Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Травня станом на 1184 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Пропагандисти вигадали фейк про участь ТЦК в університетських екзаменах

Прокремлівські Telegram-канали поширили фейкове фото, на якому нібито зображене офіційне оголошення Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». У ньому йдеться про склад екзаменаційної комісії, до якої начебто включили представника Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Про це повідомляє «Укрінформ».

По-перше, у так званому оголошенні зазначено, що рішення щодо складу комісії ухвалено на засіданні вченої ради 2 травня 2025 року. Проте згідно з розкладом КПІ, у цей день жодного засідання не проводилося. Реально останні засідання вченої ради відбулися 14 квітня та 12 травня.

По-друге, дисципліна «Міжнародний комерційний арбітраж», яка згадується в оголошенні, не викладається на факультеті менеджменту та маркетингу. Її насправді викладають на кафедрі інформаційного господарства та адміністративного права факультету соціології і права.

По-третє, навчальна сесія в університеті ще навіть не розпочалася — вона стартує в червні.

В університеті відреагували на публікацію фейку, офіційно заперечивши участь представників ТЦК в екзаменаційних комісіях.

Мета поширення цього фейку — залякати студентів і створити враження, ніби осіб призовного віку відраховуватимуть з навчання для подальшої мобілізації. Подібні інформаційні атаки є частиною ширшої кампанії РФ із дестабілізації українського суспільства через паніку та дезінформацію.

Росіяни визнали власний фейк про "вихід до Дніпропетровщини"

Z-блогер Юрій Подоляка, відомий своєю проросійською позицією, публічно зізнався, що гучна заява про нібито «вихід військ РФ на межу Дніпропетровської області» виявилася фейком. За його словами, фото, яке активно поширювали російські Telegram-канали, було зроблене в межах піар-акції, а не внаслідок реального прориву фронту.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

«Наші хлопці з 90-ї танкової дійсно туди вийшли і зробили це фото. Але не в рамках штурмових дій із завданням закріпитися, а в рамках чисто піар-акції. На відході всі вони загинули», – написав Подоляка.

Зображення, яке буцімто демонструє присутність російських військових на адміністративному кордоні Дніпропетровської області, стало «сенсацією» в російському медіапросторі. Пропаганда одразу ж охрестила це «великим досягненням».

Однак вже за кілька годин українська сторона спростувала достовірність фото. А тепер, після заяви самого Подоляки, стало очевидно, що це була навмисна дезінформація.

Цей випадок вкотре демонструє, як кремлівська пропаганда використовує фейки не лише для впливу на зовнішню аудиторію, а й для маніпуляції власним населенням – навіть ціною життя своїх солдатів.

Фейкова обкладинка французького журналу L'Hémicycle, що нібито висміює Еманнюеля Макрона

На тлі поширення фейків та дезінформації щодо результатів виборів президента у Румунії, російські пропагандистські телеграм-канали підробили обкладинку журналу L'Hémicycle. На фейковій обкладинці розмішена карикатура Емануеля Макрона між черевиками чоловічої фігури, яка значно переважає за розміром зображеного Президента Франції. Такі фейки з'явилися водночас із твітами засновника Телеграм Павла Дурова у Іксі, в яких він звинуватив «розвідку однієї із західних держав» у втручанні у вибори у Румунії. Підпис на підробній обкладинці «Макрон vs. Дуров. Розмір має значення» пропагандисти прокоментували так: «з обкладинки ми відразу бачимо, у кого, на думку французів, немає проблем із розміром». 

Скриншот пропагандистського телеграм-каналу, що поширив фейкову обкладинку L'Hémicycle

Утім це фейк. Перевірка офіційного сайту журналу спростувала наявність схожої обкладинки у останнього, або попередніх, друкованих чи електронних випусків L'Hémicycle.

Скриншот офіційного сайту L'Hémicycle із архівом справжніх випусків

Вже 20 травня Дуров у своєму дописі в Іксі відповів на твіт кандидата у президенти Джордже Сіміона про рішення оскаржити в Конституційному суді результати другого туру президентських виборів у Румунії: «Я готовий приїхати і свідчити, якщо це допоможе румунській демократії». 

22 травня Конституційний суд Румунії відхилив прохання Джордже Сіміона про анулювання президентських виборів, на яких виграв його опонент Нікушор Дан.

Подібні фейки це частина ширшої дезінформаційній кампанії, що має на меті дискредитувати вибори в Румунії, представити вибори у країнах ЄС як «змову еліт» та стимулювати недовіру до демократичних інститутів у країнах Східної Європи. 

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.