнародних зібрань.

Альтернативні дати та місця

Важливо зазначити, що значні святкування Другої світової війни відбуваються й в інших місцях. Одне з найпомітніших – Київ, де 80-річчя відзначають 8 травня – саме в день капітуляції нацистської Німеччини. Попри те, що документ було підписано 7 травня у французькому Реймсі, офіційне підтвердження всіма союзними державами відбулося 8 травня у Берліні.

Цей факт руйнує ще один кремлівський міф про особливу роль Росії у відзначенні перемоги над нацизмом.

Про спробу Росії «модернізувати» святкування 9 травня йшлося у статті «Детектор Медіа».

Дезінформаційна кампанія щодо напису на могилі вояків УПА у Польщі

Грузинські фактчекери MythDetector зафіксували поширення дезінформаційної кампанії у російськомовному сегменті Facebook, зокрема у Естонії, пов'язаної із незаконною зміною меморіальної дошки на похованні бійців Української повстанської армії (УПА) у Польщі. Зафіксовані акаунти у Facebook, які мають ознаки «ботів», поширили проросійські пропагандистські наративи, використовуючи однакову лексику та звороти, що має ознаки цілеспрямованої кампанії з дезінформації. 

Зокрема, вони підтримали акт вандалізму, який розслідує польська поліція, через незаконну зміну таблиці на похованні. Автори дописів просувають тезу про «відновлення історичної справедливості», а всі дописи на різних акаунтах починаються однаковою фразою «на могилі українців у Польщі додали важливу інформацію». 

Скриншоти сторінок у Facebook, що поширювали дезінформаційну кампанію

Контекст. 22 квітня польське медіа ZLUBACZOWA.PL написало, що на братській могилі воїнів УПА в Монастирці з’явилася нова табличка, зміст якої суттєво відрізняється від попередньої версії. Напис на новій плиті: «Братська могила українців, учасників УПА, відповідальних за терор і геноцид проти беззахисного польського, українського та єврейського населення. Господи Боже, помилуй їх і не зарахуй їм за ті жахливі вчинки, які вони вчинили проти своїх братів». Також додано цитату: «Пробачити не означає забути, а зцілити біль». На хресті замість українського тризуба з’явився християнський хрест. Раніше на надгробках бійців Української повстанської армії (УПА) було написано: «Українці, які загинули в боях з НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ Радянського Союзу)».

За інформацією Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, незаконно встановлені таблички з пам’ятника та братської могили воїнів Української повстанської армії на горі Монастир поблизу польсько-українського кордону уже демонтовано на початку травня 2025 року. 

Російська пропаганда використовує такі дезінформаційні кампанії з метою налаштувати поляків та українців один проти одного, та розпалити конфлікт навколо питань переосмислення спільної історії двох держав.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.