Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської пропаганди навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської пропаганди, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Липня станом на 1223 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2732
Фейк
816
Маніпуляція
774
Меседж
559
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

В Одесі відзначили «День Росії», - фактчекери спростували вкид

У соціальних мережах поширюють фейкову інформацію, нібито в Одесі відзначали «День Росії». Як доказ наводять відео, де з вікон житлового будинку вивішені російські прапори, а люди скандують «Слава Росії!».

На це звернули увагу розвінчувачі фейків із проєкту VoxCheck.

Фактчекери запевняють, що насправді це відео було знято не в Одесі, а в російському місті Хабаровськ. За допомогою зворотного пошуку встановлено, що ролик поширювали російські користувачі, зокрема Далекосхідний державний університет шляхів сполучення (ДВГУПС). У підписі до відео вказано, що зйомка відбувалася біля студентського гуртожитку цього університету під час святкування «дня росії».

  Зліва — скриншот з пропагандистського відео, справа — скриншот допису Далекосхідного державного університету шляхів сполучення  

Додатковий аналіз VoxCheck показав ще одне відео, зняте з іншого ракурсу, де видно табличку з написом «Далекосхідний державний університет шляхів сполучення, Гуртожиток №4/2».

  Скриншоти з відео святкування «дня росії» в ДВГУПС з іншого ракурсу  

За допомогою Google Maps підтверджено, що місце зйомки — територія біля гуртожитку ДВГУПС у Хабаровську. Фасад будівлі, вікна та під’їзд повністю збігаються з показаними на відео.

Поширюючи фейки про нібито проросійські настрої в Україні, особливо в таких містах, як Одеса, Росія намагається створити враження, що українське суспільство поділене, а підтримка Росії є значною.

Такі вкиди спрямовані на розпалювання конфліктів всередині України. Вони можуть викликати обурення патріотично налаштованих громадян, спровокувати звинувачення в «зраді» або недовіру до місцевої влади чи правоохоронних органів, які нібито «допустили» такі події.

У червні 2025 86% інцидентів, пов’язаних з ТЦК, виявилися фейками та ІПСО, - Сухопутні війська

За даними командування Сухопутних військ ЗСУ, оприлюдненими у Фейсбуці, у червні 2025 року 86% повідомлень про інциденти, пов’язані з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), були маніпуляціями, фейками або частиною інформаційно-психологічних операцій (ІПСО).

Із семи зафіксованих випадків лише один (14%) мав реальні підстави та був підтверджений перевіркою. У результаті одна особа була відсторонена від виконання обов’язків.

Також п’ятеро осіб отримали дисциплінарні стягнення, а 30 службових розслідувань ще тривають. 

ІПСО б’ють по чутливих темах: мобілізація, справедливість, довіра до влади. Вони розраховані на емоційну реакцію, що сприяє швидкому поширенню в соцмережах. Ослаблення довіри до ТЦК ускладнює мобілізаційні процеси, що прямо вигідно противнику в умовах війни.

Найбільше від таких ІПСО виграє Росія, оскільки вони послаблюють Україну як на внутрішньому, так і на зовнішньому фронтах, ускладнюючи мобілізацію та підриваючи єдність суспільства.

Російський фейк: Американські бомби, скинуті на Іран, призначалися для України

Користувачі соцмереж активно поширюють фейкову новину, нібито Президент України Володимир Зеленський заявив, що бомби, скинуті США на Іран у червні 2025 року, спочатку призначалися для України. На це звернули увагу фактчекери StoFake.

Як «доказ» агітпроп наводить скриншот матеріалу російської служби Радіо Свобода з заголовком: «Зеленський: скинуті на Іран бомби спочатку призначалися для України». У коментарях користувачі іронізують: «Не хвилюйся, Росія надішле!».

Скриншот — facebook.com

StopFake перевірив цю інформацію та встановив, що вона є фейком. На сайті Радіо Свобода за 22 червня 2025 року немає жодної новини із згадкою Зеленського чи подібним заголовком. Натомість 21 червня була опублікована стаття з ідентичною фотографією, але з іншою назвою: «Зеленський: РФ передала з тілами українців близько 20 тіл своїх солдатів». Ймовірно, пропагандисти відредагували саме цю новину, додавши вигаданий текст.

Скриншот – Радио Свобода

Перевірка через WayBackMachine підтвердила, що 22 червня жодної подібної публікації на сайті Радіо Свобода не було. Також в авторитетних українських та іноземних ЗМІ відсутні будь-які згадки про «скарги» Зеленського щодо ненадання Україні «бомб». 

Фейки про те, що США «забрали» в України зброю для інших цілей, спрямовані на створення напруги між Україною та її західними партнерами, зокрема США. Це може посіяти сумніви в українському суспільстві щодо надійності підтримки союзників.

Фейки розраховані на емоційну реакцію, особливо в росіян та проросійської аудиторії. Іронічні коментарі на кшталт «Росія надішле!» мають на меті висміяти Україну та підживити почуття переваги в російському суспільстві.

Над хронікою працюють Андрій Пилипенко, Леся Бідочко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Авторка проєкту — Ксенія Ілюк.