Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

12 Квітня станом на 1143 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2733
Фейк
817
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: в США нібито значно зросла кількість кримінальних справ проти українських біженців за псування Tesla

Пропагандистські російські медіа на ТОТ і проросійські телеграм-канали поширили відеофейк, нібито «в США порушили понад 12 тисяч кримінальних справ проти українських біженців за псування автомобілів Tesla», з посиланням на міжнародне агентство новин Reuters. Про це повідомляють фахівці проєкту StopFake

Скриншот пропагандистського російського медіа на ТОТ, яке поширило підробне відео

Пропагандисти використали фірмовий стиль Reuters, від імені якого нібито й поширюється відео з такою інформацією, для створення чергового фейку, який дискредитує українців за кордоном.

У фейковому відео логотип Reuters використано у правому верхньому куті відеоролика, натомість у справжніх відео замість нього у спливній комірці зазвичай розміщено інформацію про місце або дату події. Перевірка фактчекерами показала, що ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах Reuters такого відео також немає. Фахівці StopFake також не знайшли коментарів американського адвоката Клея Дженкінса (Clay Jenkins) на сайті Reuters, від імені якого у відео описується ситуація з нібито масовим порушенням кримінальних справ проти українських біженців. 

Скриншот відео з офіційного сайту Reuters, на якому показано приклад розміщення інформації про місце події, замість логотипу агентства

Видання Newsweek зібрало офіційні заяви американських силових структур щодо пошкодження майна компанії Tesla у США. Перелічуючи десятки таких випадків, але аж ніяк не десятки тисяч, журналісти видання не пишуть про конкретну кількість порушених кримінальних справ. З посиланням на Федеральне бюро розслідувань (FBI), яке розслідує атаки на об’єкти та автомобілі Tesla, йдеться лише про кількох підозрюваних без згадки про те, чи це були українські біженці.

Активне поширення таких відеофейків через різні платформи свідчить про прагнення російського агітпропу вплинути на сприйняття українців за кордоном, зобразивши їх як небезпечний чи кримінальний елемент. Раніше ми вже писали про фейк щодо «депортації українських біженців із США»

Брехня про те, що українські біженці в ЄС готують «теракти заради заробітку»

Проросійські телеграм-канали запустили черговий відеофейк, спрямований на дискредитацію українських біженців у Європі. Про фейковий відеосюжет, нібито опублікований відомим німецьким новинним порталом t-online, повідомляє команда VoxCheck. У сфабрикованому відео стверджується, що українські біженці «причетні до підготовки терористичних актів з метою отримання грошей», а німецька поліція нібито вже «затримала сімох таких злочинців».

Скриншот проросійського телеграм-каналу, що поширив відеофейк

Перевірка офіційних ресурсів t-online – сайту і сторінок у соціальних мережах – не виявила жодного відео або статті з подібним змістом. Також про ознаки підробки свідчить нехарактерний для оригінальних відео німецького медіа стиль: у відеофейку використано інший шрифт для субтитрів, а логотип порталу розміщений протягом усього відео, тоді як справжній t-online використовує його лише на заставці. Важливим фактом є і те, що t-online не публікує відео англійською мовою, оскільки орієнтований на німецькомовну аудиторію. А фейковий сюжет поширюється саме англійською.

Скриншоти порівняння підробного (зліва) та оригінального (справа) відео t-online

Дослідники VoxCheck вказують і на відсутність підтверджень від німецької поліції. Жодного повідомлення на офіційних ресурсах федеральної поліції та Міністерства внутрішніх справ Німеччини про «затримання семи українських терористів» немає. Про такі випадки також не повідомляли жодні авторитетні німецькі медіа.

Поширення подібних фейків має чітку мету – створити негативний образ українських біженців в очах європейської спільноти. Пропагандисти намагаються зобразити їх як кримінальних елементів та потенційних терористів, що може призвести до погіршення ставлення до українців, які знайшли прихисток у Європі через російську агресію.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.