Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Січня станом на 1064 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2652
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Російська армія зруйнувала «опорний пункт українських військових» на льодовій арені в Дружківці

Російські ЗМІ та телеграм-канали пишуть, що 2 січня ракети зруйнували «опорний пункт та склад боєкомплектів», який був начебто розташований на льодовій арені «Альтаїр» у Дружківці. Але це фейк.

Як пише StopFake, і місцева влада, і місцеві жителі підтверджують: «Альтаїр» використовували як склад гуманітарної допомоги. Наприклад, начальниця відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Дружківської ДВА Юлія Пивовар у коментарі для видання Свої.City

«Це абсолютно не військовий об’єкт. Це цілком цивільний об’єкт. На льодовій арені у нас розміщувався склад гуманітарної допомоги, тобто там у нас були матраци, ковдри, подушки, там були місткості для питної води, безпосередньо сам запас питної води, який у нас був у громаді. Були там засоби для обігріву, тобто буржуйки, обігрівачі. Це загалом той об’єкт, який ми використовували для зберігання гуманітарної допомоги. Жодного військового там ніколи не було від початку війни», — сказала Пивовар. Цю інформацію підтверджують і місцеві жителі у соцмережах, пише StopFake.

Російські пропагандисти писали, що начебто «обгорілі матраци» і є доказом того, що на льодовій арені був пункт розташування українських військових, але жодних інших доказів не наводять. Натомість на численних відео та фото, що з’явилися в мережі та українських ЗМІ одразу ж після влучання в арену, видно багато пляшок із водою, ті самі матраци та інші предмети, що свідчать: на арені був гуманітарний склад. Ані військової техніки, ані поранених чи загиблих внаслідок вибуху немає. Сторож, який охороняв склад, не постраждав, заявила Пивовар.

Маніпуляція Україна вимагає знищити Білорусь, відкривши другий фронт

Така інформація з'явилася в російських пропагандистських медіа і в телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. Мовляв, в Україні «закликали» відкрити другий фронт і «знищити Білорусь».

У повідомленнях пропагандистів йдеться, що до таких дій закликав експредставник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов в ефірі телеканалу FreeДом. На думку пропагандистів, українці прагнуть «стерти Білорусь у пил». Також повідомляється, що Селезньов буцімто закликав завдати ударів по військових цілях та критичній інфраструктурі на території Білорусі, використовуючи американські системи HIMARS. Проте все це — маніпуляція. На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake.

У коментарі фактчекерам Селезньов спростував твердження пропагандистів і пояснив, що насправді в інтерв'ю йшлося про те, що на якусь атаку з території Білорусі має бути адекватна відповідь. Про жодну вимогу відкрити другий фронт не йшлося.

Як пише StopFake, в інтерв'ю FreeDom Владислав Селезньов говорив про застосування систем HIMARS по білоруській території, відповідаючи на запитання про те, які наслідки будуть для білоруського режиму, якщо Білорусь таки вступить у війну проти України. На це Селезньов відповів, що в такому разі білоруський режим впаде, а білоруська армія, хоч і проводить багато часу на полігонах, не готова брати участь у війні, а також добре обізнана про те, як їх зустрічатимуть в Україні.

Однак російській пропаганді вигідно тиражувати тезу про агресорку Україну, яка буцімто готова розпочинати війни в інших країнах та стирати їх на пил. Поширюючи такі тези, Росія намагається виправдати свою агресію в Україні, демонструючи, що вона насправді нібито не є агресором, а навпаки — захищає світ від агресивних дій України, стримує її.   

Фейк Україна погрожує Німеччині війною

Таку тезу поширюють російські пропагандистські медіа, а також телеграм-канали, що транслюють проросійську риторику. У повідомленнях йдеться, що Україна перейшла до «агресивного шантажу» європейських союзників і нібито почала «відверто погрожувати розв'язуванням бойових дій» на території Євросоюзу в разі відмови від постачання Збройним силам України важкої бронетехніки.

На думку пропагандистів, якщо німці не передадуть Києву важку бронетехніку, європейцям доведеться забути про спокій. У повідомленнях додають, що водночас іноземці вже зрозуміли всю небезпеку загравання з київським режимом. Проте все це — фейк. Україна не погрожує Німеччині війною. На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake.

За їхніми даними, дезінформація базується на цитаті секретаря Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України Олексія Данілова, яка пролунала 4 січня. Проте Данілов не робив жодних заяв щодо наміру України «розв'язати війну в Європі».

Секретар РНБО міркував про ризики для країн Європейського Союзу, які виникли у зв'язку зі збройною агресією Росії проти України. Тобто навпаки Данілов говорив про можливе розширення російської агресії на інші країни Європи.

Поширюючи такі фейки, російська пропаганда прагне підживити наратив, що нібито агресором є Україна, через яку Європою поширюється війна. У такий спосіб Росія перекладає відповідальність за свої дії, через які страждають мільйони людей, на Україну. Мовляв, якби не Україна й не дії київської влади, війни не було б. Проте сама Росія розпочала війну в Україні ще у 2014 році, окупувавши частини двох областей й анексувавши Крим.  

Фейк Олена Зеленська витрачає на аксесуари десятки тисяч євро

У німецькомовному сегменті фейсбуку та твіттеру поширюється фото, на якому зображена Олена Зеленська в приватному літаку. Підписи на фото свідчать про вартість речей та прикрас, які вона начебто надягнула. Зокрема, годинник Rolex за 18 000 євро, а також дві сумки Louis Vuitton за 20 000 євро кожна. В постах з цим фото в соцмережах користувачі пишуть, що начебто дружина президента України витратила 40 тисяч євро на різдвяні подарунки під час свого останнього візиту до Парижа в грудні 2022 року. А звичайні українці гинуть та жебракують, поки вона витрачає гроші на прикраси. Але це фото — фейк: обличчя Зеленської вмонтували в фото іншої реальної людини.

На фото звернули увагу німецькі фактчекери з видання Correctiv, які з’ясували, що на оригінальному фото зображений підприємець Ричард Харт, який розмістив своє фото у твіттері в квітні 2022 року.

Фотофейк з Зеленською став міжнародним: написи про ціну прикрас та аксесуарів різні, і він циркулює в різних національних сегментах соцмереж. Але раніше фейк про «шопінг на 40 тисяч євро» Олени Зеленської поширювали виключно російські ЗМІ. Першоджерелом цього фейку був  анонімний акаунт у твіттері, який раніше поширював дезінформацію про українських та європейських політиків.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.