Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

11 Липня станом на 1233 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Спростовано російський фейк про «військовий крематорій» на Тернопільщині для спалення тіл полеглих бійців

Російські телеграм-канали поширюють фейкове відео, нібито зняте камерою спостереження, стверджуючи, що в Тернопільській області працює крематорій для спалювання тіл загиблих військових ЗСУ, щоб уникнути виплат компенсацій.

На це звернули увагу в Центрі протидії дезінформації РНБО України.

Скриншот ЦПД

Насправді це чергова вигадка російської пропаганди, стверджують аналітики. У Тернополі та Тернопільській області немає жодного діючого крематорію. Таким чином, відео та інформація, поширені ворожими телеграм-каналами, є фейком.

Такі чутливі теми, як доля загиблих військових, викликають сильні емоції. Фейки про крематорії мають на меті посіяти паніку, страх і недовіру серед українців, особливо серед родин військовослужбовців, щоб послабити моральний дух суспільства та викликати внутрішній розкол.

Звинувачення України в аморальних діях, таких як спалювання тіл, дозволяє Росії відвертати увагу від власних злочинів, зокрема масових убивств цивільних, бомбардувань мирної інфраструктури чи депортації українців. Це частина стратегії перекладання провини, щоб применшити власну відповідальність.

У Сумах наймають дітей збирати дрони за гроші для ЗСУ — розвінчано російський фейк

Пропагандисти поширюють фейк про те, що в Сумах дітям пропонують за гроші збирати дрони. За даними Центру протидії дезінформації, російські телеграм-канали поширюють зображення оголошення, нібито розміщеного в Сумах, яке пропонує дітям літній підробіток зі складання безпілотників за винагороду.

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) спростували цю інформацію, заявивши: «Це грубий фейк російської пропаганди. У Сумах таких оголошень немає, а вказаний у них номер телефону є недійсним».

Скриншот: ЦПД

За даними ЦПД, мета таких фейків — зобразити Україну як країну, що залучає дітей до військової діяльності. «Це частина пропагандистської кампанії, спрямованої на дискредитацію Збройних сил України та виправдання атак на цивільну інфраструктуру», — зазначили в Центрі.

Тема дітей є надзвичайно чутливою, оскільки викликає сильні емоційні реакції в будь-якому суспільстві. Поширюючи фейки, як-от про нібито залучення дітей у Сумах до збирання дронів, Росія прагне викликати обурення і страх, зображуючи Україну як аморальну державу, яка використовує дітей у військових цілях. Це допомагає формувати негативний образ України як серед російської аудиторії, так і в міжнародному просторі.

Російська пропаганда використовує подібні наративи, щоб виправдати удари по цивільній інфраструктурі України, стверджуючи, що такі об’єкти нібито використовуються для військових цілей, зокрема за участю дітей.

Звинувачуючи Україну в залученні дітей до війни, Росія відвертає увагу від власних дій, зокрема від воєнних злочинів, таких як депортація українських дітей з окупованих територій. За даними Міжнародного кримінального суду, Росія примусово депортувала тисячі українських дітей, що є порушенням міжнародного права.

Україна використовує територію Казахстану, щоб атакувати Росію безпілотниками, — росіяни поширюють фейк

Речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що 19 та 20 червня «кілька десятків» безпілотників Збройних сил України пролетіли над Західно-Казахстанською областю, щоб атакувати цілі в Росії. За її словами, «ми рішуче засуджуємо такі дії проти нашого союзника та члена ОДКБ. Цей інцидент вкотре демонструє безпринципну сутність неонацистської диктатури в Києві. Її лідери, які так люблять говорити про територіальну цілісність України, нехтують територіальною цілісністю інших країн, порушуючи її дедалі частіше. Очевидно, що злочинний режим Зеленського, вирощений НАТО, становить дедалі більшу й серйозну загрозу не лише для Росії, а й для країн, з якими Київ на словах намагається будувати конструктивний діалог».

На це звернули увагу розвінчувачі фейків проєктів The Insider та StopFake.

Влада Казахстану, однак, спростувала ці звинувачення. Представник Міністерства закордонних справ Казахстану Айбек Смадіяров заявив: «Інформація про те, що безпілотники запускаються з території Казахстану або пролітають над нею в напрямку Росії, не відповідає дійсності».

Попри це, уламки безпілотників регулярно знаходять у Західно-Казахстанській області. Вдалося встановити походження лише одного дрона: це російський безпілотник типу «Герань» (російська назва іранського «Шахеда»), що видно з написів на знімках, зроблених місцевими жителями.

Казахстанська влада чітко заявляє, що безпілотники, які літають над їхньою територією, запускає Росія. Вони вказують, що неподалік, в Ахтубінську Астраханської області, розташований випробувальний полігон 929-го Головного льотного випробувального центру Міноборони РФ імені Чкалова.

На початку червня перший заступник міністра оборони Казахстану Султан Камалетдінов зазначив: «Як відомо, переважна більшість, понад 90% безпілотних літальних апаратів, знайдених на території Західно-Казахстанської області, перебувають у межах території Головного льотного випробувального центру Російської Федерації. Це їхній полігон, і повітряний простір над ним використовується цим центром». На уточнювальне запитання журналістів, хто саме запускає ці безпілотники, він відповів: «Це Російська Федерація, яка запускає та тестує свої безпілотні літальні апарати».

Російська пропаганда, зокрема через заяви на кшталт Захарової, прагне зобразити Україну як агресивну, нестабільну державу, яка порушує міжнародні норми, наприклад, територіальну цілісність інших країн. Це підкріплює наратив про «неонацистську диктатуру» в Києві, який Росія використовує для виправдання своєї агресії, зокрема «денацифікації» як мети війни. Поширюючи фейки про українські дрони, Росія відволікає увагу від власних порушень повітряного простору Казахстану, перекладаючи провину на Україну.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.