Кремлівські міфи про 9 травня: деконструкція маніпуляцій
Росія активно просуває низку міфів та дезінформації зосереджених навколо 80-річчя закінчення Другої світової війни, намагаючись виправдати свою агресію проти України. Команда експертів порталу EUvsDisInfo розбиралася у основних міфах у циклі матеріалів.
«Москва - єдине місце святкування перемоги над нацизмом»
Російське керівництво наполегливо переконує світ, що лише Росія є релевантним місцем для святкування перемоги над нацизмом. При цьому російський агітпроп звинувачує Європу у «неонацизмі» чи «єврофашизмі» та стверджує, що тільки росіяни є справжніми спадкоємцями військової слави Радянського Союзу. Кремль також поширює наративи про те, що сучасна Росія є центром збору світових лідерів для відзначення подій Другої світової війни.
Скромна міжнародна присутність
Цього року на святкуваннях у Москві підтвердили присутність лише близько десятка світових лідерів. Це разючий контраст порівняно з минулими роками.
Для порівняння, на святкуванні 60-річчя перемоги у 2005 році до Москви прибули всі лідери країн-союзників у Другій світовій війні, очільники європейських держав, представники G20, Центральної Азії та багатьох інших регіонів. Російський державний вебсайт, присвячений пропагуванню щорічного параду Перемоги, досі використовує фото 2005 року із зібранням світових лідерів у Москві як головне зображення розділу про ті святкування.

У 2015 році, на 70-ту річницю, міжнародна присутність була вже значно меншою. Це був перший День Перемоги після незаконної анексії Криму в 2014 році, коли Москва втратила привабливість як місце міжнародних зібрань.
Альтернативні дати та місця
Важливо зазначити, що значні святкування Другої світової війни відбуваються й в інших місцях. Одне з найпомітніших – Київ, де 80-річчя відзначають 8 травня – саме в день капітуляції нацистської Німеччини. Попри те, що документ було підписано 7 травня у французькому Реймсі, офіційне підтвердження всіма союзними державами відбулося 8 травня у Берліні.
Цей факт руйнує ще один кремлівський міф про особливу роль Росії у відзначенні перемоги над нацизмом.
Про спробу Росії «модернізувати» святкування 9 травня йшлося у статті «Детектор Медіа».