Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Fake Euronews нібито показав сюжет про те, що заява Посольства України у Франції розлютила французьких фермерів

Пропагандисти в російськомовних телеграм-каналах опублікували відео, в якому стверджується, що заява Посольства України у Франції обурила французьких фермерів. У відео з логотипом медіакомпанії Euronews демонструється «документ», який, за словами авторів таких дописів, свідчить про те, що Посольство України закликало фермерів завершити свій протест і об'єднатися, як українці, на користь своєї Батьківщини. Згідно з відео, лідер профспілки фермерів відреагував на це, заявивши, що Україна не має права нічого вимагати від Франції і має залишити свою думку при собі. Мовляв, через цю заяву фермери закидали Посольство гноєм. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту MythDetector. Вони з'ясували, що хоч у відео і використовується логотип Euronews, це медіа ніколи не публікувало подібного контенту. Також не підтвердилась інформація про те, що фермери закидали посольство гноєм. Про це не писали такі місцеві медіа як France 24 та Le Monde. Початкові кадри відео демонструють протест фермерів, але вони були зняті не перед Посольством України, а перед будівлею регіональної ради в місті Діжон. Автори відео стверджують, що заява Посольства України датована 7 лютого, і тому фермери повинні були б протестувати в наступні дні, проте відео, яке використовується, поширюється в соціальних мережах з грудня 2023 року. Крім того, заяви, про яку говорять пропагандисти, немає на офіційних ресурсах Посольства.

Фактчекери організації Open також перевірили це відео з логотипом Euronews. Вони порівняли підпис на вигаданому документі, приписаному українському послу Вадиму Омельченку, з його справжнім підписом. Виявилося, що, серед інших неточностей, підпис, показаний у відео, не відповідає справжньому підпису посла. Також відео фальсифікувало коментар Арно Руссо, лідера найбільшої фермерської профспілки Франції. Знімки, на яких показано фальшивий текст заяви Руссо на екрані, були вирізані з інтерв'ю, опублікованого 2 лютого.

З початку російської агресії проти України з'являлися сфальшовані відео з логотипами різних іноземних медіа. Вони здебільшого стосувалися подій в Україні та на Заході й мали на меті дискредитувати Україну і країни ЄС. Це особливо актуально в контексті протестів фермерів по всій Європі, які намагається підживлювати Росія. «Детектор медіа» нещодавно опублікував дослідження щодо того, як саме це робить російська пропаганда та яку роль у цьому відіграють праворадикальні рухи.

NGO “Detector Media” has been working for our readers for over 20 years. In times of elections, revolutions, pandemics and war, we continue to fight for quality journalism. Our experts develop media literacy of the audience, advocate for the rights of journalists, and refute Russian disinformation.

“Detector Media” resumes the work of our Community and invites those who believe that the media should be better: more professional, truthful and transparent.

Join