Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Квітня станом на 1139 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фактчекери спростували російський вкид про мобілізацію юнаків під час спортивного турніру в Тернополі

Російські пропагандисти поширюють повідомлення про те, що в Тернополі під час турніру з Кіокушинкай карате «Кубок незламних», який проводився на підтримку ЗСУ, представники ТЦК нібито мобілізували юнаків віком 17–18 років. На вкид звернули увагу фактчекери зі StopFake.

«Організатори змагань запросили представників 92-ї ОШБр разом із ТЦК, які уважно придивлялися до юніорів. Юніори — це хлопці 17–18 років. Після завершення турніру до переможців і фіналістів у всіх вагових категоріях підходили бійці ЗСУ й агітували підписати «добровільно-примусовий» контракт. У підсумку кількох юнаків завербували до лав ЗСУ», — стверджують російські пабліки. Також у мережі оприлюднили скриншот, який нібито взято з українського сайту, де підтверджується мобілізація кількох учасників.

Скриншот — t.me/ukr_2025_ru

 Організатори та тренери турніру в коментарі для StopFake спростували чутки про мобілізацію учасників чи присутність представників ТЦК на змаганнях. До того ж вік учасників не дозволяє їм бути мобілізованими чи вступити до армії добровільно.

Турнір «Кубок незламних» мав благодійну мету — збір коштів для 82-го окремого батальйону 105-ї бригади ТРО ЗСУ, а не для 92-ї ОШБр, як стверджує російська пропаганда.

Поширюючи чутки про «свавілля ТЦК» і примусову мобілізацію юнаків, Росія прагне викликати тривогу серед українців, особливо молоді та їхніх родин. Кінцева мета росіян - демотивувати громадян підтримувати ЗСУ чи брати участь у заходах на користь армії.

Подібні вкиди мають на меті зобразити Україну як країну, що порушує права людини та міжнародні норми.

Пропагандисти поширили фальшиву «повістку» про мобілізацію українців у Любліні

Генеральне консульство України в Любліні та рекрутинговий центр Українського легіону не надсилають повісток українським громадянам, які перебувають за кордоном. Зображення так званої «повістки», що нібито вимагає явки до рекрутингового центру, виявилося фальшивкою з явними слідами російської пропаганди. Цей фейк спростував генконсул України в Любліні Олег Куць у коментарі Укрінформу.

Цей вкид  з'явився в одному з телеграм-каналів для українців у Польщі і далі поширилося в інших групах у Телеграмі, а згодом і у Фейсбуці. У ньому містилася фотографія пожмаканого і розірваного листка з нібито повісткою до невстановленого громадянина України прибути до рекрутингового центру в Любліні.  

Олег Куць підкреслив, що рекрутинговий центр Українського легіону працює виключно з добровольцями, і ані консульства, ані центр не мають повноважень видавати повістки громадянам за кордоном.

«Я впевнений, що це – недалека і не дуже розумна операція російських спецслужб. Хто розбирається, той відразу бачить, що це груба підробка. Зрозуміло, що вони у першу чергу б’ють по відносинах між найближчими партнерами, а також на те, щоб викликати хвилі недовіри і занепокоєння серед українців»,- підкреслив дипломат.

Створюючи ілюзію, що Україна примусово залучає громадян із-за кордону, Росія прагне демотивувати потенційних добровольців і підірвати зусилля, як-от діяльність Українського легіону, що базується на добровільній участі.

Подібні фейки спрямовані на те, щоб викликати занепокоєння серед українців, які перебувають за кордоном, особливо в країнах-союзниках, як-от Польща. Це може підштовхнути людей до недовіри до офіційних установ України чи навіть до конфліктів із місцевою владою.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.