Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Липня станом на 1225 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк: шахраї з України нібито вкрали в ізраїльтян $80 млн

Російські пропагандисти поширили відеоматеріали з логотипом ізраїльського видання The Times of Israel, де звинуватили українців у крадіжці: громадяни Ізраїлю за 12 днів були ошукані на суму $80 млн. За версією, викладеною в російських джерелах, гроші, у вигляді донатів, мали піти на протиповітряну оборону Ізраїлю. 

Команда VoxCheck провела розслідування і розвінчала цей фейк.

Скриншот анонімного телеграм-каналу, який поширив фейк. Джерело: VoxCheck

Подібне відео відсутнє як на офіційному сайті, так і на сторінках соцмереж видання The Times of Israel.

Фейкороби також посилаються на поліцію Ізраїлю, яка нібито припустила, що сума крадіжки може бути більшою, оскільки не всі громадяни повідомили про грабунок. Проте така заява є безпідставною, адже поліція не висвітлювала цей випадок.

Даний фейк — чергова спроба пропагандистів заплямувати репутацію українців на міжнародному рівні. Раніше ми також розвінчували фейк про «українських терористів» у Єрусалимі

Матеріал підготувала Анастасія Сизоненко

Фейк: Швейцарія планує скасувати біженський статус для українців

У пропагандистських медіа поширюється інформація про скасування для українських біженців у Швейцарії статусу «S» - колективного захисту. Фейкороби зазначають, що дане рішення ґрунтується на уявленнях про те, що нібито більша частина українських територій є безпечною для проживання, а отже немає потреби у наданні пільги українським біженцям. Утім, це брехня.

На поширення дезінформації звернули увагу у StopFake.

Скриншот пропагандистського видання, що поширило маніпуляцію. Джерело: StopFake

У швейцарському виданні Neue Zurcher Zeitung зазначається, що Швейцарська народна партія дійсно подала законопроєкт стосовно скасування статусу «S» для новоприбулих українців, однак тих, хто мігрував до Швейцарії раніше, це не торкнеться: «Особи, чиє останнє місце проживання було поза регіонами України, які повністю або частково окуповані Росією, або в межах яких “відбуваються більш-менш інтенсивні бойові дії”, більше не повинні мати права на отримання статусу захисту “S”. Особи, які вже отримали захист, не підпадають під дію цієї зміни». Новоприбулі українські біженці зможуть просити про притулок за загальною процедурою.

Автори тексту також зазначають, що задля вдосконалення процедури надання притулку, парламент Швейцарії має намір здійснити поділ українських областей на «безпечні» та «небезпечні», посилаючись на досвід Норвегії у цьому питанні. Тут же, в цій статті, визнається, що подібний поділ буде слабко відповідати дійсності, адже «росіяни атакують по всій Україні, і практично немає місця, де небезпека була б виключена».

У червні Європейський Союз продовжив тимчасовий захист українських біженців до березня 2027 року. Потрібно зазначити, що Швейцарія та Норвегія не членами ЄС, питання біженців регулюється у цих державах відповідно до національного законодавства та уставу ООН і міжнародних конвенцій.  

Вочевидь, фейк створений для підриву довіри до західних партнерів серед українців. Мета цієї дезінформації — змусити українське суспільство зневіритися у підтримці з боку держав Європи.

Матеріал підготувала Анастасія Сизоненко

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.