Дезінформаційна кампанія щодо напису на могилі вояків УПА у Польщі
Грузинські фактчекери MythDetector зафіксували поширення дезінформаційної кампанії у російськомовному сегменті Facebook, зокрема у Естонії, пов'язаної із незаконною зміною меморіальної дошки на похованні бійців Української повстанської армії (УПА) у Польщі. Зафіксовані акаунти у Facebook, які мають ознаки «ботів», поширили проросійські пропагандистські наративи, використовуючи однакову лексику та звороти, що має ознаки цілеспрямованої кампанії з дезінформації.
Зокрема, вони підтримали акт вандалізму, який розслідує польська поліція, через незаконну зміну таблиці на похованні. Автори дописів просувають тезу про «відновлення історичної справедливості», а всі дописи на різних акаунтах починаються однаковою фразою «на могилі українців у Польщі додали важливу інформацію».

Контекст. 22 квітня польське медіа ZLUBACZOWA.PL написало, що на братській могилі воїнів УПА в Монастирці з’явилася нова табличка, зміст якої суттєво відрізняється від попередньої версії. Напис на новій плиті: «Братська могила українців, учасників УПА, відповідальних за терор і геноцид проти беззахисного польського, українського та єврейського населення. Господи Боже, помилуй їх і не зарахуй їм за ті жахливі вчинки, які вони вчинили проти своїх братів». Також додано цитату: «Пробачити не означає забути, а зцілити біль». На хресті замість українського тризуба з’явився християнський хрест. Раніше на надгробках бійців Української повстанської армії (УПА) було написано: «Українці, які загинули в боях з НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ Радянського Союзу)».
За інформацією Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, незаконно встановлені таблички з пам’ятника та братської могили воїнів Української повстанської армії на горі Монастир поблизу польсько-українського кордону уже демонтовано на початку травня 2025 року.
Російська пропаганда використовує такі дезінформаційні кампанії з метою налаштувати поляків та українців один проти одного, та розпалити конфлікт навколо питань переосмислення спільної історії двох держав.